Ve svém těle jako ryba ve vodě? Vezměte pastelky a „vybarvěte se“!

Jste opravdu tím, kým chcete být? Působíte na druhé příjemně a sexy a berete svoji tělesnou schránku jako nástroj flirtu? Zamyslete se nad pěti větami a zmapujte svoje tělo s pomocí barevných pastelek. Tenhle trik o vás toho řekne víc než psycholog!

Vztah k tělu (to, jak ho vnímáme my a naše okolí) si podle odborníků vytváříme prakticky od narození. Záleží na zážitcích z dětství, dotecích rodičů, signálů spolužáků, kamarádů i učitelů. To všechno ovlivňuje naše mínění, které se promítá do sebevědomí a postelového chování. Je to vaše v pořádku? Udělejte si malý test. Pokud s nějakou z těchto pěti vět souhlasíte, valíte si před sebou problém, aniž si ho možná uvědomujete.

  1. Něco tam uvnitř vás vám nedovoluje sebevědomě proplout místností a oslovit muže svých snů. (Těžko se seznamujete.)
  2. Nechováte se vyzývavě ani doma, ani ve společnosti lidí. Spíš postáváte v koutě.
  3. Nejsou vám příjemné doteky ostatních.
  4. Nerada se ukazujete – například v posteli.
  5. Pořád řešíte tělesné rozměry, tvary, kila… (Vlastní tělo vám nepřipadá atraktivní.)

Zbavte se předsudků, dogmat i tíhy!

Tak co, minimálně jedna věta na vás opravdu sedí? Pak je možné, že sebe samu nemilujete, což je špatně – a rozhodně za to nemohou společností předepsané míry 90-60-90. Britská sexuoložka Tracey Cox říká, že být sexy neznamená vlastnit krásné tělo, ale mít z něj dobrý pocit. Jenže kde se tahle zatraceně těžká věc učí?

„Pokud jste vážně nespokojení se svým tělem nebo jsou vám nepříjemné doteky ostatních, vřele bych vám doporučila návštěvu odborníka, který vám pomůže problémy vyřešit. Ale jestli se jen trochu stydíte, vyzkoušejte následující cviky psycholožky a sexuální terapeutky Aline Zolbrodové,“ nabádá slavná sexpertka Cox s odkazem na věhlasnou odbornici z amerického Lexingtonu, která napsala knihu Sex Smart – Jak se na vašem sexuálním životě podepsalo dětství a co s tím.

V hlavní roli pastelky. Proč?

Ta všem primárně radí udělat si mapu těla a tím získat nový náhled na sebe samu. Už o slavném a nadmíru užitečném mapování něco víte? Mapa těla zachycuje, jak vnímáte doteky. Nakreslete si dva obrázky, z nichž jeden představuje přední a druhý zadní část vašeho těla. Představte si sama sebe v příjemné situaci a společnosti někoho, koho máte ráda. Pak obrázky vybarvěte červenou, modrou a zelenou pastelkou podle následujících instrukcí.

A (ne)miluji se… Co s tím?

Červeně označte místa, na která se nesmí sahat – nikdy a za žádných okolností (může to být krk, břicho, ňadra…). Modře vybarvěte ta, u nichž záleží na situaci (někdy jsou vám doteky na těchto místech milé, jindy partnera odstrkujete, nebo tyto partie například překrýváte rukama). Zeleně vykreslete místa, na nichž vám dotek ani v nejmenším nevadí. Nyní si mapu prohlédněte. Co vidíte?

Zdravý náhled na vaše tělo naznačují obrázky, které jsou z větší části zelené, s malými plochami modré a nenajdeme tam takřka žádnou červenou. Pokud jsou některé zóny tabu, pak z neškodných důvodů (stává se, že třeba jste lechtivá, nebo máte zdravotní problém: vyrážka, ekzém a podobně).

Někdy se to ve dvou lépe táhne

Ovšem je-li tomu naopak, převládá červená a zelené plochy jsou minimální, je dost dobře možné, že se při sexu málokdy uvolníte a negativní obrázek, který je zakořeněný někde tam hluboko ve vás, dusí vaše prožitky i vnímání těla. Pak je nutné zapracovat na posilování sebevědomí a test s pastelkami za nějakou dobu opakovat znovu. V případě, že bude stále „červený“, tedy alarmující, navštivte poradnu.