Zeptej se Enji

Potřebujete se zeptat odborníků na cokoli, co se týká vašeho tělesného vzhledu či problematických partií? Anebo hledáte odpovědi na otázky z jiných intimních oblastí, trápí vás nedostatek sebevědomí, neuspokojivý sexuální život a pocit celkového nenaplnění? Svěřte se Enje a našim odborníkům.
Jsou tu pro vás a jsou připraveni vám pomoci. 
Více informací o poradcích

Kristýna
"Milá Enjo, já vím, že je to asi úplná hloupost, co řeší spousta lidí a já jen to moc řeším, ale trápí mě pupínky na nohou a v tříslech po holení. Vždycky se objeví třeba druhý den a je úplně jedno, že mám oholené nohy, protože si stejně kvůli nim nemůžu vzít šaty a pařím se v kalhotách. Jde to nějak změnit?Kristýnka"
ENJA
"Milá Kristýnko, máš pravdu, pupínky, jež vznikají nejčastěji v důsledku zarůstání chloupků po holení, trápí spoustu žen. Ale i jim se dá předcházet! Předně je velmi důležité dodržovat pár zásad už při holení – vždy chloupky hol po směru růstu, nikdy proti, používej změkčující a hydratační pěnu či gel na holení a také kvalitní „holítka“. Výhodné je podrobit například zmíněné nohy před holením peelingu, který odstraní odumřelé kožní buňky a chloupky budou snáze „dostupné“. Po holení je velmi důležité pokožku hydratovat tělovým mlékem či krémem. Porozhlídni se také po speciálních emulzích, jež působí preventivně proti zarůstání chloupků a které seženeš v obchodě. A co onoho paření v kalhotách, o němž píšeš, týká, ani to nedělá pokožce po holení dobře. Naopak! Příliš těsné oblečení může zarůstání chloupků a vzniku pupínků nahrávat."
Enja
Nicol
"Milá Enjo, letos mi bude 23, a i když jsem akné nikdy netrpěla ani v pubertě, teď se mi začínají dost často objevovat pupínky na obličeji, ale i na zádech. Jsem z toho úplně zoufalá, stydím se nosit oblečení s výstřihem vzadu a hodně silně se musím líčit, ale moc to nepomáhá. Už jsem vyzkoušela snad všechny krémy a masky, ale nic nepomohlo. Skoro se stydím chodit mezi lidi. Poradíš mi, co dělat?Nicol"
ENJA
"Milá Nicol, akné bohužel není nepříjemnost, kterou si většina z nás projde v rámci dospívání a pak od ní má do smrti pokoj. Dost často se objevuje i u dospělých, například u žen mnohdy souvisí s hormonálními změnami v rámci menstruačního cyklu. Často se však vůbec o klasické akné jednat nemusí, proto bych v tvém případě doporučovala neodkládat návštěvu dermatologa. Na některá kožní onemocnění jsou kosmetické produkty z drogerie krátké a nesprávná péče může stav pokožky ještě zhoršit. Odborník pak zjistí příčinu tvých potíží a předepíše nebo doporučí účinnou léčbu. Je však zcela zbytečné, aby ses kvůli několika pupínkům v obličeji vyhýbala lidem! Tvé okolí si tě jistě nepřestane kvůli něčemu takovému vážit!"
Enja
Lucka
"Milá Enjo, mám takový problém. Je mi 19 let a vždycky jsem byla taková ta baculka, ale loni o prázdninách jsem se rozhodla, že bych měla zhubnout. To se mi povedlo, šla jsem z 79 kilo na skoro 62 (měřím 171 cm), ale mám pocit, že by to ještě chtělo aspoň 5 kilo. Kamarádky při stejné výšce váží třeba 53 kilo, to já nemusím, ale aspoň těch 57 by bylo fajn. Jenže už dva měsíce se váha v podstatě nehnula. A navíc mám hroznou celulitidu, takže jsem se v létě stejně do plavek vůbec neoblíkla, abych jí nemusela ukazovat. Co s tím?Lucka"
ENJA
"Milá Lucko, předně gratuluju k úspěchu se shazováním přebytečných kilogramů. Takhle na dálku to neposoudím, ale myslím, že při tvé výšce je 62 kilogramů znakem zdravé postavy, takže další hubnutí už by bylo zbytečné. Do naší hmotnosti se promítá spousta faktorů včetně genetiky a poměru svalů k tukové tkáni, i proto neváží všichni lidé se stejnou výškou stejně. Spíše by ses měla zaměřit na udržování zdravého životního stylu a optimální hmotnosti, které jsi dosáhla. Co se celulitidy týče, rozhodně nemá smysl se za ni stydět! Jen málo žen ji nemá, však se rozhlédni okolo sebe! Pokud bys však měla pocit, že je u tebe opravdu silná, vyhledej odbornou pomoc. Lékař ti může poradit konkrétní kroky, jež mohou celulitidu zmírnit, a posoudí tvůj případ konkrétněji než já takto na dálku."
Enja
Kamila
"Milá Enjo, nevím, jestli se na Vás obracím správně, ale nějak nevím, komu se svěřit. S přítelem jsme necelý rok a asi před měsícem se vrátil opilý z hospody, kde byl s kamarády, a obvinil mě, že mu tam někdo říkal, že jsem mu nevěrná. Je to samozřejmě nesmysl, ale on mě vůbec neposlouchal, pořád si vedl svou, hrozně jsme se pohádali. Začal mi strašně nadávat a v jednu chvíli mě dokonce uhodil. Sice jen do ramene, ale dost to bolelo a bála jsem se, aby mi neublížil, protože byl hodně agresivní. On si pak druhý den nic nepamatoval, že by mě uhodil, říkal, že by přece na mě ruku nevztáhla a že ani ty nadávky nemám brát vážně, že byl opilý a že mě přece miluje a ví, že bych mu nezahnula. Jenže já se trochu bojím, že by se to mohlo opakovat, až se zase příště napije. Co mám dělat?"
ENJA
"Milá Kamilo, vlastně jste si již odpověděla sama. Alkohol bohužel často bourá zábrany a sebeovládání a lidé pak ukazují svou pravou tvář. Kdo vám zajistí, že váš partnere nebude reagovat podobně, až bude třeba ve velkém stresu? Až budete řešit nějakou vážnou krizi? Domácí násilí je fenomén, který je velmi nebezpečný a není pro něj omluvy. Dokonce ani v případě, že jeho aktér požil alkohol. Myslím, že někde v nitru víte, co dělat. Agresivita a násilí – ať už fyzické nebo psychické – do vztahu nepatří. Nikdy si nemůžete být jistá, že příští vyhrocená situace neskončí něčím mnohem vážnějším než uhozením do ramene. Takovou záruku Vám bohužel nikdo nedá."
Enja
R.
"Milá Enjo, jsem čerstvě zamilovaná, s přítelem jsme spolu asi 4 měsíce. prožívám ale něco, s čím si nevím rady a co se mi ještě nikdy nestalo (měla jsem jeden „vážný“ vztah a pár krátkých známostí). Jsem na něm hrozně závislá, žárlím i na jeho kamarády, vůbec mu nevěřím, když není se mnou. Nejradši bych všechen čas trávila s ním, abych byla v jeho blízkosti a taky věděla, co vlastně dělá. Když se mnou být nechce, a jde třeba na pivo nebo někam s kamarády, vůbec se novládám a propadám depresi. Už si úplně připadám jako blázen, takhle se přece normálně zamilovaní lidé nechovají, nebo ano? Bojím se, abych ho neztratila a nezbláznila se. Co mám dělat?"
ENJA
"Milá R., z toho, co popisuješ, usuzuji, že se jedná o velmi silnou žárlivost, která se v tobě z nějakého důvodu probudila (možná je na vině nějaký podnět, který na dálku neposoudím, možná jsi poprvé v životě propadla opravdu lásce). Bohužel, žárlivost je velmi nebezpečná – pro lidskou psychiku i pro samotný vztah. Málokdo (muž i žena) vydrží neustálou kontrolu partnera/partnerky a nárokování veškerého svého volného času. Tak se žít prostě nedá. Ačkoli si to často žárlící z partnerů uvědomuje (a jak je vidět, i ty), málokdy se mu povede situaci změnit bez odborné pomoci. Proto na nic nečekej a obrať se na odborníka – psychologa nebo psychoterapeuta, který ti pomůže s tvými pocity pracovat. Jinak totiž hrozí, že ztratíš muže, kterého miluješ."
Enja
Niki
"Milá Enjo, prosím o radu. Jsme spolu s přítelem necelý rok a on se mi před pár dny přiznal, že ještě skoro dva měsíce, kdy jsme spolu byli, udržovat vztah se svojí bývalou holkou a rozešel se s ní až po těch dvou měsících. Prý se nebyl jistý, že nám to spolu vydrží, ale že se do mě strašně zamiloval a pak měl jasno. Říká, že mi nechtěl lhát mít nějaké tajemství, proto mi o tom celém teď řekl. Já vím, že nakonec zůstal se mnou, ale od té chvíle nějak nevím, jestli mu ještě můžu věřit. Hrozně mě to vzalo, myslela jsem, že jsme spolu byli šťastní hned od začátku a teď se třeba bojím, že něco podobného provede i mně. On pořád přísahá, že se mnou chce být až do smrti, ale já prostě už nevím. Mám to celé hodit za hlavu? A jak mu zase začít věřit?"
ENJA
"Milá Niki, to, co popisuješ, je opravdu složitá situace, ve které se řešení hledá jen těžko. Každý vztah je spojený s nejistotou, nikdo z nás nemá dar vidět do budoucnosti. A přesto ve vztazích zůstáváme, právě pro tu naději, že jsme konečně našli někoho, s kým chceme prožít celý život a kdo nás udělá šťastnými. Ovšem to neznamená, že si čas od času neublížíme. Na druhou stranu je pro vztah také klíčová důvěra, a tu teď podle vlastních slov ve vztahu k partnerovi postrádáš. Polož si sama otázku – záleží ti na něm a na vašem společném životě tak, aby ses snažila najít si k ní opět cestu? Pokud ano, dej sobě i jemu čas, důvěra se neobnoví ze dne na den. Řiď se svou intuicí, nikdo ti totiž neporadí lépe než ona. Každý chybuje, a tak je opravdu možné, že chování tvého partnera byl jen přehmat“, kterým ti ublížil. Sama píšeš, že dokud jsi o celé situaci nevěděla, byli jste šťastní. Pokud cítíš, že byste mohli být šťastní i dál, zkus, zda se přes to celé dokážeš přenést. I dva lidé, kteří se milují, si bohužel občas dokáží ublížit. Ale neznamená to, že jedno pochybení se bude neustále opakovat. Zapátrej, co máš ve svém nitru. Možná už odpověď sama znáš…"
Enja
J.
"Jak poznám že má vztah cenu?"
ENJA
"Ahoj, zpravidla máte s partnerem společné koníčky, vize, plány do budoucna. Rádi spolu trávíte volný čas, myslíte na sebe a jste ochotni působit si radost. Pokud se s protějškem hádáš, žiješ v sociální izolaci, necítíš se dobře, nemůžeš se spolehnout na komunikaci z jeho strany, stále čekáš na respekt i ochotu na vztahu pracovat, polož si otázku, zda má cenu v takovém partnerství zůstávat. Pro a proti s tebou může probrat i psychoterapeut nebo kouč partnerských vztahů, který zpravidla odhalí věci, které si sami neuvědomujeme. Jestli si nevíš rady, na nějakého se obrať. "
Enja
Adéla
"Hrozně mi začaly padat vlasy. V odtokovém sítku jsou chomáče stejně tak i na podlaze v koupelně. Je to zoufalství. Porad něco lidového."
ENJA
"Nadměrné vypadávání vlasů způsobuje dědičnost, hormonální změny, nebo tělesný či duševní stres. Taky se může jednat o nedávný chirurgický zákrok, únavu či chřipku. Co pomáhá? Zařadit do svého jídelníčku dostatek bílkovin a železa. Je vhodné nezatěžovat je foukáním horkým vzduchem a omezit další náročnější úpravy. Mezi babské rady patří maska z vajec. Rozklepni je a nanes na suché vlasy. Nech působit asi půl hodinky a smyj. Opakuj co nejčastěji. Vypadávání se zpomalí, vlasy zároveň měknou a stanou se hedvábnými. Osvědčuje se i kokosový olej. Teplý jej nanes na pokožku hlavy a vlasy, zakryj nahřátým ručníkem a nech 15 minut působit. "
Enja
Markéta
"Dobrý den,můj manžel je pěkný chlap, akorát v poslední době se mu začaly dělat pupínky v obličeji. Nechce si s tím nikam zajít,říká že není ženská. Co by muporadila?"
ENJA
"Ahoj, děkuji za dotaz. Akné je spojeno se žaludkem. Manžel by měl prvotně vypít 10-12 sklenic vody denně, snížit příjem alkoholu a sledovat svůj jídelníček. Vhodné jsou čerstvé saláty a ovoce, které by mu zvlášť v letních měsících měly vévodit. Ať se vyhýbá omáčkám a smaženým jídlům, nosí vzdušné oblečení z přírodních vláken, zvyšuje krevní oběh a podporuje detoxikaci organismu cvičením. Také by se měl sprchovat alespoň dvakrát denně."
Enja
M.
"Poslední dobou mám nějakou splašenou menstruaci. Mívám ji dlouhou a silnou. A někdy se ohlásí i dvakrát za měsíc. Jak mám teď vysvětlit partnerovi že orální sex nepřichází v úvahu? On ho strašně miluje a nedokáže si naše milování bez něj představit. M."
ENJA
"Ahoj, osobně bych nejprve neváhala navštívit gynekologa, který vyloučí zdravotní problém. Pravidelně krvácet dvakrát do měsíce není úplně v pořádku. Jinak můžeš s partnerem buď použít tampony, nebo pesar - a hlavně důkladně se omývat. Ze všeho nejdůležitější však je, abys tuto praktiku, zvlášť v období svých dní, praktikovala pouze s milencem, který je ti věrný, a jehož sexuální milost dobře znáš."
Enja
Terka
"Když jsem ve stresu přejídám se a jím buchty, čokolády, sladké tyčinky i koblihy. Vím že to není dobře ale netuším jak sis tím poradit."
ENJA
"Stres je jedním z nejzarytějších přívrženců tloustnutí. Výzkumy ukazují, že stresovaní lidé doopravdy snědí větší množství tučných a sladkých pokrmů, takže v tom nejsi sama. Co zabírá? Dobrá otázka. Zklidni mysl, prováděj dechová cvičení a nauč se nějakou z relaxačních technik. Jóga, taiji, meditace, nácvik hlubokého dýchání či něco podobného pozitivně zapůsobí na psychiku. Co se týče sladkostí, domů je nekupuj, a v kabelce pro všechny případy nos něco zdravého, například domácí tyčinky z ovoce, které nejsou zbytečně přislazované."
Enja
Mik
"Jsem trochu skeptická k tukožřoutským polévkám, ale jelikož mám čtyři týdny před dovolenou, chytám se každé naděje. Když si ji připravím, o kolik můžu zhubnout?"
ENJA
"Ahoj, nutno říct, že existují lékaři, kteří doslova už kultovní zelnou polévku s rajčaty a cibulí předepisují svým pacientům – a s úspěchem. Jedná se například o německého imunologa Petera Schleichera, který tvrdí, že jeho pacienti shazují čtyři až šest kilogramů týdně, přičemž se cítí nabiti energií. Zmíněný odborník také uvádí, že tato krátkodobá dieta je vhodná pro každého a dá se použít i jako třídenní kúra před nějakou akcí – tedy například i před tvojí dovolenou. Ať už je to jakkoli, zelná polévka zbavuje tělo jedovatých zplodin a usazenin. Důležité však je, aby ses primárně ty cítila co nejlépe."
Enja
Žaneta
"Ahoj,naši dceři odstávají ouška. Jsou jí 3. Nechci aby se ji děti smáli. Kdy ji je můžu nechat přišít?"
ENJA
"Tuto situaci by měl posoudit praktický lékař pro děti a dorost, nicméně udává se, že pro malé dítě je vhodné tento zákrok podstoupit těstě před tím, než jde do školy, tedy okolo šesti let věku. Jednak už je vyvinutý tvar a postavení ušních boltců, dítě v tomto věku zároveň je schopné s rodiči více komunikovat o tom, zda ho odstávající ouška nějak omezují v běžném životě. Na prvním místě by ses však opravdu měla poradit s pediatrem."
Enja
Alena
"Dobrý den, potřebovala bych poradit při výběru make-upu a krémů. Mám citlivou a suchou plet a po nanesení make-upu se mi ihned dělají šupinky, které jsou velmi vidět. Pleť pravidelně mažu krémy a oleji, ale nepomáhá to. Bojím se, že teď v létě to bude ještě horší."
ENJA
"„Majitelkám“ suché pleti se velmi osvědčují báze pod make-up a zároveň krémy pro suchou pleť. Pravidelně používej hydratační a výživná séra, aspoň jednou týdně aplikuj hydratační masku, dodržuj pitný režim. Pokud je tvá pleť zralejší, pokus se omezit pudrování, které by šupinky a vrásky ještě více zvýraznilo. Jestli se ani přes tato opatření nepodaří se šupinkami zatočit, obrať se na dermatologa. Co se týče konkrétnějších značek make-upů, zpravidla platí, že ty dražší bývají kvalitnější, ale i mezi levnějšími se dá pořídit."
Enja
L.
"Čas od času s přítlem zkoušíme různé věci akorát já nevím jestli mám nebo nemám mít při nich orgasmus."
ENJA
"Ahoj, cílem laskání a mazlení není vyvrcholení, i když si to mnozí myslí. Pokud se však s partnerem dohodneš na tom, že veškeré vaše experimenty orgasmem končit mají, není to nic proti ničemu – jedná se o vámi nastavená pravidla. Sexuologové se taky obecně shodují, že pokud aktivnější partner přivede svou partnerku k orgasmu až na konci setkání, potom je vše v naprostém pořádku. Vždy však platí, že orgasmus by neměl být primárním cílem."
Enja
Moni
"Jsem v osmém měsíci těhotenství a moje prsa začala ukapávat mléko. Přijde mi to nechutné. Mám prsa citlivá, ráda jsem je nechávala manželovi aby si s nimi hrál a líbal je na bradavkách. Teď je mi ta představa naprosto odporná. Nechci aby se na ně díval a už vůbec se jich dotýkal. Stalo se to už někomu? Jsem normální?"
ENJA
"Milá čtenářko, ujišťuji tě, že tvoje pocity jsou naprosto v pořádku. A ani malé ukapávání není nic neobvyklého, ale pokud tě to trápí, měl by tvoje emoce manžel respektovat. Promluv si s ním o tom, určitě to pochopí. Pro tvé pohodlí doporučuji nosit na noc podprsenku. Mohlo by ti to zajistit lepší komfort. Ostatně, nechat si ji můžeš i během něžného mazlení. Nebudeš v takových rozpacích."
Enja
P.
"Enjo, s manželem jsme spolu 10 let. Při sexu mívám jeden orgasmus za který jsem šťastná. Užívám si ho ale jakmile vzrušení odezní,manžel mě pořád dráždí a chce abych měla další. Ptala jsem se,proč to dělá a nakonec z něj vylezlo,že jeho bývalá měla orgasmů několik. Asi chce,abych byla jako ona. Nebo jak si to mám vysvětlit?"
ENJA
"Tvůj manžel jednoduše podlehnul jakési „současné módě“. Myslí si, že čím víc orgasmů, tím víc uspokojení. Možná tento model opravdu převzal od bývalé partnerky, ale nyní si musí uvědomit, že za ženu má tebe – někoho s jinými preferencemi. Je nutné, aby sis s ním promluvila o tom, že tě bohatě uspokojuje vyvrcholení první. A pokud možno mu to i dokázala přímo při milování – třeba vzdycháním."
Enja
R.
"Trpím na menstruační bolesti a dost často mívám bolesti v bedrech. Nechci užívat žádné léky a tak hledám nějakou přírodní metodu, jak tohle nepříjemné období přečkat. Omlouvám se za dotaz, jestli se do této poradny nehodí. R."
ENJA
"Ahoj, až se příště budeš trápit, vyzkoušej relaxační pozici. Ta podporuje vnímání těla a pomáhá rozpustit napětí. Polož se uvolněně na záda, chodidla opři o podložku na šířku boků, tak zvaně pokrč kolena a plosky chodidel polož na podložku. Hlava leží vodorovně k podložce. Dlaně dej do oblasti podbřišku, uvolni zápěstí, lokty i ramena. Párkrát se prodýchej a následně mezi kolena umísti míček o průměru asi 15 centimetrů. Můžeš ho vyměnit i za polštář. S výdechem nyní zatlač kolena co nejsilněji proti odporu míčku či polštáře. S nádechem se uvolni. Cvik opakuj asi tak pětkrát."
Enja
Gábina
"Pracně jsem zhubla 17 kilo do plavek, ale teď se bojím, abych to nenabrala zpátky. Snažím se dodržovat udržovací režim, ale prázdniny jsou můj hrob. Miluju zmrzliny a ledové kávy se šlehačkou. Poradíš? Gábina"
ENJA
"Milá Gábino, pořád dokola si opakuj PMT. Znamená to poloviční množství tuku. Člověk během jednoho dne zkonzumuje 142 gramů tuku, tedy kolem 1300 kcal. Pokud například v práci hodně sedíš, využiješ z toho pouze polovinu, přičemž zbytek se ti usadí přesně tam, kde nechceš. Proto je důležité dostat do sebe jen polovinu. Pokud budeš šetrně zacházet s živočišným tukem a svých 70 gramů tuku z větší části pokryješ z rostlinných zdrojů (skvělý je třeba olivový olej), tak těžce sundaná kila nenabereš zpátky."
Enja
Janča
"Máme ovocný sad a obrovskou zahradu, takže přes léto nejíme nic jiného, jen samé ovoce. Trochu už mi to leze krkem. Začínám mít odpor k salátům. Jak bys ovoce upravovala ty? Janča"
ENJA
"Ahoj, Jančo, nijak. Ovoce je dokonalé takové, jaké je. Ale samozřejmě můžeš zkusit pár jiných variant – s exotickými plody, které jsou teď k mání na každém kroku. Třeba omyj jahody, oloupej mango nebo papáju, rozkrájej je na větší kousky a napíchni je na jednohubkové vidličky. K tomu si udělej dresink z pomeranče a jogurtu. Ten připravíš smícháním tří polévkových lžic nízkotučného jogurtu s jednou polévkovou lžící šťávy z čerstvého pomeranče. Skvělé je i carpaccio, které se dá připravit z jahod, ananasu, manga, hrušek, meruněk – zkrátka téměř z čehokoli. Ovoce nakrájej na tenké plátky a naservíruj na talíř tak, aby se lehce překrývaly. Zakápni dvěma čajovými lžičkami citronové šťávy nebo octem balsamico a ozdob čerstvými lístky máty či meduňky."
Enja
Petra
"Opustil mě přítel kterýho mám pořád ráda. Chci se k němu vrátit.Petra"
ENJA
"Milá Petro, a kam se chceš vrátit? Sama říkáš, že přítel opustil tebe, což v překladu znamená, že s tebou nechce být. Jistě jsi plná smutku, zklamání, hněvu i obav, ale to je přirozené. Dej bolesti prostor, na nějakou dobu se stáhni do sebe. Vědomě truchli a pokus se s tímto vztahem doopravdy rozloučit. Zbav se starých vzpomínek v podobě fotek, dárků nebo vzkazů, a následně opět začni žít. Hodně se k tomu využívá metoda „umrtvení citů prací“. Každopádně si dovol být šťastná a obklop se lidmi, kteří tě chápou a podpoří tě."
Enja
M.
"Často se ted s manželem hádáme. Ubíjí mě to, hodně brečím a cítím se nešťastná. Nevíš v čem by mohla být chyba?"
ENJA
"Ať již tvoje hádky probíhají hlučně a prudce, s výhružkami nebo se slzami, se stažením se do sebe a uraženým mlčením, je to boj o moc, který tak jako tak spotřebovává hodně energie. Debaty jsou však potřeba, pročistí totiž „vzduch“. Musí však být konstruktivní a věcné, a taky by po nich mělo dojít ke smíření. Po hádce bez usmíření se člověk cítí naprosto vyždímaný, naštvaný na dně, což může být i tvůj případ. Manželovi navrhni, že nemáš nic proti hádkám, ale ubíjí tě, že se neuzavírají a spousta věcí zůstává nedořešená. Pokud si sama s tímto problémem nevíš rady, obrať se na psychoterapeuta, který ti jistě poradí, jak postupovat."
Enja
Lucka
"Dřív se mi to nestávalo ale ted je to děs. Při běhání mě už několikrát chytila svalová horečka. Musela jsem si na několik minut sednou a ted naposledy jsem to dokonce vzdala a šla domů pěšky. Vůbec neím co mám v takových situacích dělat. Lucka"
ENJA
"Milá Lucie, vždy když k něčemu takovému dojde, okamžitě přeruš běhání či jakékoliv jiné cvičení, natáhni nohu a sevři prsty, aby se protáhly svaly, které jsou v křeči. Do svalu, ve kterém cítíš bolest, zhluboka nadechuj. Pokud se ti něco takového dřív nestávalo, jak sama říkáš, možná je to způsobeno nedostatkem hořčíku, což je zvlášť u žen typické. Upozorni na to svého praktického lékaře."
Enja
Mirka
"Poslední dobou jsem nějaká bez nálady nic mně nebaví. Co mám dělat?"
ENJA
"Medituj, odpočívej, prováděj činnosti, které jsou ti příjemné. Nálada se dá ovlivnit i pouhým držením těla. Kolena lehce ohni, pánev ponechej volně, uvolni zadeček, napřim horní část těla, týl měl volně, hlavu vzpříma a pružně. Jako by tě někdo tahal za provázek. Bradu zatáhni lehce k prsům a dívej se kupředu. Až si na tuto pozici zvykneš, zkus v ní udělat pár kroků a vynasnaž se svůj krok dynamizovat. Zvedej nohy, lehce se pohupuj a zhluboka dýchej."
Enja
Pavla
"Enjo, nemáš tip na nějaký svěží koktejl plný bílkovin? Hubnu a nevím co si dávat ke snídani."
ENJA
"Souhlasím, že bílkovina, ovoce a zelenina jsou zdrojem vitálních látek, které udržují spalování tuků v plném proudu. Tip mám. Oloupej jeden velký zralý banán, nakrájej ho na větší kusy, vlož do mixéru, přidej k němu jednu čajovou lžičku citronové šťávy a 150 mililitrů podmáslí, Rozmixuj a dolaď bílkovinovým práškem – stačit budou 2 lžíce. Promíchej a podávej."
Enja
I.
"Milá Enjo, připadám si dost trapně. Začala jsem chodit na jógu a strašně se potím. Kolegyně říkaly, že je to normální, ale žádná z nich to nemá jako já. Myslíš, že bych měla přestat chodit?"
ENJA
"Milá čtenářko, obecně rovnovážné pozice odrážejí a zároveň rozvíjejí naši vnitřní rovnováhu i schopnost koncentrace. Pokud cvičíš tak, že váha těla spočívá na jedné noze (existuje i nespočet jógových triků, při nichž se stojí na rukou), stojná noha se intenzivně posiluje a prokrvuje, což se projeví teplem. Zahřeje se nejen dolní končetina, ale i celé tělo. Bez ostychu se poť dál, neboť tím se tvoje látková přeměna báječně rozproudí."
Enja
Lenka
"Milá Enjo, bydlím na malém městě, vlastně se tu skoro všichni známe. Nedávno jsem se zamilovala do bývalého přítele své známé. Nemá tady moc dobrou pověst, dlouho ji podváděl s mnoha ženami. Všichni mě teď před ním varují, že když to udělal jednou, udělá to zase. Opravdu to tak musí platit? Vážně ho moc miluju a i on mě a myslím, že máme šanci, i když on v minulosti nebyl právě věrný…Lenka"
ENJA
"Milá Lenko, na takovou otázku je těžké odpovědět. Samozřejmě neplatí, že pokud někdy někdo někoho podvedl, už bude podvádět navždycky! To by vlastně existovalo jen velmi málo šťastných vztahů a věrnost by prakticky neexistovala. Ale nelze ani říct, že vám váš přítel bude vždy věrný. Možná pro něho vaše známá nebyla ta pravá, možná nebyl dostatečně vyspělý a připravený na závazek… Zatímco u vás najde své štěstí a ani ho nenapadne, že by se měl porozhlížet jinde. Na druhou stranu je možné, že skončíte stejně, nemá cenu si nic nalhávat. Ale zamyslete se – není to riziko, které podstupujeme vždy, když s někým vstupujeme do vztahu? Riziko, které právě kvůli lásce ochotně podstupujeme? I muž, který byl vždy příkladným vzorem pro všechny ostatní může „uklouznout“, stejně tak bývalý nevěrník může být do smrti věrný nové partnerce. Nemyslete na minulost, ale na budoucnost. A pokud si jste jista, že ji chcete strávit právě po boku tohoto muže, pak si nenechte nikým nic namluvit."
Enja
Jana
"Milá Enjo, jsem s přítelem už 9 měsíců, milujeme se, ale v posteli nám to moc neklape, ještě se mi nepovedlo dosáhnout s ním orgasmu. Dřív jsem se snažila předstírat, ale na to nemám vždy náladu a už mě to ani nebaví. Jenže přítel si pak přijde jako neschopný a vidím, že ho to trápí jako mě. Já mu nechci ublížit, moc ho miluju, ale bojím se, že takhle nemůžeme dlouho vydržet. Je se mnou něco špatně? Děkuju. Jana"
ENJA
"Milá Jano, nepíšete, zda jste podobné problémy měla i s jiným partnerem, nebo zda jen nyní (případně zda je přítel vaším prvním sexuálním partnerem, a tedy nemáte srovnání), ale myslím si, že sama problém nezvládnete. Opravdu byste měla vyhledat odbornou pomoc – svěřte se gynekologovi, případně navštivte sexuologa. Jak sama píšete, předstírání či trápení se kvůli orgasmu nemůže žádný vztah dlouhodobě přežít bez šrámů. Muži si často fakt, že žena nedosáhla vyvrcholení, vyčítají a dávají za vinu, vidí v něm důkaz své neschopnosti. Spousta dvojic sexuální život podceňuje, ale on se může podepsat na kvalitě vztahu velmi významně. Nečekejte a snažte se situaci řešit. Ano, existují ženy, které nemohou dosáhnout orgasmu, ale to vůbec nemusí být váš případ. Pokud zjistíte příčinu svých obtíží, budou se vám snáze řešit. A uleví se nejen vám, ale i vašemu partnerovi!"
Enja
Slávka
"Dobrý den Enjo, mám takový problém. Zatímco moje kamarádky řeší, že po nich chce manžel pořád sex, my to máme doma naopak. Manžel se se mnou pomiluje tak jednou za měsíc a to si o to musím vždycky říct. Sex mi vážně chybí, už se kvůli tomu i hádáme, bojím se, že je mi nevěrný, ale on tvrdí, že ne, že je jen unavený a má starosti v práci. Ale já už nevím co dál. Jsme spolu 17 let, máme dvě děti, nechci se rozvádět nebo si hledat sex jinde. Poradíš mi?Slávka"
ENJA
"Milá Slávko, obecně panuje představa, že muži chtějí sex neustále, zatímco ženy jsou „svolné“, jen když mají dobrou náladu. Ale tak to samozřejmě není. Ani muž není stroj, který se dokáže zapnout, když dojde na milování. Řada z nich v důsledku dlouhodobého stresu nemá na sex chuť, případně se mohou přidat i potíže s erekcí. Obávám se, že nátlakem a hádkami nic nevyřešíte. Je mi jasné, že ani vaše pozice není jednoduchá, milostný život hraje v partnerství důležitou roli, a je-li s ním jeden z partnerů dlouhodobě nespokojený, promítne se to do celkové kvality vztahu. Snažte se s manželem v klidu promluvit – netlačit na něj, spíše zjistit, co za jeho nechutí k sexu opravdu stojí, případně jak byste společně mohli situaci vyřešit. Spousta mužů se nezájmem o sex snaží zakrýt začínající erektilní dysfunkci, za kterou se – zcela zbytečně – stydí. Pokud se jedná i o případ vašeho manžela, doporučuji navštívit sexuologa. Dnes je léčba těchto potíží velmi účinná. Jestliže za situací stojí jiné důvody, které se vám ale nepodaří vyřešit, pak zvažte návštěvu partnerské poradny."
Enja
Míša
"Milá Enjo, v dubnu mě kolegyně seznámila se svým bráchou a byla to láska na první pohled. Vlastně jsme od té doby spolu strávili každou volnou chvíli, po 2 týdnech jsme odjeli na 4 dny do Rakouska a začali dokonce mluvit o tom, jak chceme oba rodinu a začali plánovat svatbu… Není nic, v čem si nerozumíme, nedokážu si představit, že bych svůj život strávila s někým jiným, chci s ním být už napořád a i on se mnou. Jenže když to někomu řeknu, všichni na mě koukají, jako bych se zbláznila, že si chci po pár týdnech někoho vzít. Ta kolegyně dokonce řekla, že skoro lituje, že nás seznámila… Já ale myslím, že je možné někoho poznat i během krátké chvíle a že můžeme být šťastní. CO si o tom myslíš?Míša"
ENJA
"Milá Míšo, láska s námi dokáže spoustu věcí. A ano, i když na světě jistě existují páry, které se brali po několikatýdenní známosti a jsou šťastné, nicméně statistika je neúprosná – mnohem více je těch, které takové štěstí neměly. Samozřejmě netvrdím, že je to i váš případ, nicméně není od věci uvědomit si, že se právě teď nacházíte ve stavu zamilovanosti, a ta dokáže s naším úsudkem pořádně zatočit. A i když se vám nyní zdá svatba jako skvělým nápad, opravdu je nutné do manželství vstoupit tak rychle? Proč si neužívat přítomnost, skutečnost, že jste našla muže, který je vám tak blízko a ke kterému chováte tak silné city? Na závažná rozhodnutí není třeba spěchat. Poznávejte se i dál, tohle období je neopakovatelné – tak proč jej přeskočit a neužít si ho naplno? Přece vaše láska nebude o nic slabší, když ji hned nestvrdíte manželstvím či založením rodiny. Žijte přítomností a vychutnávejte si každý okamžik, který vám přinese."
Enja
Evča
"Milá Enjo, začátkem roku jsem se rozešla s přítelem, opustil mě kvůli jiné ženě. Říká, že s prý strašně zamiloval, že nikdy nic takového k nikomu necítil, že se mnou žil vlastně ve lži a že teprve teď s ní je doopravdy šťastný. Přitom jsme spolu byli skoro 4 roky a nikdy nás nic netrápilo. Snažila jsem se mu ve všem vyjít vstříc, dokonce jsem se přestěhovala do jiného města, abychom byli spolu a on nemusel dojíždět do práce. A on mi najednou řekne, že se mnou nebyl opravdu šťastný a ty 4 roky úplně zahodí. Snažila jsem se s ním mluvit, ale on se mnou nechce nic mít, jako bych neexistovala. Strašně mě to trápí, vůbec se z toho nemůžu dostat. Jak může být šťastný s někým jiným a ke mně se chovat tak hrozně? Co mám dělat?Evča"
ENJA
"Milá Evčo, chován lidí, kteří jsou vedeni svými city, je někdy nevyzpytatelné a těžko pochopitelné. Z toho, co píšete, je ale jasná jedna věc – muž, který se takt chová, si vás rozhodně nezaslouží! Ano, člověk se občas může zamilovat do někoho jiného, ale to rozhodně není vaše chyba a to, jak váš bývalý partner celou situaci podal, svědčí o jeho nevyzrálosti a také hulvátství. Nejspíš je na čase přestat na něj myslet – začněte tím, že jej přestanete kontaktovat. Odpovědí na své otázky se stejně nedočkáte a jen v sobě neustále otevíráte zas a znovu ránu, která by se jinak mohla už zacelit. Snažte se přijmout situaci tak, jak je, a odrazte se od ní. Soustřeďte se jen a jen na sebe a na svou budoucnost. Je sice těžké udělat za minulostí tlustou čáru, ale občas je to přesně to, co je nutné udělat. Snažte se obnovit své sebevědomí, které bolestným rozchodem evidentně hodně utrpělo – něčím hezkým se rozmazlete, změňte třeba účes, choďte do kina, nevyhýbejte se kontaktu se svými přáteli, prostě začněte znovu žít! A až potkáte muže, který si vás zaslouží a bude si vás opravdu vážit, najdete znovu své partnerské štěstí."
Enja
Šárka
"Milá Enjo, zajímalo by mě, co si myslíš o takzvané tukožroutské polévce. Moje kamarádka s ní prý vždycky zhubne, ale na internetu jí příliš nechválí. Tak nevím. Chtěla bych teď do léta zhubnout asi 5 kilo a vůbec už nevím jak, tak mě napadlo zkusit i tuhle polévku.  Co si o ní myslíš?Šárka"
ENJA
"Milá Šárko, o tukožroutské polévce a dalších podobných „dietních kúrách“ si rozhodně nemyslím nic hezkého. Možná díky ní tvoje kamarádka nějaké to kilo ztratí, ale většinou přijde o vodu a svaly, nikoli o tuk. Takovéto drastické změny, kdy svůj energetický příjem na několik dní snížíš na naprosté minimum, totiž vyvolají v těle obranné mechanismy – tělo přejde do nouzového režimu, zpomalí metabolismus, zjednodušeně řečeno uloží, co může. Spousta žen pak přibere mnohem více kilogramů, než onou nesmyslnou dietou shodily. Jedinou cestou ke zdravému a hlavně trvalému zhubnutí je kombinace zdravého stravování a pohybové aktivity. Jez pravidelně, nevynechávej snídani, zařaď do svého jídelníčku potraviny bohaté na vlákninu a kvalitní proteiny. Vyhýbej se pokrmům s vysokým obsahem cukru a jednoduchým sacharidům (bílé pečivo, těstoviny apod. – ty vyměň za celozrnné). Každý denní pokrm doplň salátem, nevyhýbej se zdravým svačinkám. Co se pohybu týče, vsaď na nějaký, který tě bude bavit, a věnuj se mu ideálně 3krát až 4krát týdně po dobu 60 minut. Zpočátku můžeš například zkusit rychlejší chůzi, a až si tvé tělo na pohyb zvykne (pokud máš problémy s fyzičkou), můžeš zkusit běh nebo nějaký sport. Nepíšeš, kolik měříš a vážíš, a tak je možné, že oněch 5 kilogramů, které chceš shodit, vlastně ani zhubnout nepotřebuješ. Ostatně váha není jediným ukazatelem, kterým bychom měli poměřovat své tělo. Možná, když díky sportu a zdravé výživě své tělo vytvaruješ a zpevníš, zjistíš, že o kilogramech život vážně není. Hlavně ale nehazarduj se svou postavou a zdravím experimenty v podobě tukožroutské polévky."
Enja
Dáša
"Milá Enjo, jsem maminka dvou malých dětí, které jsem měla poměrně krátce po sobě, takže se mi nikdy pořádně nepodařilo zhubnout těhotenská kila, spíš jsem je dál nabírala. Nyní už jsem v situaci,kdy se sama sobě skoro hnusím, bojím se, že i manželovi musím přijít strašná. Vím, že bych se měla hlavně hýbat, protože s jídlem problém nemám,ale vůbec nemám možnost chodit někam do posilovny. A na pořízení nějakého stroje domů nemáme ani místo ani peníze. Co mám dělat?Dáša"
ENJA
"Milá Dášo, s kily navíc a ochablým tělem zápasí po porodu spousta maminek. Pro formování a posílení postavy nemusíte mít nutně doma nějaký speciální přístroj, ani není nutné trávit hodiny v posilovně. Cvičit můžete i v pohodlí domova, chce to ale opravdové odhodlání – většinou máme tendenci si ulevovat, když nás nikdo „nehlídá“. Zkuste si na internetu najít videonávody nejrůznějších domácích cvičení či posilovacích cviků, můžete se porozhlédnout i v knihovně či koupit si speciální DVD, podle něhož budete postupovat. Určitě si najdete pohyb, který vám bude vyhovovat a který vaši postavu postupně promění tak, jak chcete. Zpočátku to ale nepřehánějte a soustřeďte se spíše na protahovací a základní posilovací cviky. Pořídit si můžete nejrůznější malé činky (nebo cvičit s malými PET lahvemi naplněnými vodou), míče či posilovací gumy, které nijak zvlášť nezatíží váš rozpočet, ale také dokáží účinně pomoci. Až budou děti větší, můžete je brát na delší procházky – chůze je totiž také velmi účinnou formou pohybu. Určitě si pro fyzickou aktivitu najdete spoustu příležitostí i doma. Chce to však najít tu správnou motivaci a u svého předsevzetí opravdu vydržet."
Enja
Emma
"Milá Enjo, moc mě trápí moje váha. Je mi 16 a už teď mám 67kg (měřím 171cm). Moc bych chtěla zhubnout, hlavně boky a stehna. Spolužačky váží kolem 55kg a já si mezi nima přijdu jako medvěd. Ale i když sportuju každý den a jím zdravě (ovoce, zelenina), stejně nehubnu. Navíc mám celulitidu a strie a už se i stydím v plavkách, nejhorší jsou ty stehna. Co mám dělat?Emma"
ENJA
"Milá Emmo, puberta je pro ženské tělo obdobím řady změn – pro některé z nás je typické, že přibereme právě v oblasti stehen a boků. Mohou za to hormonální změny, jež v organismu nastávají právě během dospívání. A právě v tomto období je i poměrně nebezpečné experimentovat s nejrůznějšími dietami. Sama píšeš, že se stravuješ zdravě a pravidelně cvičíš – to je ta nejlepší cesta pro udržení optimální postavy. Tvá váha tě také nemusí trápit. Je totiž pravděpodobné, že máš díky cvičení vyšší podíl svalové hmoty než spolužačky, a protože svaly váží více než tuk, může se stát, že tvá celková hmotnost je také vyšší. To ale neznamená, že děláš něco špatně! Navíc při tvé výšce by hmotnost okolo 55 kg mohla být nedostačující. Co se týče oné celulitidy a strií – ty rovněž souvisejí se změnami v období puberty. Zkus stehna a boky mazat speciálními krémy, jež jsou pro boj s těmito „neduhy“ určeny, a pravidelně je masíruj, abys zvýšila prokrvení. Nezapomínej ani na dostatečný pitný režim. A stud jednou provždy odhoď! Striemi či celulitidou se – úplně zbytečně – trápí většina dívek ve tvém věku."
Enja
Majda
"Milá Enjo, loni jsem měla velký stres v práci i doma, což jsem řešila jídlem, takže jsem během necelého roku přibrala 14 kilo a cítím se strašně. Hrozně mi ztloustla stehna a taky břicho, ani se na sebe nemůžu podívat do zrcadla. Začala jsem míň jíst a už měsíc chodím běhat a do posilovny – každý den se hýbu. Jenže kila nemizí. Kamarádka mi řekla, že málo jím, že i proto nehubnu, ale to přece nedává smysl. Jenže už jsem tak zoufalá a nevím, co mám dělat, tak se chci zeptat co dál.Majda"
ENJA
"Milá Majdo, pokud jste začala se změnami v režimu teprve před měsícem, nemůžete čekat zázraky. Navíc vaše tělo dostalo v loňském roce pořádný šok, ze kterého se potřebuje vzpamatovat. Pokud jste mu nyní razantně omezila přísun kalorií, může se stát, že se „přehodil“ do takzvaného šetřícího nebo krizového režimu – a laicky řečeno vám prostě nedovolí zhubnout. Vy byste měla vsadit spíše na pozvolnou změnu směrem ke zdravé a především vyvážené stravě (nesmíte své tělo ochudit o žádnou důležitou složku – tedy konzumujte kvalitní proteiny, zdravé tuky a složité sacharidy), vyhněte se sladkostem, smaženým pokrmům, polotovarům… Není rozhodně od věci zjistit si, jaký kalorický příjem váš organismus potřebuje – na internetu najdete nejrůznější kalorické kalkulačky, stáhnout si můžete i speciální aplikaci do mobilu. Alespoň ze začátku zjistíte, zda své tělo opravdu netrápíte příliš malým energetickým příjmem. Co se sportu týče, pak je jistě vhodný, nicméně nemá cenu cvičit do úplného vyčerpání. Pamatujte, že i pro něj potřebuje tělo dostatečnou dávku energie. Nebojte, postupné změny se dostaví. Zhubnout rychle totiž vůbec neznamená zhubnout zdravě a trvale!"
Enja
Alena
"Zdravím Enjo, mám dotaz. Je mi 36 let a asi od dvaceti jsem kouřila. Nyní už skoro půl roku jsem neměla cigaretu (jen elektronickou), ale neustále bojuju s chutí na sladké, co jsem nikdy neměla, a taky jsem přibrala asi 4 kilogramy. Jak mám situaci řešit, když se nechci vrátit zpátky ke kouření?Alena"
ENJA
"Milá Aleno, ke kouření se samozřejmě nevracejte, to by byla velká chyba, zvláště když vám to odvykání tak jde! Ano, poté, co člověk s kouřením přestane, se stává, že přibere, ale nemohou za to ani tak cigarety jako fakt, že jednu závislost nahradí jiná. Zatímco dříve byl kuřák zvyklý zapálit si při stresu nebo únavě, nyní sahá po „něčem na zub“. A kila jdou nahoru. Proto je důležité, abyste věnovala maximální pozornost svému jídelníčku. Vyplatí se odstranit z dosahu nejrůznější dobrůtky, jako jsou vámi zmíněné sladkosti. Mimochodem, právě ona chuť na sladké, kterou jste dříve nepociťovala, může být důsledkem toho, že si vaše tělo musí „zvyknout“ řešit stres jinak. Snažte se jíst pravidelně, zařazujte do stravy co nejvíce zeleniny a ovoce. Vaše tělo trpělo léta náporem toxinů z cigaret, a tak mu to nyní vynahraďte. Uvidíte, že po čase chutě vymizí a i přebytečné kilogramy půjdou dolů. Hlavně se nevzdávejte!"
Enja
J.
"Pořád se nemůžu rozhodnout, jaká barva očních stínů jde k mým zeleným očím nejvíc? Co bys doporučila?"
ENJA
"K tmavě zeleným očím jdou švestkové tóny, jakékoli odstíny hnědé, měděné a zlatavé. Zvlášť ty poslední se hodí pro výjimečné příležitosti typu večírek, svatba a podobně.  Pro běžné nošení přes den můžeš zvolit i fialovou. Pokud si nebudeš vědět rady, požádej o pomoc vizážistku. Věřím ale, že si pro sebe jistě vybereš tu nejlepší variantu. Ostatně, barvy můžeš střídat i podle nálady. "
Enja
Alena
"Milá Enjo,nevím na koho se obrátit,každá z kamarádek mi říká něco jiného.Za zády manžela jsem si koupila vibrátor a byla bych ráda,kdyby ho při milování použil.Jsou nějaké možnosti jak ho takto použít? Alena"
ENJA
"Milá Alenko, občas pomáhá, když se nechodí okolo horké kaše, ale jde se rovnou na věc. S manželem si otevřeně promluv o tom, že bys měla radost, kdyby ti byl v tomto směru nápomocen. Vždyť co je na tom, když se dva mazlí ne jen standardně a klasicky? Ubezpeč ho, že jednou z možností, jak kombinovat jeho doteky a sílu pomůcky, je změna polohy. Zaujmeš-li třeba pozici na všech čtyřech a tvůj muž bude pod tebou, může tě laskat jazykem a zároveň obstarávat zasouvání vibrátoru do tvého klína. Je to jen o domluvě."
Enja
R.
"Enjo, co mám pít po běhání? Vždycky jsem vyprahlá, mám žízeň a potřebuji se osvěžit. Děkuji."
ENJA
"Ahoj, s pitím se každopádně nečeká až na dobu žízně. Napiješ-li se příliš pozdě, dojde ztrátou tekutin k poklesu výkonu. Nejlepší je vypít dvě hodiny před každým cvičením půl litru vody. Na běhání si ber lahev s vodou, ale vyhýbej se kolovým nápojům, limonádě a ledovému čaji, ty totiž obsahují mnoho cukru. Po workoutu si můžeš dopřát skvělý energetický nápoj, který se skládá ze 100 gramů kefíru, šťávy z jednoho pomeranče a trošky vanilkového prášku. To vše rozmixuj. Nápoj obsahuje 100 kalorií."
Enja
Nina
"Hubnu do plavek a po tríninku mě bolí snad všechny svaly v těle. Je to známkou toho že cvičím porádně. Díky Nina."
ENJA
"Milá Nino, když svaly po tréninku bolí svaly, není to důkaz toho, že ses trápila obzvlášť efektivně. Namožení svalů vzniká nepatrnými trhlinkami svalových vláken, které vznikají nezvyklým tělesným zatížením. Nastupuje často teprve o mnoho hodin později a mělo by odeznít nejpozději po třech dnech. Pokud patříš k netrénovaným, budeš zpočátku určitě cítit lehké bolesti svalů. Po dvou týdnech pravidelného tréninku by už ale k bolestem nemělo docházet. Proto je důležité nezvyšovat rychle dávky cvičení, praktikovat strečink a občas se oddat uvolňující relaxaci – teplé vaně plné pěny."
Enja
A.
"Milá Enjo, můj manžel říká, že má rád polohy při kterých dosahuje co nejhlubšího proniknutí. Jaké pozice jsou k tomu nejvhodnější, chtěla byc mu udělat radost? "
ENJA
"Hluboké pronikání, a hlavně v okamžicích orgasmu, má ráda většina mužů – ne-li všichni. Nejhlubší pronikání umožňují polohy, při kterých máš stehna přitlačená k tělu. Tedy například takové pozice, jako je ta, při níž ležíš na zádech a máš kolena přitažená k ňadrům, nebo poloha na všech čtyřech. Tyto polohy dovolují, aby tvůj muž svůj penis zasunul hluboko do pochvy. Pokud se ti to líbí, je to v pořádku, nicméně dej si pozor na to, aby tě manžel nenutil proti tvé vůli. Vždy máš plné právo jeho návrhy odmítnout. "
Enja
Zuz
"Nestojím za nic všechno na mě poslední dobou padá a já nevím jak s toho ven."
ENJA
"Nevím, kde se vzal ten původ negativních emocí, ale znám skvělé cvičení, které je rozpouští, ať už řešíš cokoli. Vyhledej klidné místo, kde tě nebude nikdo rušit. Vciťte se do sebe. Hledej a najdi ten pocit, který tě užírá. Uvítej ho a dovol mu, aby s tebou byl. Nehodnoť ho, neodháněj. Jen ten pocit nech být a poté mu dovol, aby se rozprostřel v těle. Poddej se plně svému pocitu. Pak se jasně vyjádři gestikulací i verbálně, tedy nech téci slzy, vzdychej, nadávej, křič, kopej, bouchej do polštáře – je to jedno. Tvůj pocit se během této terapie může změnit v sebelítost, což je nežádoucí. Tu vytěsni. Když svých projevů budeš mít dost, polož si ruce na břicho, klidně dýchej a pátrej po svých pocitech. Napiš si všechno, co ti přijde na mysl, aniž bys nad tím hluboce přemýšlela. Nakonec se pořádně protáhni, několikrát zhluboka nadechni a vraťˇ se k běžnému životu. Toto cvičení podle potřeby opakuj. "
Enja
L.
"Nemám moc času na cvičení, tak jsem si říkala, že bych využila pár volných chvilek v práci. Neporadila bys mi nějaký účinný cvik na vytvarování hýžďových svalů, který bych mohla provádět i v kanceláři?"
ENJA
"Ahoj, samozřejmě. Postav se k otevřeným dveřím, pokud máš tu možnost, chytni se pevně za kliku tak, že dveře budou mezi tvýma mírně rozkročenýma nohama. Poté se opři tak daleko dozadu, aby se tvoje těžiště nacházelo za patami. Propni paže, horní část těla drž rovně. Následně snižuj hýždě (v podstatě jako když si chceš sednout na židli). Pomalu se zase napřimuj a jdi opět dolů. Doporučuji provádět 12 opakování po dvou sadách. Uzpůsob si to však tak, jak potřebuješ."
Enja
H.
"Milá Enjo, nevím, jestli můj dotaz patří k tobě, ale zkusím to. Mám 16letou dceru, která se velmi trápí svým vzhledem. Vždy byla takové to dítě samá noha, samá ruka, v pubertě se jí zakulatily boky a narostla jí prsa, rozhodně nemá nadváhu, ale ona jako by své tělo nenáviděla. Pořád tvrdí, že je tlustá, chce držet diety… Bojím se, aby nakonec neskončila s anorexií, snažím se hlídat, co a jak jí, aby to nevěděla, ale nevím, jak u ní zvýšit sebevědomí, ani proč ho má takhle malé. Poradíš? Helena"
ENJA
"Milá Heleno, puberta je velmi složitým obdobím plným změn a také nejistot a pochyb. Jen si vzpomeň na své dospívání! V dnešní době, která je až příliš orientovaná na vzhled a která klade kvůli médiím či módnímu průmyslu až přílišný důraz na extrémní štíhlost, je dospívání ještě složitější! Často stačí jedna „nevinná“ poznámka, která dokáže mladé dívce zcela zničit sebevědomí a přesvědčí ji, že ona do této společnosti nepatří. Nejspíš je na čase, aby sis se svou dcerou promluvila – nejen o tom, co znamená mít štíhlou a zdravou postavu, ale především o tom, co tě trápí. Šestnáctileté dívky jsou mnohem vyspělejší, než by si člověk myslel, a tak když dceři vysvětlíš, proč se o ni strachuješ, a budeš se snažit zjistit, co za jejími pocity méněcennosti stojí, jistě na něco přijdete. Jen na ni příliš netlač, nesnaž se ji zahnat do kouta. Nesmíš v ní vzbudit pocit, že dělá něco špatně, ubezpeč ji, že jsi tu pro ni, že jsi vždy připravena podat jí pomocnou ruku. A hlavně, že z ní roste krásná mladá žena!"
Enja
Katka
"Milá Enjo, blíží se léto a já nemám moc času dostat se na sluníčko. Samozřejmě nechci pak v plavkách vypadat jak bílá stěna. Ani nepatřím mezi příznivce solária. Chtěla jsem se zeptat, jestli mi neporadíte nějaký vhodný samoopalovací krém, ale bojím se, abych si neobarvila i oblečení. Co jsem koukala v obchodě, píšou, že bych měla krém používat dvakrát denně, tak v noci to se nic nestane, ale ráno, když jdu do práce to bych měla strach. A taky jsem se chtěla zeptat dá se vybrat, nějaký vhodný odstín, nebo jak se v tom mám orientovat? Viděla jsem už pár nezdařených pokusů s těmito přípravky. Děkuji moc za raduKatka"
ENJA
"Milá Katko, ano, samoopalovací krémy jsou jistě vhodným řešením pro ty, kdo nechtějí své tělo zbytečně vystavovat slunečním paprskům či soláriu. Všichni víme, jak nám opalování škodí a co všechno dokáže s naší pokožkou udělat (urychluje její stárnutí, podporuje tvorbu vrásek, způsobuje rakovinu kůže…). Co se tedy samoopalovacích přípravků týče, určitě vybírej i podle odstínu své pokožky – pokud patříš mezi velmi světlé typy, nevypadaly by nohy či ruce v příliš tmavém odstínu přirozeně. Řada přípravků zvyšuje intenzitu s opakovaným nanášením, liší se také tím, jak dlouho vydrží (například jak odolávají sprchování či pobytu v moři). O oblečení se u těch kvalitních bát nemusíš, většina se rychle vstřebá a nebarví. Vždy při aplikaci postupuj přesně podle pokynů výrobce a pamatuj, že především ze začátku se vyplatí nanášet přípravku spíše méně. To abys nedopadla jako ony nevydařené pokusy, které zmiňuješ. S trochou cviku, který rychle získáš, jsou ale samoopalovací přípravky skvělým pomocníkem."
Enja
Dana
"Milá Enjo, mám takový dotaz, měřím 169 cm a vážím plus mínus 65 kilo. Myslíte si, že je to moc, že bych měla zhubnout? Já nejsem úplně se svojí postavou spokojená, rodina a přátelé mi říkají, ať neblbnu s hubnutím, že jsem pěkná ženská, ale já si tak nepřijdu. Snažím se jíst zdravě, ale přesto si přijdu, že jsem nafouklá jak balon. Děkuji za raduDana"
ENJA
"Milá Dano, s váhou si při své výšce rozhodně nemusíš dělat starosti, je zcela v normě! Je velmi těžké dnes nepodlehnout tlaku médií či módního průmyslu, které se nám snaží vnutit představu ideálu ženské krásy v podobě vyhublých modelek a které se nestydí kritizovat herečky či zpěvačky za to, že odmítnou tento diktát a mají zdravou, ženskou postavu. Také ty jsi štíhlá a krásná žena, která by si měla přestat lámat hlavu kvůli své postavě! Co se týče oněch pocitů nafouknutí, takhle na dálku je těžko vyřešíme, nicméně může za nimi stát řada věcí. Nezměnila jsi v posledních týdnech jídelníček? Občas se stane, že si naše zažívání musí na nový režim zvyknout (například při výrazném navýšení objemu vlákniny) – dej mu proto čas. Dále se může stát, že máš narušenou střevní mikroflóru. Zařaď do svého jídelníčku kysané výrobky, případně si můžeš v lékárně zakoupit probiotika a začít je užívat. Není rovněž vyloučeno, že tvůj organismus reaguje přecitlivěle na nějakou složku potravy. Zkus proto vypozorovat, po jakých jídlech ti bývá nejhůř, a snaž se je v jídelníčku omezit."
Enja
Kája
"Milá Enjo, snažím se zhubnout nějaké to kilo do plavek a četla jsem hodně o účincích zelené kávy, Opravdu to funguje, nebo je to jen reklamní tahák?Kája"
ENJA
"Milá Kájo, ano o zelené kávě a jejích účincích na hubnutí bylo napsáno mnohé. Ale upřímně – pokud by opravdu způsobovala v hubnutí takové zázraky, jak se nám její prodejci snaží vsugerovat, pak bychom ji pili všichni a každý z nás by byl štíhlý jako proutek. Ovšem to se samozřejmě neděje. Zelená káva je rozhodně pro tělo přínosná díky kyselině chlorogenové, která je silným antioxidantem, a pomáhá tak našemu zdraví. Hovoří se i o jejím pozitivním vlivu na metabolismus, nicméně tady nejsou výsledky už tak přesvědčivé. Jistě si můžeš pitím kávy snahy u shození přebytečných kilogramů zpříjemnit, nicméně sama o sobě nic nezmůže. Vsadit tak musíš na klasickou kombinaci, která je jediná opravdu efektivní – vyvážený a pestrý jídelníček a dostatek pohybu. Možná budeš hubnout o něco pomaleji, než jak slyšíš v reklamách (které jsou však v podstatě klamavé), ale o to zdravěji a hlavně s trvalými výsledky!"
Enja
Eva
"Milá Enjo trápí mě velké poprsí, kamkoliv přijdu, tak má prsa jsou středem pozornosti. To ani nemluvím o uštěpačných poznámkách z řad mužů. A ženy si špitají, že je mám umělé. Když jsem byla mladší, tak mi to tak nepřišlo, teď nemám ve svém šatníku nic s výstřihem a snažím se svá prsa co nejvíc schovat. Přemýšlela jsem i o operaci, ale z toho mám trošku strach. Na internetu jsem také četla, že prsa můžou „zhubnout“, je na tom něco pravdy? Děkuji za každou radu.Eva"
ENJA
"Milá Evo, zdá se, že málokterá žena je se svým tělem spokojena, ňadra nevyjímaje. Velikost prsou patří mezi věci, které trápí řadu z nás. Pokud váš dotaz právě teď čte žena, jíž příroda nadělila do vínku malá ňadra, jistě si říká, že by s vámi měnila. Ano, velká ňadra přitahují pozornost, která může být jejich nositelce nepříjemná, ale nejspíš nezbude, než se s tím vyrovnat nebo zkusit z větších prsou udělat přednost. Pokud investuješ do kvalitní podprsenky, která jim poskytne potřebnou oporu a tvar, jistě se budeš hned cítit lépe. Vyzkoušet můžeš i kosmetické přípravky na zpevnění dekoltu. Pokud by tě opravdu velká ňadra trápila nebo ti dokonce způsobovala zdravotní problémy (např. bolesti zad apod.), pak je jediným řešením operace. Zhubnout prsa jako taková možné není. Ano, při hubnutí dojde i ke zmenšení jejich velikosti, ale stane se tak v rámci celkového úbytku tuku v těle (řada žen s malými ňadry pociťuje značné rozčarování, když se jim podaří shodit nadbytečné kilogramy, ale zároveň si musejí jít koupit o číslo menší podprsenku). Nepíšeš, zda máš potíže s nadváhou, nicméně pokud ano a podaří se ti hmotnost snížit, nejspíš dojde i ke zmenšení ňader."
Enja
J.
"Milá Enjo, je mi 26 a žiju se svým partnerem již rok. Přítel je hodně atraktivní a má okolo spoustu lidí, občas mu i napíše nějaká holka. Partnerovi důvěřuji, o všem mi řekne a zatím mi nikdy nelhal, ale hrozně žárlím, nejvíc na jeho bývalou přítelkyni. Partner je s ní pořád občas v kontaktu. Když jsme se ho na to ptala, řekl mi, že se nerozešli ve zlém, tak že si občas napíšou, jak se kdo má a tak. Jeho bývalka má také partnera, tak nevím, zda v tom mám hledat něco víc, nebo mu dál důvěřovat. Děkuji za radu.Janča"
ENJA
"Milá Jančo, nevím, zda si nesete nějakou nepříjemnou zkušenost z předchozích vztahů nebo vaše nejistota a žárlivost pramení z hlubší minulosti, ale dejte si na ni pozor. Vím, že je někdy velmi těžké někomu důvěřovat, ale pokud to nezkusíte, nebudete spokojená vlastně nikdy. Z vašeho dotazu se zdá, že partner se nesnaží nic skrývat, kontakt s bývalou přítelkyní neskrývá… Spousta bývalých partnerů zůstala přáteli, když zjistili, že společná cesta životem není pro ně. Na tom není nic špatného. Snaž se proto svého strachu zbavit. Pokud bys měla pocit, že ti žárlivost zasahuje do života až příliš, zvaž vyhledání odborné pomoci. Byla by škoda nechat si kvůli ní zničit perspektivní vztah."
Enja
Klára
"Milá Enjo, mám takový problém, který se táhne už od puberty. Byla jsem vždy hubeňoučká holčička, ale v pubertě jsem prostě hrozně přibrala i moje máma si do mě občas rýpla. Nejhorší to bylo, když jsme někam šly, všichni mě srovnávali se sestrou, která má to štěstí, že vypadá pořád stejně a nikdy nepřibrala. Už tenkrát, jsem se začala za své tělo stydět. Teď je mi 30, od té doby se samozřejmě moje postava změnila a řekla bych, že je taková normální holka, ani tlustá ani vyžle. Mám skvělého manžela, ale minulý rok povýšil a bere mě s sebou na pracovní večírky a tak podobně. Kde mě samozřejmě všem představuje a každý si mě prohlíží. Cítím se jako dřív, když jsem byla malá . Manžel o mém problému neví, nikdy jsem se mu s tím nesvěřila a nevím, jak by to vzal. Samozřejmě ho chci doprovázet, ale uvnitř mi užírají ty pohledy ostatních lidí, jak si mě prohlíží. Nevím, co mám dělat.Klára"
ENJA
"Milá Kláro, z vašeho dotazu je cítit, že jste na sebe až příliš přísná, že máte poměrně malé sebevědomí, které nejspíš pramení i z doby puberty, kdy se vaše tělo měnilo z dívčího v ženské a kdy jste pojala pocit, že je něco špatně. Neustálé srovnávání s vaší sestrou, která možná patřila k těm dívkám, na jejichž postavě se dospívání příliš nepodepsalo, vám také nepomohlo. Ale uvědomte si, že už nejste tou náctiletou dívkou, ale dospělou ženou, která má zcela jiný život, která má manžela a rodinu… Na mindráky jednou provždy zapomeňte! Váš manžel si jistě myslí, že jste ozdobou společnosti, když vás do ní bere. Zkuste si zvýšit sebevědomí třeba něčím hezkým na sebe, změňte účes, zkrátka se zaměřte na to, co se vám na sobě líbí, a to zdůrazněte. Uvidíte, jak i malá změna dokáže povzbudit!"
Enja
Míša
"Milá Enjo, když jsem byla na školení, zamilovala jsem se do jednoho muže, bylo to týdenní školení, tak jsme se dost sblížili, akorát jsme od sebe vzdáleni přes celou republiku. Zatím vztah udržujeme vlastně jen po telefonu a emailech, už jsme se i domluvili dopředu a strávili společně pár víkendů, ale bojím se, že to nemá dlouhou budoucnost. Každý jsme vázaný na své bydliště, já prací a on nemocným tatínkem. Mám ho moc ráda, ale nevím, jak dlouho bude fungovat náš vztah na dálku. A jak ho udržet. Co si o tom myslíš?Míša"
ENJA
"Milá Míšo, vztahy na dálku jsou skutečně složité a vyžadují spoustu práce, aby je partneři udrželi při životě. Ale neznamená to, že nejsou možné! Je spousta dvojice, které se příliš často nevídají, a přesto jsou do sebe partneři zamilovaní a existuje mezi nimi velmi silné pouto. Pokud jste tedy do onoho muže opravdu zamilovaná a oba po vtahu toužíte, není důvod ho zavrhovat! Na rozdíl od generace našich rodičů máte na své straně mocné pomocníky v podobě moderních technologií, které vám umožní být si nablízku, i když vás dělí stovky kilometrů. Tak jich pořádně využívejte! Navíc ono vídání se o víkendech má své přednosti – můžete se na sebe s partnerem těšit, což je pocit, který vztahům velmi prospívá, ovšem málokteré páry ho zažívají častěji než jednou dvakrát do roka (například když jeden z nich odjede na delší služební cestu apod., jinak ale ne). Vy můžete prožívat radost ze shledání poměrně často – a díky tomu si budete připomínat, jak moc pro sebe znamenáte. Ano čeká vás spousta práce, ale vyplatí se. Není důvod, proč se vzdávat milované osoby jen proto, že bydlí na opačném konci republiky."
Enja
Simča
"Milá Enjo, mám za sebou manželskou krizi, nakonec se nám podařilo manželství zachránit a pomalinku si k sobě s manželem znova hledáme cestu. Ale v posteli nám to zatím neklape, no neklape, prostě spolu teď nic nemáme. Zkoušela jsem s ním o tom mluvit, ale on mi na to řekl jen to, že na povel to nejde a dál to nerozváděl. Bojím se, že už ho nepřitahuji, nevím jak dál. Mě manžel přitahuje a chtěla bych s ním mít i intimní vztah, nevím co mám dělat. Třeba je to jen přechodná doba, nechci si hledat povyražení jinde. Prosím poraď.Simča"
ENJA
"Milá Simčo, je skvělé, že jste se rozhodli s manželem váš vztah zachránit. Nepíšete, čím byla ona krize způsobena, nicméně zkuste si uvědomit, že začínáte zase znovu od začátku. Je to, jako byste byli na začátků zcela nového vztahu. A tak nemůžete očekávat, že vše bude hned jako dřív – včetně milostného života. Možná váš manžel potřebuje trochu víc času, aby se do nové „role“ vžil, aby vás opět začal poznávat (a vy jeho). Ano, i když máte za sebou dlouholeté manželství, mohlo se stát, že jste se odcizili a vlastně už o sobě příliš nevíte. A to může stát za současným zdráháním vašeho partnera mít s vámi sex. Berte tuto situaci jako příležitost, jako vzrušující hru, pomalu a postupně manžela svádějte, ale dejte mu dostatek času. Přílišným tlačením na pilu byste mohla situaci ještě zhoršit. Takže žádná ultimáta či výčitky. Nebojte, touha se dostaví – zapojte svou intuici a odhoďte strach, že manžela nepřitahujete.  Jen zkrátka potřebuje víc času a rafinovanější svádění."
Enja
Alice
"Milá Enjo, nevím, co mám dělat, bydlíme s partnerem už 6 let a za necelý měsíc se máme stěhovat do vlastního domečku, všechno jsme si růžově malovali a těšili jsme se. Ale teď jak se to blíží, začíná se z toho snu stávat noční můra. Snad každý den se pohádáme, přijde mi, že mě v tom teď nechává samotnou, běhám, sháním krabice, abychom se mohli zabalit, do toho vyřizuji i věci ohledně nového bydlení a samozřejmě také chodím do práce. Už v práci si všimli, jak jsem unavená a mrzí mě, že de facto cizí lidé mi nabízejí pomoc, ale partner přijde domů, pustí si televizi a chová se jako by se nic nedělo. Už jsem z toho zoufalá, takové tempo už dlouho nevydržím. Co mám dělat, jak ho mám donutit, aby mi taky pomohl, vždyť do práce chodíme oba dva, ne jenom on.Alice"
ENJA
"Milá Alice, to, co popisuješ, zažívá v různé míře řada žen. Zatímco ony dělají téměř vše (domácnost, děti, práce…), jejich partner se na společných věcech prakticky nepodílí. Tím tento stav samozřejmě není možné omluvit, to v žádném případě. A mnoho žen si v takové situaci nanejvýš postěžuje kamarádce a pokračuje dál, až do téměř úplného vyčerpání. Často by přitom stačilo, aby si s partnerem promluvily a jasně mu daly najevo, jak situaci vnímají. Možná i tvůj partner má pocit, že je vše v pořádku, protože ty jsi se na zařizování věcí okolo stěhování vrhla s takovou vervou, že on už nemusí nic řešit. Je tedy na čase, aby sis s partnerem promluvila. A rovnou i stanovila „úkoly,“, které bude od této chvíle zařizovat on. Řada mužů totiž lépe reaguje na jasně stanovené „pokyny“. Věta „mám toho moc, musíš mi pomoci“ mu příliš neřekne, zatímco „je potřeba, abys přivezl krabice a zašel na katastrální úřad“ už je pro ně čitelným požadavkem, který v drtivé většině případů splní. Nesmíš odpovědnost za vše přebírat na sebe – brzy budeš zcela vyčerpaná a také váš vztah utrpí. Jste na vše dva, a tak byste se měli oba zapojovat do všech nutných úkolů."
Enja
Eva
"Milá Enjo, trápí mi nevzhledné „pytle“ pod očima, je mi 45 let a přijdu si hrozně. Dřív jsem se to snažila zamaskovat líčením, ale už to začínám pomalu vzdávat a přemýšlím o nějaké operaci. Manžel mi sice říká, že to přeháním, že to není nic hrozného a že vrásky má každý. Takže teď váhám, zda mám opravdu podstoupit operaci, nebo dát na radu manžela a přestat to vnímat jako problém. Doufám, že jako žena pochopíš, že chci být krásná, ale taky si uvědomuji ten zásah a hlavně, co když to bude horší, až budu starší.Eva"
ENJA
"Milá Evo, pytle pod očima trápí řadu žen. Mohou způsobit, že si připadají méně atraktivní, že jsou neustále unavené a mají smutný výraz. Ano, vrásky patří k věku, nicméně pokud tě tvůj vzhled opravdu tak trápí, možná je čas vyhledat odborníka na estetickou chirurgii a svůj problém s ním konzultovat. Nevím přesně, jak moc je tvá situace ovlivněna například tvým nižším sebevědomím, které způsobuje, že vidíš celý problém mnohem černěji, než ve skutečnosti je. Tvůj manžel si evidentně nemyslí, že by ti pytle pod očima ubíraly na kráse. Ovšem pokud by ses kvůli nim měla cítit méněcenně nebo si připadala neatraktivní, pak můžeš vyzkoušet operační zákrok. Dalším řešením je používání speciální kosmetiky, která je na oteklé oči určena. Řada přípravků již dokáže opravdu téměř zázraky – vypíná pleť, zbavuje ji drobných vrásek… Zbytek už pak doladíš líčením. Jen pamatuj – pytle pod očima vůbec nemusejí být vadou na kráse a důvodem, proč si připadat méně přitažlivá. Zkus se proto na sebe podívat očima druhých. Co vidíš? Ženu, která přirozeně a krásně stárne, nebo někoho, kdo potřebuje zákrok chirurga? Pamatuj, že největší zbraní ženy pro její přitažlivost je sebevědomí!"
Enja
Markéta
"Milá Enjo, začala jsem s dietou a už se 14 dní držím svého plánu, první kila šly dolů, ale mé okolí říká, že jsem se dost změnila, že jsem hrozně podrážděná a nepříjemná, až když mi to řekli, tak jsem si to uvědomila. Občas mě přepadne hlad, ale snažím se dietu vydržet, je sice dost radikální, ale držím se. Jenže když mám hlad tak jsem nepříjemná. Prosím mohla bys mi poradit co dělat, zhubnout chci, potřebuju dostat pár kilo dolů, ale nechci poslouchat, že jsem hysterka a na každého vyjíždím. Markéta"
ENJA
"Milá Markéto, píšete, že držíte dietu 14 dní a už jste ztratila nějaké ty kilogramy. Navíc sama přiznáváte, že je tato dieta poměrně radikální. To jasně ukazuje na to, že jste svému tělu ze dne na den ubrala kalorie, ale také některé důležité živiny, které nutně potřebuje. A to se může negativně promítnout nejen na vašem těle, ale i vaší psychice. Jednak můžete bojovat se zvýšenou únavu kvůli nenadálému nedostatku energie, jednak vám může kolísat hladina krevního cukru kvůli nedostatku sacharidů, či hladina cholesterolu v důsledku náhlého vyřazení tuků. Právě to často stojí za nervozitou, podrážděností a dalšími změnami nálady. Vaše tělo zkrátka reaguje na radikální změnu po svém – snaží se vás varovat, že tudy cesta nevede. Z dlouhodobého hlediska jsou drastické diety nebezpečné. Nejenže při nich ztrácíte především svaly, tedy nikoli tuky, ale mohou vám chybět důležité látky nezbytné pro fungování organismu. A navíc se stává, že ztracená kila naberete velmi rychle zpátky. Proto raději vsaďte na pomalejší, ale mnohem účinnější a efektivnější cestu – pomalé hubnutí v důsledku vyvážené stravy a pohybu. Budete se cítit lépe nejen na těle, ale i na duši a výkyvy nálad už vás a vaše okolí trápit nebudou."
Enja
Jana
"Milá Enjo, chtěla bych znát tvůj názor na liposukci, už o ní přemýšlím delší dobu a s blížícím se létem, ještě víc. Když se podívám na své stehna a zadek, tak už mě ani jiná varianta nenapadá. Na internetu se píše o „bezbolestné“ liposukci, ale přesto se bojím, co mě čeká a také jak velký zásah to bude pro mé tělo. Jaký máš prosím názor na tuto metodu?Jana"
ENJA
"Milá Jano, liposukce se sice jeví jako rychlý způsob „zhubnutí“, ale měla by být až jakýmsi posledním řešením. Pokud jste k zákroku opravdu odhodlaná, pak byste typ liposukce, jež je pro vás nejlepší, měla konzultovat s odborníkem – většina estetických center nabízí konzultace, kde vám přiblíží všechna pro a proti. Obecně lze liposukci provádět invazivně, tedy fyzickým odsátím tuku, nebo neinvazivně – rozpuštěním tukových buněk a jejich následným vyplavením do lymfatického systému. Pokud ještě nechcete vyhledat odbornou radu, můžete si přečíst na internetu nejrůznější zkušenosti žen, jež mají zákrok za sebou. Přesto byste měla ještě zvážit hubnutí „klasickou“ cestou, tedy změnou stravování a pohybem. Pokud totiž nevyřešíte příčinu nadváhy, liposukce se stane velmi dočasným řešením – ztracené kilogramy naberete brzy zpět. Řada žen se mylně domnívá, že podstoupit liposukci znamená být navždy štíhlá. Tak to ale nefunguje. Tento zákrok se jeví jako vhodný především v případě, že například žena zhubne, ale stále jí na těle zůstanou „bochánky“ tuku, které nepůsobí esteticky, narušují vyváženost postavy a nedaří se je zhubnout."
Enja
Terka
"Milá Enjo, potřebovala bych zhubnout do léta tak 8 kilo, kamarádky mi radí, ať vyzkouším nějaké doplňky stravy a prášky na hubnutí, co si prosím o těchto přípravkách myslíš? Ty reklamy na ně vypadají super, ale ještě aby to takhle opravdu fungovalo, také jsem slyšela, že se po nich může naopak i přibrat. Moc děkuji za raduTereza"
ENJA
"Milá Terezo, nejrůznější pilulky slibující hubnutí nejsou všemocné. Upřímně řečeno, pokud by opravdu fungovaly tak, jak si můžeme přečíst v reklamě, pak bychom byli hubení všichni. Léky na hubnutí na předpis, které se v minulosti v některých případech předepisovaly, měly řadu nežádoucích účinků, a tak se od nich v současnosti ustoupilo. Nejrůznější bylinné přípravky, jež seženete na internetu či v lékárně, pak samotné hubnutí nezpůsobí – mohou obsahovat látky, jež mírně zvýší metabolismus nebo otlačí chuť k jídlu, ale bez změn ve stravování a pohybu vám nepomohou. Mohou působit spíše jako podpora vašich snah o hubnutí, ale rozhodně nejsou všelékem. Pozor si dejte na nejrůznější pochybné přípravky na internetu, z neoficiálních zdrojů. Mohou často nadělat víc škody než užitku, dokonce i ohrozit vaše zdraví. Jestliže chcete zhubnout, měla byste v první řadě najít tu správnou motivaci (tedy proč vlastně toužíte po štíhlejší postavě) – hubnutí totiž začíná především v hlavě. Pak vsaďte na vyvážený jídelníček a také pohyb. Možná nebudete mít vysněnou postavu do začátku tohoto léta, ale to rozhodně není na škodu. Po příliš drastickém a rychlém hubnutí se totiž často dostavuje jojo efekt, který nesvědčí ani postavě, ani vašemu zdraví. Však bude plavková sezóna i příští rok!"
Enja
Daniela
"Milá Enjo, potřebovala bych zhubnout. Mám asi tak 10 kilo nadváhy, ale nedokážu v sobě najít dostatek odhodlání. Přes den se snažím držet. V práci, tam mám kolem sebe kolegyně a před nimi se držím a ovládám, ale jakmile přijdu domů, tak sním na co přijdu, po cestě domů vždy přemýšlím, co si udělám doma dobrého a zdravého, ale přijdu začnu doma třeba uklízet a pak mi popadne hlad a je to v háji, zase sním co mi přijde pod ruku. Pak mám večer výčitky a říkám si, že zítra už to vydržím a začnu. Ale je to pořád dokola. Jak mám získat motivaci? Prosím poraď miDaniela"
ENJA
"Milá Danielo, právě ta správná motivace bývá klíčem k úspěšnému hubnutí. Bez ní se jen těžko „přinutíte“ k nějakým změnám v životním stylu. Spousta žen chybuje v tom, že začne zkoušet hubnout, aniž by vlastně přesně věděly, proč. A tak není divu, že jejich pokusy končí často neúspěchem. I vy byste se proto měla nejprve zamyslet, proč vlastně chcete zhubnout oněch 10 kilogramů, o kterých píšete. Toužíte nosit menší velikost oblečení? Chcete „zapadnout“ mezi štíhlejší kolegyně? Máte pocit, že byste měla zhubnout kvůli svému zdraví? Spojujete si se ztrátou váhy vyšší sebevědomí? Vlastně neexistuje žádný „špatný“ důvod. Jen je třeba ho najít a mít ho na paměti. Pak se vám bude životní styl měnit snáze. Mimochodem, spousta lidí chybuje také v tom, že svůj život ze dne na den drasticky změní. I to může vaše snahy o hubnutí zmařit. Dieta neznamená hladovění a odpírání si oblíbených jídel. Jen je třeba vědět, jak správně sestavit svůj jídelníček. Pokud si nejste jistá, jak začít, doporučuji obrátit se na odborníky na výživu. Pomohou vám ušit jídelníček na míru, a tak nehrozí, že budete zápasit s hladem, který je jeden z největších nepřátel pokusů o hubnutí."
Enja
Katka
"Milá Enjo asi před rokem jsem náhodou potkala svoji první lásku, byli jsme sice spolu jen rok, ale pořád jsem na něj v dobrém vzpomínala, tenkrát jsme se rozešli kvůli mně, byla jsem mladá a moc jsem na něj tlačila, jinak jsme si ve všem vždy rozuměli, tenkrát jsem si myslela, že nemůže být s nikým jiným. Teď jsem už dva roky sama a začali jsme se opět scházet, zatím na nic nedošlo, máme oba hodně práce a asi oba trošku tápeme, chodíme spolu na večeře na romantické procházky, máme vzájemné narážky, ale zatím v něco víc to nepřirostlo, naposledy, když mě pozval k sobě, tak jsem radši odmítla, nevěděla jsem jak se chovat. Pořád ho mám ráda, teď jsme báječnými kamarády a nevím co by s námi udělal vztah, už jsme se oba někam posunuli, ale nechci o něj přijít a zničit naše přátelství, kdybychom se znovu rozešli.Káťa"
ENJA
"Milá Káťo, říká se, že stará láska nerezaví a že na tu první člověk nikdy nezapomene. A to je nejspíš i váš případ. Sama píšete, že se zatím snažíte udržet vztah s bývalým přítelem v rovině přátelství, protože se bojíte, že milostným vztahem byste přišla o kamaráda. Zkuste se ale zamyslet, co vás k vašemu bývalému příteli vlastně táhne. Není to náhodou ona melancholie, vzpomínky na mládí a romantická představa jako ze zamilovaných filmů, kdy se k sobě po letech vrátí dva milenci? Často totiž náš úsudek ovlivňují i tyto pocity. Ale zkuste se od nich oprostit a zamyslet se nad svou situací jakoby zvenčí. Co když se povědomě bráníte vážnějšímu vztahu, protože ve skutečnosti vlastně o víc než přátelství nestojíte? A je rovněž možné, že ani váš přítel vlastně o víc neusiluje. Na druhou stranu, pokud máte pocit, že byste byla šťastná, kdyby se z vás stali partneři, možná je na čase udělat za minulostí tlustou čáru a začít se dívat do budoucnosti. A to nejspíš nepůjde, dokud si oba nevyříkáte, na čem vlastně jste a co chcete. Nepíšete, zda je váš přítel zadaný, nebo single jako vy, ale pokud jste oba nezadaní, pak si – jestliže je to vaše přání – možná zasloužíte šanci. S každým vztahem přece hrozí, že něco ztratíme. Ale také můžeme hodně získat!"
Enja
Nikola
"Ahoj Enjo, už to bude skoro rok, co jsem se rozešla s přítelem. Předtím než jsme spolu začali chodit, byli jsme kamarádi a pak to přerostlo v asi roční vztah. Skoro po roce ho kontaktovala bývalá přítelkyně a začala se mu omlouvat a znova s ním flirtovala, trvalo to nějakou dobu a on se nakonec sbalil a odešel zpátky k ní. Já jsem se s ním přestala úplně bavit, po tom všem jsem ho nechtěla ani vidět, jenže jsme se za půl roku potkali na oslavě, našeho společného kamaráda a tam jsme si to všechno vyříkali, a přiznal, že udělal chybu. Teď je opět sám a my jsme si začali znova psát a vídat se, nevím, jak to teď chci nechat dojít daleko. Jestli náš vztah má ještě šanci, nebo jen s ním ztrácím čas. Pořád ho mám ráda, ale co když mu budu dobrá jen jako další přestupní stanice, ale zase co když už nikoho takového nepotkám. Děkuji za jakoukoliv radu! Nikola"
ENJA
"Milá Nikolo, nemohu si pomoci, ale z vašeho dotazu cítím, že máte velmi nízké sebevědomí. Zůstávat s někým jen proto, že se bojíte, že už nikoho jiného nenajdete a nechcete být sama, není právě nejlepší základ. A sama to prostřednictvím svých pochyb cítíte. Zkuste se zamyslet, co byste poradila své kamarádce, pokud by za vámi přišla s podobným dotazem. Poradila byste jí, aby se vrátila k muži, který ji opustil a způsobil jí tolik bolesti, nebo byste jí doporučila, aby štěstí a lásku hledala u někoho, kdo si to více zaslouží? Určitě byste její argument, že není pro nikoho jiného dostatečně dobrá, rychle vymluvila. Píšete, že bývalého partnera stále máte ráda, ale nezdá se, že by vás tato skutečnost činila šťastnou. Občas je dobré zaměřit se především na sebe a své pocity. Pokud si nejste jista, že vztah s ním je to, co chcete, pak ho s největší pravděpodobností tak docela nechcete. Přestaňte se ohlížet na věci okolo a začněte posuzovat svou situaci podle toho, co je pro vás nejlepší. Jen tak získáte na svou otázku odpověď. Je váš přítel tím, kdo vás učiní šťastnou, nebo tím, s kým budete, abyste nezůstala sama?"
Enja
Elena
"Dobrý den, potřebovala bych poradit, s přítelem jsem už přes dva roky, všechno nám klape, miluji ho, ale hrozně na něj žárlím. Bývalý partner mě podváděl a asi z toho důvodu, jsem pořád obezřetná, pípne mu večer mobil a já už hysterčím, kdo mu jako píše v noci a jemu jen píplo upozornění, že má vybitou baterku. Když se zdrží v práci, tak si doma můžu okousat nehty a trápím se kde je, když jde někam s kamarády, tak nespím, dokud nepřijde domů i jsem měla myšlenky na to podívat se, zda je opravdu tam kde mi řekla a přesvědčit se, že jde opravdu jen o pánskou společnost. Jsem z toho zoufalá a bojím se, že tím náš vztahy zničím, ale neumím si pomoct. Jak se mám ze své žárlivosti vyléčit, přítel je zatím tolerantní, ale vidím na něm, že už toho začíná mít také plné zuby."
ENJA
"Ano, žárlivost může být pro vztah zhoubná. Na jednu stranu je dobré, že si sama uvědomujete, jak moc můžete svým chování vztahu s přítelem uškodit. Ale zatím – jak vyplývá z vašeho dotazu – nedokážete své pocity příliš ovládat. Zkuste se zamyslet, co za nimi skutečně stojí. Opravdu je to jen předchozí zkušenost? Nebo něco hlubšího? Žárlivost mohou způsobovat nejrůznější věci – od vlastního nízkého sebevědomí či strachu z opuštění až po příčiny, které bohužel sama neodhalíte. Často se stává, že lidé odkládají vyhledání psychologa či psychoterapeuta, zatímco jim žárlivost ničí jeden vztah za druhým. A co víc, ničí i jejich vlastní štěstí a sebevědomí. Vždy je lepší na sobě pracovat a hledat příčinu problémů, než si šlapat po štěstí!"
Enja
Jitka
"Možná mě za můj dotaz odsoudíte, ale potřebuji poradit. U nás doma jsem za nevěrnici, s manželem jsme už 15 let, brali jsme se mladí a asi to byla chyba. Manžel už mi nepřitahuje, defakto spolu vůbec nespíme, jestli někoho má manžel, tak to nevím, ale myslím si, že ne. Když s manželem mluvíme o našem vztahu, tak on řekne, že je smutný ale, že doufá, že se to zlepší. Já už ale nemám na to sílu se nějak snažit, když on sám od sebe žádné gesto neudělá. Přiznávám, že jsem ho párkrát i podvedla. Když jsem mu naznačila, že bychom se mohli rozvést, zda bychom oba nebyli šťastnější, že se přece umíme domluvit a rozejít se v klidu, tak o tom nechtěl nic slyšet. Řekne na to, že mě miluje a že doufá, že náš vztah zlepší. Neumím ho jen tak opustit, mám ho ráda, mám o něj starost, ale fyzicky už mi vůbec nepřitahuje, spíš naopak. Co mám dělat?Jitka"
ENJA
"Milá Jitko, fyzické odcizení zažívá po letech vztah spousta partnerů – ovšem nemusí to znamenat úplný konec vztahu. Sama také cítíte, že spálit za sebou zcela mosty není to, co si přejete, i když občas hledáte lásku i jinde. Právě ve stavu zamilovanosti, kterou často ženy prožívají při nevěře, se může zdát, že původní vztah nemá cenu udržovat. Ale máte tento pocit, i když nejste s milencem? Opravdu je vám partner tak nesnesitelný? Pokud se povznesete nad své city – jak se vám vaše manželství jeví? Jestliže už opravdu nemůžete dál a jste si jistá, že vám oběma bude lépe, pokud půjdete každý svou cestou, pak nejspíš nemá cenu ve vztahu setrvávat. Musel byste na něm totiž pracovat oba, váš manžel to sám „neutáhne“. Jestliže si ale nejste jista, zkuste se zaměřit na vylepšování svého manželství. Každý vztah vyžaduje spoustu práce – možná jste na ni oba po letech rezignovali a nyní se to projevuje. I fyzickou přitažlivost lze opět „vykřesat“. Máte-li pocit, že to přes veškerou snahu nezvládnete sami, obraťte se na partnerskou poradnu."
Enja
Zuzana
"Dobrý den, jsem už úplně zoufalá, s manželem jsem 8 let, máme 4letého syna. Vím, že se teď hodně věcí točí okolo syna, ale to je snad normální, když jsme teď tři. Snažím se věnovat i manželovy, ale za poslední rok mi přijde, že se mi vyhýbá a je doma divné dusno. Zůstává v práci déle na přesčasy, nedávno si vzal i práci na víc, když se zeptám, proč to dělá, tak mi odpoví, že kvůli penězům. Přesto si myslím, že peníze máme a žádné peníze navíc, jsem teda neviděla. Podezřívám ho, že někoho má, když projdu okolo najednou mobil strčí do kapsy, na počítači přepne na jinou stránku. Nechci se mu hrabat v jeho věcech, ale už nevím jak dál. Jak mám poznat, jestli je v tom opravdu práce, nebo zda někoho má? Zuzana"
ENJA
"Milá Zuzano, sama píšete, že zatím bojujete spíše se svými pochybami a s náznaky, utápíte se v nejistotě. První, co byste měla udělat, je otevřeně si s manželem promluvit. Ani ne tak o svých podezřeních jako o tom, co cítíte, jak celou situaci doma – ono dusno, o kterém píšete – vlastně vnímáte. Snažte se neútočit, spíše vysvětlujte. Mluvte ale otevřeně a nesnažte se cokoli ze svých pocitů skrývat. Váš muž možná netuší, že vnímáte z jeho strany nějakou změnu chování. Mluvte o tom, co chcete vy, co vám ve vztahu chybí. Dokud neodhalíte příčinu situace doma, nebudete se moci odrazit k jejím řešení. Sama tušíte, že prohledat manželovi telefon není to pravé – nedělejte to, jistotu stejně nezískáte. Možná se při rozhovoru se svým mužem dozvíte i některé nepříjemné věci, ale i ty mohou vztah posunout kupředu. Máte spolu syna – a i ten potřebuje šťastné a spokojené rodiče!"
Enja
T.
"Mám velmi malá, ale opravdu velmi malá, prsa. Mám z nich komplex. Existuje nějaká dobrá poloha při které by na ně můj manžel tolik neviděl?"
ENJA
"Ano, polohy na boku, jako například tak zvané „lžíce“ se k tomuto účel perfektně hodí. Manžel na tvoje prsa nevidí, ale bude se jich dotýkat. Ovšem je nutné podotknout, že si starosti děláš zbytečně. Tvoje ňadra se určitě tvému partnerovi líbí. I když je to možná těžké, uvědom si, že manžel tě miluje takovou, jaká jsi – i s malými prsy a případnými ostatními nedostatky. "
Enja
J.
"Milá Enjo, ráda ke dráždění svého poštěváčku používám vibrátor, protože tak dosáhnu báječného orgasmu. Může se tím u mne ohrozit schopnost dosahovat vyvrcholení jiným způsobem?"
ENJA
"Dráždění vibrátorem patří mezi účinné podněty. Mnoho žen přišlo na to, že nejlepší orgasmus prožijí díky němu. Pokud patříš mezi ně, je to jedině dobře - a vůbec se nemusíš ničeho bát. Nijak to neomezí tvoji schopnost dosahovat orgasmu použitím vlastních prstů, což je způsob, jemuž velká skupina žen dává přednost. Pro „klid duše“ si však můžeš jednou měsíčně naordinovat něco, čemu odborníci říkají „vibrační prázdniny“. Prostě a jednoduše na dva, tři dny svoji erotickou pomůcku nech odpočívat v šuplíku."
Enja
M.
"Enjo, před měsícem jsem začala běhat. Docela mě to baví, ale nevidím žádné výsledky. Jak se vlastně pozná, že se při běhu hubne?"
ENJA
"Základní pravidlo zní: Při vytrvalostním tréninku hubneš tehdy, když nelapáš po dechu, tedy můžeš bez problémů hovořit. Lepší je řídit se podle vlastní srdeční frekvence, tedy podle tepu. Jednoduchý vzorec zatížení zní „220 mínus tvůj věk“. To je maximální srdeční frekvence, kterou smíš při vytrvalostním sportu dosáhnout. Pro optimální povzbuzení látkové výměny smíš trénovat jen asi při 65 procentech maximální frekvence. Ovšem pozor, to není dogma. Bere se totiž v potaz i tvoje kondice. Proto je nejlepší měřit si tep pomocí kontrolních hodinek, které seženeš v obchodě se sportovními potřebami."
Enja
Janina
"Připadám si jak balon jsem nafouknlá a trpí m na nadýmání. Co bys mi poradila aby to už konešně přestalo. Pokud mám přestat jíst udělám to. Díky"
ENJA
"Příčinou velkého břicha není vždy příliš mnoho tuku. Pokud se cítíš jako napumpovaný balon a trápí tě střevní potíže, je to vinou vzduchu, který se dostane do břišního prostoru. To způsobuje nesprávné a také příliš rychlé jídlo. Okamžitou pomoc přináší fenyklový, anýzový a kmínový čaj. Pij ho vlažný a v malých doušcích. Raději se zřeni jídel, která nadýmají. Patří k nim třeba luštěniny, zelí a cibule. Trávení je také možné povzbudit automasáží. Ráno masíruj břicho (ještě v posteli) lehkým poklepem prstů po stranách vedle pupíku pomocí lehkého tlaku a krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček. Po dobu asi 20 sekund maximálně třikrát denně."
Enja
L.
"Můj přítel mě tak vzruší, že mám orgasmus velice brzy potom co mě vnikne. Problém je v tom že on potom celou věčnost milování protahuje a mě připadá,že když už mám orgasmus tak je všechno po tom nuda. Co můžu udělat?"
ENJA
"Můžeš mu pomoci tím, že se začneš soustředit především na vydražďování svého přítele a odradíš ho tak od toho, aby tě vzrušoval více, než je nezbytné po zavedení jeho penisu. Stimuluj ho rukou nebo ústy, zkus polohu, při které do tebe nebude pronikat tak hluboko. Možností je i to, že se po prožití prvního vyvrcholení budeš snažit o další, pokud tvůj přítel potřebuje o dost času víc než ty. Prober to s ním a spolupracuj. Komunikace je v takových případech klíčová."
Enja
K.
"Jak bych měla dýchat při posilování břišních svalů? Chodím sice do fitka, ale nikdo mi tuhle informaci zatím nedal. Předem děkuji za odpověď."
ENJA
"Za prvé cvič pomalu, abys svaly zatěžovala rovnoměrně. Pak dbej na rovnoměrný rytmus dýchání – při zatnutí svalů výdech, při uvolnění nádech. Platí, že při břišních cvicích je lepší povrchové dýchání hrudníkem než hluboké břišní dýchání. Tak je totiž možné zatáhnout břicho a svaly mohou zůstat napnuté. Taky si dej pozor na zdvihání hlavy a ramenou. Záda a šíje musí tvoři jednu přímku, šíje je v ideálním případě uvolněná. Síla jde z břicha. Jinak začátečníci používají jeden trik: dívají se při cvičení směrem do stropu. Vyzkoušej, zabírá to."
Enja
Zuzik
"Kdy a kde bych měla cvičit, aby pohyb byl co nejvíc efektivní? Zuzik"
ENJA
"Denní doba nehraje žádnou roli – hlavní je, že cvičíš. Pokud se ptáš, jestli je lepší hýbat se doma, nebo mít podporu jiných cvičících (například ve fitcentru), tak otevřeně říkám, že je to věc každého. Pro účinnost cvičení to nemá žádný význam. Mnohem důležitější je kombinovat cvičení tak, aby byla dostatečně zapojena každá svalová skupina. A aby tě to bavilo. Zeptej se sama sebe, kdy je pro tebe nejvhodnější doba. Pokud si najdeš správný okamžik pro cvičení, stane se pro tebe pohyb běžnou a přirozenou událostí. Proto si to nastav pouze podle sebe."
Enja
M.
"Enjo, nedávno jsem měla svůj první sex,ale nevím, jestli jsem ještě pana. Neměla jsem žádný krvácení a ani jsem necítila žádnou bolest. M."
ENJA
"Milá čtenářko, první pohlavní styk nemusí být doprovázen vůbec žádným krvácením. Mnohdy je panenská blána tak elastická, že dojde pouze k jejímu roztažení, a to aniž by se porušila. Stává se ovšem, že k drobnému krvácení dojde třeba až při dalších sexuálních aktivitách. Co se týče bolesti, tak i to je individuální. Pokud jsi tedy měla sex, s nejvyšší pravděpodobností už panna nejsi. Doufám, že jsi použila ochranu. To, že se při prvním pohlavním styku nemůže otěhotnět, je totiž mýtus."
Enja
J.
"Musím se mazat krémem, když sportuji venku? Hodně jsem v lese, ale nejsem si jistá, jestli ochrana krémem není zbytečná?"
ENJA
"Podle vědeckých zjištění stín poskytuje pokožce ochranu srovnatelnou s krémem s ochranným faktorem dva až šest, což není příliš mnoho. Les nebo mraky? Na tom nezáleží. Vždy je nutné používat opalovací krém. Možná tě přesvědčí i informace, že příliš mnoho slunce škodí i vazivovým tkáním. UV záření totiž v nadměrné míře podporuje tvorbu volných radikálů. Tyto agresivní molekuly většinou způsobí vazivové tkáni nevratná poškození. Krému tak není nikdy dost!"
Enja
Lucka
"Četla jsem o životosprávě podle krevních skupin, ale jsem trochu zmatená. Co zdroj, to jiné informace. Mohla bys mi Enjo, prosím, upřesnit, co bych měla a neměla jíst? Mám skupinu A. Lucka"
ENJA
"Lidé, kteří patří do skupiny A, jsou vlastně vitariáni. Jak se vědci domnívají, byli asi někteří jedinci vyloučeni z prostředí, v němž se obstarávalo maso, a museli se uchýlit k rolnictví, aby přežili. Skupinu A proto obvykle charakterizuje nesnášenlivost na mléko a mléčné výrobky, ale i maso. Často se stává, že se člověk s „áčkem“ osype po konzumaci ryby, nebo má minimálně svědivý pocit na pokožce. Co tedy jíst? Dá se přejíst na sójové produkty, které v současné době existují v mnoha různých variantách, a to jako mléko, tvaroh, mouka či maso. Vitamín B12, který se vyskytuje pouze v masu, se dá například doplnit pravidelnou konzumací kysaného zelí."
Enja
Marcela
"Dobrý den, chtěla by poradit jestli mám zůstat s člověkem, který říka že mně má rád, ale spiš říka má rad jen moje tělo a v smskach mně stale kontroluje a uraži. Asi to duchovné spojeni nebo ucta tam budou chybět a po 4. letech se nenajdou."
ENJA
"Ahoj, tvůj případ bych nazvala krize „dobrovolného“ rukojmí. Obecně platí, že ženy usilují o záchranu stávajícího, byť neharmonického vztahu ze dvou důvodů: zaprvé proto, že se snaží jeho pomocí vyléčit dávnou bolest, a za druhé proto, že se bojí riskovat. Ve které variantě se poznáváš? A co s tím hodláš dělat? V podstatě stačí, abys měla ráda sama sebe, protože pak bys s největší pravděpodobností partnerovi nikdy nedovolila chovat se k tobě nevhodně. Hranice toho, co si kdo dovolí, totiž tvoříš ty sama. A proto musíš vědět, že muži, kteří uráží, žárlí, omezují či fyzicky napadají svoje partnerky, se ze dne na den nemění. Záleží na tobě, jestli to chceš či nechceš akceptovat."
Enja
denisa
"Milá Enjo jemi 55 let a mám podezření že mě manžel podvadi. Chová se ke mě jako dřive ale už se nemilujeme ani se mě nedotyká . Děkuji za tvoji radu Denisa"
ENJA
"Milá Deniso, podezření a domněnky nejsou nezvratná fakta. Za poklesem sexuálního zájmu či odtažitostí se nutně nemusí schovávat milenka. Možná by bylo vhodné navrhnout manželovi návštěvu sexuologa či terapeuta a nechat ho diskutovat o svých problémech týkajících se sexuálního jednání a citového ochlazení vůči tobě. Pokud s něčím takovým souhlasit nebude, trvej aspoň na pořádné debatě. Chtěj vědět, co mu ve vztahu chybí, jaké o něm má představy, jak ho hodnotí. Z jeho odpovědí ledacos můžeš vyčíst. Než si ale promluvíte, platí presumpce neviny. Mimochodem, pokud by se náhodou přiznal, nebo se ukázalo, že tvoje podezření bylo oprávněné, vyplatí se nevěrníkovi dát časově limitovanou šanci – na návrat. Aspoň tak to doporučují psychologové v případě, kdy podváděný partner má chuť vztah zachránit."
Enja
Veronika
"Milá ENJO, mám velký problém. Jsem zamilovaná do kluka, který si se mnou hraje. Když jsme na společné akci, baví se se všemi dokola jenom ne se mnou, ale je vidět, že mě pozoruje. Když si např. obleču svetr, příjde a zeptá se, zda je mi zima. Někdy se semnou baví celý večer a opravdu si rozumíme, potom si mne nevšímá. Co mám dělat?"
ENJA
"Ahoj, asi se nechceš vyloženě shodit a hledáš nějakou méně nápadnou cestu. Pak je to jednoduché. Na příští akci si s sebou přiveď nějakého kamaráda, kterého tenhle kluk nezná. Poznáš tak, jestli mu vadí přítomnost „konkurence“ (i když jde pouze o kamaráda), a zda bude mít zájem něco s tím udělat (nazývá se to pocit ztráty po předchozím zájmu). Hlavně si věř, nepodlézej mu a popřípadě akceptuj fakt, že třeba vážný zájem nemá. Pokud tomu tak doopravdy bude, nic si od toho neslibuj a poohlédni se jinde."
Enja
Verpa
"Zdravím,nevím, jestli pro mne budete mít nějakou radu... od mala jsem divná. Za hlubokého komunismu jsem na ZŠ 3.-5. třída prožívala šikanu od třech spolužáků.Ti i zakazovali výhružkami bitím ostatním, aby se se mnou bavili.Rodiče mi řekli, že se prostě musím bránit.Nedokázala jsem to, jako starší sestra jsem měla občas na starosti brášku, který se mě jediný zastával a snažil se mi pomoci.Táta nás často bil, škoda každé rány, která padne vedle, mamka byla přísná.Tak jsme s bráškou viseli jeden na druhém.Byla jsem odříznuta od kolektivu, nenaučila jsem se komunikovat. Na druhý stupeň jsem přestoupila na jinou ZŠ. Spolužáků jsem se bála, spolužaček taky, byla jsem těžká samotářka. Společnost mi nahradily knihy.Stal se ze mě knihožrout. Žila jsem ve světě knih a snů.Dokonalý útěk.Začala jsem psát. Básničky, povídky. Mamka mě od devíti přísně držela k domácnosti. Občas jsem zkoušela stát se součástí kolektivu, ale díky nezvládnuté komunikaci to vždy skončilo trapasem, posměchem.Tak jsem to zkoušela stále méně a méně.Taktéž to platilo na SŠ. Když jsem se zamilovala, vždy to byl kluk nebo muž, nejžádoucnější pro všechny. Odmítnutí, výsměch.Začala jsem se nenávidět. Ve 22 veliká láska. Po dvou letech tragicky zahynul při nehodě. Sáhla jsem si na život-alkohol, prášky. Po propuštění z léčebny jsem se zahltila prací, nechuť k jídlu, nespavost = 182cm/66 kg = nemocnice. Z celkového vyčerpání klinická smrt - tunel, Ježíš, který mě, nevěřící, vrátil zpět.Začala jsem přemýšlet o sobě, svém životě, rozhodla se, že začnu jinak, že se mi takový život nelíbí. Přes inzerát jsem našla muže, kterého jsem si z touhy po dítěti(28 let)bez lásky vzala.Poprvé mě uhodil, když jsem mu řekla o svém těhotenství.Potratila jsem.Ve 30 jsem si vyvzdorovala dítě, byl to kluk. Byla jsem šťastná, můj život byl naplněný, měl smysl. Muž mě občas bil i nadále, drsně znásilňoval, později začal bít i dítě.Zažádala jsem o rozvod, stáhla na popud soc. pracovnice - každý má právo na 2.šanci, muž u ní se mnou, sliboval...Dva roky štěstí. Znovu těhotná - vymlátil to ze mě, zamknul v pokoji, synovi řekl, že jsem nemocná, dával mi ráno láhev s vodou, pečivo, máslo, sýr...asi 4 dny, než jsem se cítila lépe. Začala jsem dělat divné věci.Syn se mě bál, muž se za mě styděl.Podle doktorů jsem patřila do ústavu, ale ještě jedno vyšetření v Praze - vzácnější druh epilepsie. Svět se mi zhroutil.Silou kdovíčeho jsem se pro syna zvedla a snažila se žít. Operace mozku, úspěšná. Muž ztratil práci, o prázdninách hlídal syna (8 let), já v práci v chráněné dílně. Syn za mnou přiběhl v nervovém kolapsu-nemohl mluvit, plakat, jen se třásl. Po asi hodině objímání a konejšení mi řekl, že táta vzal ten velký nůž na chleba a musí ho zabít, protože ho nemá rád.Šla jsem domů, sbalila pár hadrů a šla se synem do azylu. Následoval předražený pronájem, kluk musel jíst, já na chlebu a vodě = 65kg.Léčili jsme se se synem - rodinná psychoterapie.Rozvod. Asi po roce telefon. Volala nějaká doktorka, že bývalý je v ústavu, a jak mu manželství pomohlo, ani léky nebral a na kontroly nechodil...nezvládnutelná agresivita už od puberty, a že je mu to líto. Že prý mě jednou uhodil, padla jsem hlavou na roh stolu a pak se chovala divně. Po propuštění zbil svou matku,skočil ze 4.patra.Měla jsem děs z mužů - léčba na psychiatrii.Vrátili jsme se do bytu, lepší finanční situace.Láska.Nebetyčná. Nejžádoucnější muž v okolí. Můj šéf. Jednostranná láska.Přál si, abych žila se svým kamarádem. Šla jsem do toho, pro něj všechno.Kamarád a syn našli po roce k sobě nějaký vztah, který fungoval.Nenaučila jsem se ho milovat,zůstal pro mě kamarád,já pro něj ne, jsem jeho majetek,to smím, to nesmím, to musím, stíhač na telefonu...Syn dospělý, odešel do bytu po tátovi, já dva roky žádám o malý byt. Je mi 51. Muže už ne.Nikdo už nesmí trpět mou divností. Stále nezvládám komunikaci, jsem těžký ironik a sarkasta,intelektuálka, skoro neumím říkat ne,mluvím stylem "nejlepší obrana je útok", takže proto žádné kamarádky...Na poradě u psycholožky - jste zvláštní, originál, nechtějte se za každou cenu změnit, všichni to poznají, buďte svá...samota mě láká, těším se na ni... ale..."
ENJA
"Milá čtenářko, psycholožka má pravdu. To jsi prostě ty. Nechtěj být jiná, akorát přijmi fakt, že staré rány neomlouvají současnou pasivitu – a že minulost je jen minulost. V každém věku se dá začít znovu, vždyť jako osobnost se rozvíjíš teprve tehdy, když se odvážíš riskovat, především v citově náročných situacích. Vědomí vlastní hodnoty totiž není jen výsledek toho, zda tě někdo slovně, citově nebo fyzicky zneužíval nebo ne. Po světě chodí spousty lidí, kteří žijí v souladu sami se sebou, i když vyrůstali v hrozných poměrech. Proto mezi prožitými traumaty a nízkým sebehodnocením neleží nutno rovnítko. Nepopírám negativní dopad rodinných krizí, prožitých v dětství, rozpadu rodiny a destruktivního chování v tvých blízkých. Minulost však není totéž co osud. Vždy máš možnost zbavit se toho dědictví, hodit ho za hlavu a začít tvořit sebe sama. Proto věř, že až přijde čas, a bude-li se ti chtít, najdeš si přátele a vytvoříš si vlastní, pohodlnou realitu. Hodně štěstí."
Enja
Martin
"Ahoj, můj dotaz bude možná malinko složitějšího rázu. V první řadě bych měl říci, že jsem kluk, je mi 28 let. Jsou to již dva roky, co jsme se rozešli s bývalou přítelkyní a rád už bych zase našel někoho s kým bych byl šťastný, ale skutečně již nevím, jak na to. V holkách jsem se strašně zklamal, ale stále věřím tomu, že někde existuje ta, která si dokáže vážit slušného, hodného a inteligentního člověka, kterým bezesporu jsem. Problém je, že nevím, kde hledat, nemám vlastně žádné přátelé, ani nikoho s kým si vyrazit, zkoušel jsem několikrát speedating, ale i když mám shodu s půlkou slečen, tak jsou holky po dalším navázání kontaktu líné cokoliv podniknout. Setkávám se s tím prakticky neustále. Zkusil jsem moderní seznamky, jako Tinder, i přes to, že na slečnu netlačím a snažím se ji postupně poznat, tak po následném pozvání na schůzku se vymluví na nedostatek času a tím to končí. Při odchodu z bývalého zaměstnání mi na sebe slečna sama dala číslo, když jsem jí napsal, tak zase jen ignorace. Napadá mě, že buď dělám něco špatně nebo jsou holky vyloženě líné cokoliv pro seznamování udělat, něco podniknout. Zaměřuji se více sám na sebe, pracuji na sobě, sportuji, nadále se vzdělávám, ale ta partnerka tam prostě chybí. Nemáte pro mě nějakou radu, prosím? Co vlastně ženy chtějí? Mám pocit, že toho nabízím dost, ale ony nejsou ochotné to se mnou ani zkusit..."
ENJA
"Ahoj, k tvému dotazu je nutné objektivně podotknout, že v dnešním světě je muž trochu ztracen. Emancipace pokročila tak, že si ženy vybírají své partnery skoro jako kudlanky nábožné. A logicky tak u nich obstojí ti, kteří vyčnívají z davu, nějakým způsobem zaujmou a vlastně tak sehrají komedii ještě před tím, než se přirozeně otevřou a nechají nahlédnout pod svoji pokličku. Proto se v žádném případě neměň, jen trochu pouprav strategii. Nejlepší způsob, jak sbalit ženu, je vzbudit v ní dojem, že ona sbalila tebe. Zájem tedy projev, ale následně se stáhni.Za další z rozporů současného seznamování se dá považovat touha po hodném, obětavém, ale zároveň drzém alfa samci s ostrými lokty, který se v případě potřeby ukáže jako opravdový zachránce. Proto i když se snažíš být přirozený, mysli na to, že každá žena chce, abys byl i „nějaký jiný“, odlišný od všech těch ostatních. Zní to jako rozpor, nad jehož pozadím nemá cenu přemýšlet. (Přece jen, ženy jsou záhadná stvoření). Je nutné dotyčné dopřát pocit výjimečnosti a občas pronést kouzelné věty typu: „S tebou je to jiné.“ Nebo: „Před tebou přece nemusím nic hrát.“ (Je jedno, zda formou mluveného slova nebo esemesek, ačkoli v tvém případě soudím, že silnější budeš při osobním setkání.) Máš všechno, po čem ženy touží, jen jim to hned neservíruj na stříbrném podnose. Přece jen, pomalejší „rozbalování balíčku“ nevzrušuje jenom muže. A propos, místo on-line seznamek vyraz třeba do botanické zahrady nebo květinářství. A neboj se zeptat slečny u regálu, zda by nevěděla, jak často se zalévá tymián. I kdyby byla zadaná, tvoje bezprostřednost a vlídnost ti může připravit cestu pro získání přátel a známých. A ti zase mají další známé – třeba i svobodné a toužící po vztahu… "
Enja
Mirka
"Jsem v sedmém měsíci těhotenství a ještě stále pracuji a pracovat chci, jenže přítel mi to vymlouvá. Podle něj se zbytečně nervuji a ohrožuji miminko."
ENJA
"Záleží, jak se cítíš ty. To je hlavní. Práce v těhotenství ještě nikomu neublížila, ovšem nutno podotknout, že jisté zahraniční studie naznačují cosi o provázanosti pohodových sociálních vazeb a spokojenosti budoucího miminka. Například podle zjištění Pennsylvánské státní univerzity podpora od kolegů, partnera a rodiny - a v neposlední řadě pohoda matky během těhotenství -, ovlivňuje to, zda potomek bude trpět na koliky a střevní nerovnováhu. Řídit se tím pochopitelně můžeš, ale nemusíš."
Enja
Miška
"S přítelem nám praksnul kondom, tak jsem zavolala svému lékaři, aby mi dal postinor. Ten mi nakonec vnutil něco jiného, co neznám. Zapomněla jsem se taky zeptat, jaká je účinnost těchto léků. Můžu se spolehnout, že dostanu mestruaci? Docela z toho mám strach. Je mi 19"
ENJA
"Je dobře, že jsi lékaře kontaktovala, protože užívání těchto léků se bez předchozí porady s odborníkem nedoporučuje. Co se týče samotných pilulek, tak existují tři druhy postkoitálních tablet, přičemž kombinované obsahují estrogeny a progestageny. Musí se užít dvě tablety během 72 hodin po styku a následně ještě další dvě 12 hodin poté. Pilulky s nižší dávkou hormonů vyžadují konzumaci během 72 hodin po styku a pak dalších čtyř tablet v časovém horizontu 12 hodin. Pak ještě existuje postkoitální tabletka, která se užívá ve formě dvou pilulek během 72 hodin po souloži a dalších dvou tablet o 12 hodin později. Jelikož nevím, o jakou tabletu se konkrétně jedná, nemohou poskytnout bližší informace. Ale nemusíš mít strach, všechny tyto tablety mají 98 procentní účinnost."
Enja
Kika
"Kamarádka mi řekla, že podstupuje homeopatickou léčbu chmelem, ale nezná podrobnosti ani dávkování. Nevím co si pod tím mám představit. Je to bezpečné? Kika"
ENJA
"Milá Kiko, je trochu divné, že kamarádka nemá ponětí, co taková léčba obnáší. Asi bych se na původ jejího rozhodnutí znovu přeptala a zajímala se o jméno homeopata, který jí léčbu chmelem doporučil. Jinak o chmelu je známo, že léčí nervozitu a poruchy spánku. Homeopatici často používají právě chmelové šištice a žlázy, odražené z plodenství a proseté. Vyráběny jsou takzvané urtinktury a tekuté redukce nebo redukce vzniklé třením. Co se týče dávkování a způsob použití, tak to se řídí podle toho, jak nemoc probíhá. V akutních případech musí pacient každou půlhodinu až hodinu brát pět kapek nebo jednu tabletu, či 10 kuliček nebo jednu špetku redukce."
Enja
J.K.
"Můj čtyřeltý syn si často lehá na břicho a tře si penis o podlahu. Vadí mi že to dělá i před návštěvou a ted nevím jak se s ním o tom mám bavit. Poradíš?"
ENJA
"Podle sexuologů děti vnímají sexualitu již velmi brzy a ne zřídka dochází k hrátkám s jejich genitáliemi, hlavně právě okolo třetího a čtvrtého roku. Je to naprosto normální, akorát samozřejmě existují nějaké hranice, které by dítko mělo respektovat. Pokud masturbuje v tvé přítomnosti nebo přítomnosti jiných osob, vysvětli mu, že pro tyto účely má svůj pokojíček nebo koutek. Pokud se tě na cokoli zeptá, odpověz mu a vyjadřuj pochopení a podporu. Jednej o tomto tématu přirozeně, nekárej ho a nedávej mu pocit, že dělá něco špatného. Akorát urči limity, avšak vždy s vzájemnou dohodou – například že toto chování není vhodné praktikovat před ostatními."
Enja
Sára
"Přítel trpí na předčasné výrony semene. Jen se mě dotkne tak se udělá, takže já ze sexu nic nemám. Tuhle jsem se ho ptala čím to je a on odpověděl, že má strašně citlivý žalud."
ENJA
"Ano, je možné, že za jeho či vaše společné problémy může přecitlivělost žaludu, která se obecně pokládá za jednu z možných fyzických příčin předčasné ejakulace. Vyšší teplota uvnitř vaginy totiž žalud podráždí a vyvolá předčasnou ejakulaci. Zda je to opravdu případ i tvého přítele, můžete zjistit tak, že se nechá „přeměřit“ přístrojem nazvaným biotensiometr. Ten určuje intenzitu podnětu potřebného pro vyvolání vibrace v jakékoli části těla. Nebolí to, což je ta první dobrá zpráva. A ani ta druhá není špatná. Nemusíte čekat, zda se vaše podezření potvrdí či nikoli, zkuste použít znecitlivující prezervativ, který snižuje citlivost žaludu. Sehnat se dá nejen v erotických ochodech, ale leckdy už i v mnohých supermarketech v oddělení drogerie."
Enja
Mandy
"Uvažujeme že se partner nechá sterilizovat. Přišel s tím sám, protože máme tři děti a jiné už nechceme. Jak takový zákrok vypadá a funguje to hned?"
ENJA
"Při vasektomii leží muž na zádech a je podroben lokání anestezii, přičemž ta se zavádí injekčně do slabin, šourku a okolí. Muž cítí, že se něco děje, ale zákrok, který trvá přibližně 15 minut, mu bolest nezpůsobuje. Lékař provede malé řezy v oblasti chámovodů. Tím se chámovod přeruší a oba okraje se zašijí. Je to jako kdyby se mezi chámovody postavila betonová zeď. Díky jejich oddělení se zabrání průchodu spermií i přesto, že ty jsou varlaty dále vytvářeny. Toto téma s partnerem důkladně proberte a přihlédněte k tomu, že skutečně účinnou se tato antikoncepční metoda stává asi tak po třech měsících či přibližně dvaceti ejakulacích. Hned to rozhodně není."
Enja
Magda
"Zjistila jsem, že mám se spíži moli. Stalo se mi to poprvé. Můžu se proti nim nějak bránit?"
ENJA
"Zasažené potraviny (obvykle se v nich nalézají červíky nebo vlákna pavučinek) vyhoď, dózy a nádoby vymyj. Pokud máš třeba nějaké bylinky či houby v sáčcích, sáčky vyper. Překontroluj všechny mouky, nebo je ideálně vyhoď a kup si nové. Až tohle všechno uděláš, smíchej litr vody s pěti až sedmi polévkovými lžícemi čpavku, vezmi si rukavice a tímto roztokem umyj vnitřky všech poliček, potravinových skříněk a zásuvek. Poté je vytři do sucha a ukliď si nekontaminované potraviny. Jako prevenci můžeš použít různé lapače molů z drogerie, ale i svazky levandule či mateřídoušky. Osvědčuje se i mistička s jablečným octem."
Enja
Anonym
"Prosim tě porad. nevím jak si zavést pesar."
ENJA
"Velmi důležitá je vhodná velikost pesaru. Tu určí lékař. Poté je nutné po obou jeho stranách rozetřít velké množství spermicidního přípravku, načež se pesar ohne, čímž se snadněji zavede do pochvy. Fígl je v tom, že když se dostatečně roztáhnou stydké pysky a následně se zvedne jedna noha, jde o to dost lépe. Vždy platí, že pesar musí překrývat děložní hrdlo a měl by zůstat v pochvě minimálně šest až osm hodin po ejakulaci. Zkus to, chce to jen cvik. Možná, že jisté nepohodlí cítíš i při vytahování pesaru. Pokud to tak je, zachyť okraj prsty, vyjmi ho, omyj teplou vodou a osuš. Vždy překontroluj, zda na něm nejsou nějaké nesrovnalosti, například trhliny. Pokud ne, ulož ho do nějaké krabičky mimo dosah světla, ale ještě před tím ho „pocukruj“ neparfemovaným práškem."
Enja
Zorka
"Blíží se léto a já když se podívám na svoje popraskané paty, tak se mi chce brečet. Už to zase začíná. Z loňska vím, že to dost to i bolí a krvácí. Nemáš nějakou radu? Díky. Zorka"
ENJA
"Na vině je genetika (obvykle diabetes, onemocnění ledvin, nebo problémy se štítnou žlázou), nadváha, která způsobuje zvýšený tlak na paty, nevhodná obuv, nehygienické okolnosti, stejně jako houbové infekce, hormonální nerovnováha, problémy s cirkulací či nedostatek vitamínů a minerálů. Proto svůj zdravotní stav konzultuj s lékařem ještě před tím, než se uchýlíš k nějakým babským radám. Ideální je zajít na pedikúru, kde bezpečně odstraní mrtvou kůži a poradí, jaké druhy krémů jsou nejlepší. K jednoduché léčbě, o kterou se můžeš pokusit doma, patří používání balzámu nebo hydratačního krému na bázi oleje, a to dvakrát denně. Nešetři pemzu a v případě, že trhliny začnou krvácet, aplikuj antiseptikum, které zabraňuje infekci - a ovaž obvazem. Ten pomůže udržovat vlhkost. Do svého jídelníčku zařaď omega 3 mastné kyseliny, ale v každém případě se poraď se svým lékařem."
Enja
R.
"Milá Enjo, snažíme se s manželem o miminko, ale pořád nám to nejde. Slyšela jsem, že spolehlivou metodou je nějaké sledování poševního hlenu? Doopravdy to funguje?"
ENJA
"Jedná se o hlenovou Billingsovu metodu, která spočívá v denním pozorování poševních sekretů neboli cervikálního hlenu. Zjišťují se tak změny charakteru hlenu a předpovídá se ovulace na základě zvýšené hladiny estrogenů, ke kterému dochází před ovulací. Tato hladina způsobuje, že hlen je víc transparentní, kluzký a hojnější. Pohlavní styk je v této době nutné omezit až do chvíle, dokud nenabyde hustší struktury a žlutějšího zabarvení. Jestli to funguje, je otázka. Hlenové sekrece ovlivňují vaginální infekce, užívání určitých léků a dokonce i sexuální vzrušení. To vše může vést k omylům v úsudku. Možná i proto se úspěšnost této metody odhaduje na maximálně 60 procent."
Enja
A.
"Je trvalá na řasy bolestivá?"
ENJA
"Trvalá na řasy je v podstatě stejná procedura, která se používá v kadeřnických salonech. Provádí se pomocí speciálních natáček, které se aplikují na řasy. Kosmetička následně použije speciální „trvalou“, což je přípravek, který řasy udrží v natočeném stavu. Po jeho vymývání speciálním roztokem oči mohou trochu štípat, ale je to velmi individuální. A nutno říct, že se i tohle chvilkové nepohodlí dá zvládnout. Výsledek totiž obvykle stojí za to."
Enja
K.
"Dobrý den,je tolik věcí, které bych chtěla příteli říct,jenže on mě pokaždé odbude. Co dělám špatně?"
ENJA
"Dobrý den, možná jen na diskuze vybíráš špatný okamžik. Pokud chceš, aby ti partner naslouchal, navrhni místo a čas tak, aby to vyhovovalo oběma. Nevybírej například dobu, kdy se s přítelem díváte na oblíbený pořad, nebo nakupujete. V takové chvíli určitě nemá náladu na složité rozhovory. Dej mu prostor, dohodněte se na schůzce a předem určete, jak asi bude dlouho trvat. Muž tě ochotněji vyslechne v případě, když mu poskytneš informace, že „na sebe potřebujete půl hodiny“. Pro jeho vstřícnější přístup je to hodně důležité. Pakliže tě však přítel odmítá vyslechnout standardně a odmítá veškeré pokusy o komunikaci, je na zvážení, zda a proč v takovém vztahu setrvávat."
Enja
E.
"Jak mám odmítnout návrh na milování, aniž bych partnera urazila? Díky za odpověď."
ENJA
"Dobrý den, možná by stálo za to pojmout situaci trochu jinak. Nedělej si hlavu z toho, když partner naštvaně protáhne ústa. Většina mužů totiž radši uslyší rázné „ne“, než aby měli spát se ženou, která se u toho tváří jako při mučení. Ale pozor, při odmítání sexu partnera ubezpeč, že neodmítáš jeho samotného. Vezmi ho za ruku, pohlaď, přitul se. Takhle tvoje rozhodnutí snadněji „vstřebá“. Je tu ale také jedna věc, která s odmítáním jako takovým příliš nesouvisí. Pokud od tebe partner vyžaduje, abys s ním spala jen tehdy, když chce on, není to dobré znamení. Upřímně? Radši vezmi nohy na ramena. Ty přece neopotřebuješ k odmítnutí jeho souhlas."
Enja
Lenka
"Nový přítel má hrozně velký penis. Miluju ho ale sex s ním mě bolí. Lenka"
ENJA
"Milá Lenko, v tvém případě je nesmírně důležitá příprava, tedy masírování poševního vchodu, ať už partnerem nebo svépomocí. Jedna či dvě kapky lubrikantu to celé usnadní. Partner by měl být chápavý, což se předpokládá, takže se neboj mu vysvětlit, že pokud nebude pronikat pomalu, je to pro tebe bolestivé. Uzavřete dohodu, že iniciativu přenechá čistě jen na tobě, tedy právě ty si budeš řídit načasování i hloubku pronikání. Pokud i tak dojde k tomu, že ucítíš bolest, stiskni stehna k sobě. A příště vol takové polohy, které nepohodlí předcházejí. Mezi ty patří misionářská poloha nebo „koníček“, během kterého se ženy s velkým penisem uvnitř důmyslně prohýbají, čím eliminují hluboké pronikání."
Enja
Monika
"Zčernal mi můj nejoblíbenější řetízek s přívěskem, který mám po mamince. Jsem z toho úplně vyřízená. Co mám dělat? Existuje něco, co mi ho vyčistí?"
ENJA
"Pokud se jedná o drahocenný rodinný šperk, neriskuj a odnes ho do zlatnictví, kde šperky čistí speciálním ultrazvukovým přístrojem. S domácími tipy je to trochu risk, ale jestli to i přesto chceš zkusit, jsou tu určité možnosti – třeba amoniak. Čtvrt šálku se smíchá s jedním šálkem teplé vody. Do této směsi se šperk ponoří a ponechá 15 minut. Po jeho vytažení se opatrně vyčistí měkkými štětinkami (může se jednat o zubní kartáček). Na seznamu čistidel je i bílý ocet. K tipům našich předků patří i jedlá soba a hliníková fólie, na kterou dobře reagují zejména stříbrné šperky."
Enja
Majka
"Dobrý den mě velmi citlivá pleť.Když si na obličej dám jakýkoliv krém tak zrudnu a objeví se u pupínky. Co mám použít aby se tak nestávalo.Děkuji"
ENJA
"Dobrý den, může se jednat o alergickou reakci nebo nějakou nemoc – ne jen jednorázový rozmar pleti. Doporučuji dermatologické vyšetření, na jehož základě odborník doporučí vhodnou léčbu. Neměl by to být problém. Dermatologie již sídlí v každém větším městě."
Enja
Jitka
"Enjo, poradíš? Začala jsem cvičit a mám pocit, že mi sice ubývají centimetry v oblasti břicha a stehen, ale bohužel se mi zdá, že se mi zmenšují i prsa. Přítel už si začal stěžovat a odrazuje mě od dalšího hubnutí protože patří mezi horňáky, tak bych mu chtěla udělat radost. Díky Jitka"
ENJA
"Jitko, asi tě moc nepotěším. To, že se snažíš na sobě pracovat, je skvělé, a přináší to spoustu benefitů, nicméně tělo hubne jako celek. Je tedy třeba počítat s tím, že to, chceme, aby na něm zůstalo, naše prosby nevyslyší. Zkusit ale můžeš malou fintu. Do svého tréninkového programu zařaď posilování zad, tedy zádových svalů, které „sídlí“ přímo proti svalům prsním. Zlepšíš svoje držení těla, čímž aspoň opticky docílíš nezměněného stavu v oblasti hrudníku. Bohužel to bude jen na oko. Na druhou stranu, co je malé, to je hezké. Přítel si zvykne :)"
Enja
P.
"Moje Maruška (3 roky) odmítá jíst veškerou zeleninu. Často schovávám malé kousky třeba pod brambory nebo tak, ale pokaždé je najde a vyplivne je. Už vůbec nevím jak tak malé dítě přelstít a přimět ke spolupráci."
ENJA
"Chce to trochu trpělivosti. Nabízej, nabízej a ještě jednou nabízej. Marušku také můžeš trochu obelstít tím, že jí zeleninu začneš „nenápadně“ strouhat do jídel, na které už je zvyklá. Maminky malých dětí také praktikují metodu „nabídni si, když máš hlad“, tedy před jídlem. Osvědčuje se i trochu náročnější příprava v podobě postaviček vytvořených třeba z rajčat, okurky či další zeleniny. Chval za každý malý kousek, který si vezme k ústům – byť si k němu jen přivoní. Občas pomáhá i malý trik. Sednout si k dítěti a dělat mu společnost. Ať chlapeček nebo holčička, děti často nechtějí jíst samy a společnost rodičů jim dělá dobře – zvlášť když jsou chválené za každou maličkost."
Enja
Katka
"Trápí mě metličky, a to natolik že jsem se rozhodla se jich zbavit, protože běžné krémy z lékárny nezabírají. Jaké mám možnosti a kolik stojí zákroky na klinice plastické chirrgie? Moje finační možnosti jsou omezené a já nevím jestli se to vůbec vyplatí?"
ENJA
"Metličky, metličkovité křečové žíly nebo také mikrovarixy trápí zhruba každou druhou ženu, a to hlavně z estetického hlediska. V pozadí tohoto problému se však skrývá mnohem víc – a to by měl posoudit odborník. Příčinou jejich vzniku je nedostatečná elasticita žilních stěn, na které se výraznou měrou podílí nadváha, nedostatek pohybu, hormonální nerovnováha, kouření, nadměrné opalování, antikoncepce, dlouhodobé sezení či stání. Nejprve na nějaké z klinik podstup vyšetření cévního systému, pak je možná kosmetická injekční léčba (tak zvaná sklerotizace) či ošetření laserovými paprsky. Cenové rozpětí u první možnosti se pohybuje od 1500 do 2500 korun, u té druhé se jedná o investici od 10 až do zhruba 25 tisíc korun."
Enja
L.
"Ahoj, nevím, jestli píšu správně, ale nevím si rady s boláky. Dělají se mi před menstruací, jsou velké, tvrdé a bolavé. Zkusila jsem snad všechno,  čistila, hydratovala, pečlivě odličovala, ale je to pořád stejné. Každý měsíc se děsím, jak zase budu vypadat."
ENJA
"Pokud nezabral ani jeden z dostupných přípravků a běžně doporučovaných postupů, je vhodné podstoupit dermatologické vyšetření, popřípadě situaci zkonzultovat s gynekologem. Ten na základě vyšetření hormonálních hladin může předepsat antikoncepci, která tyto projevy mírní. Doporučují se však i micelární vody a korekční krémy, u nichž se dá registrovat zlepšení pleti zhruba po třech týdnech používání."
Enja
Jana
"jak se zbavit tuku na břiše?díky Enjo"
ENJA
"Tuku na břiše se lze zbavit správnou životosprávou a cvičením. Pokud jde o stravu, ta ta by měla obsahovat bílkoviny, protože tělu dodávají energii při základních funkcích. Zaměřit by ses měla i na přísun vlákniny, jelikož navozuje delší pocit sytosti. Soustřeď se tedy na luštěniny, ořechy, sóju, ryby, tofu, ovoce a zeleninu. Je vhodné jíst každé tři hodiny malou svačinku, maximálně do 100 kalorií, což odpovídá třeba jednomu jablku, dvěma kouskům kiwi, nebo jednomu šálku brokolice. Skvělým sportem je pro tebe rychlá chůze, plavání, běh nebo tanec. Ideální frekvence cvičení je 30 minut každý den, alespoň čtyřikrát týdně."
Enja
H.H.
"Milá Enjo, žiji ve Velké Británii, nepřiplácím si za zdravotní pojištění, takže neočekávám žádné velké výhody. Zdravotní péče je tady taková, jaká je, a proto se i bojím jít na gynekologii. Několik dní mě silně bolí v podbřišku, mám výtok a trochu mě to v rozkroku svědí. Myslí, že je můj stav natolik akutní, že bych přece jen měla k doktorovi zajít?"
ENJA
"Tvůj aktuální zdravotní stav samozřejmě nejlépe posoudí lékař, s jehož návštěvou bys otálet neměla, ať už tě po gynekologické stránce trápí cokoli. Podle tebou popisovaných příznaků se může jednat o trichomonádový zánět pochvy, přičemž trichomonas vaginalis je bičenka, která se přenáší téměř vždy pohlavním stykem. Mezi příznaky její přítomnosti patří právě bolesti v podbřišku, řidší výtok, svědění a někdy i bolesti při pohlavním styku. Tyto symptomy mohou za pár dní „na oko“ odeznít, přejdou však z akutní fáze do té chronické. Lékař ti předepíše antibiotika a zároveň by mělo dojít i k přeléčení sexuálního partnera či partnerů."
Enja
Verča
"Mám sedmiměsíční dcerku a vážný problém na krku. Každé ráno se budím hrůzou, kolik vypadaných vlasů bude na mém polštáři. Jsou to chomáče, které vždy obrečím. Doteď jsem měla husté a krásné vlasy, ale jestli to tak půjde dál, nezůstane mi na té hlavě nic. V lékárně mi sice něco doporučili, ale nefunguje to."
ENJA
"Několik měsíců po porodu (obvykle je to 6-12 měsíců) dojde ke snížení hormonu estrogenu, což zapříčiní nepříjemné změny od vypadání vlasů po nadměrnou produkci mazu či lupy nebo svědivost. Je na místě dodržovat základní pravidla, mezi která patří nepřetěžování vlasů tepelnou úpravou, složitými účesy, stahováním do culíku a podobně, ale taky jejich správná výživa. Zařaď do svého jídelníčku hlavně dostatek vitaminů a minerálů (A, B, E, hořčík, vápník, zinek a železo) a v nejlepším případě navštiv trichologickou poradnu, kde na základě vyšetření určí problém a doporučí ti i vhodné vlasové přípravky."
Enja
Soňa
"Mám tři měsíce úžasného přítele. Nosí mi květiny a dává mi dárky. Lichotí mi to, ale občas se necítím moc dobře, protože mu nemůžu vynahradit třeba drahé hodinky, které jsem od něj dostala minulý týden. Měla bych mu říct, ať už mi ty dárky nedává? Díky Soňa"
ENJA
"Milá Soňo, jedinci, kteří umějí obdarovávat, jsou opravdu šťastní, když mohou svého partnera překvapit dárkem v podobě čokolády nebo drahého šperku. Nejčastěji od nich zaslechneš něco ve smyslu „viděl jsem to ve výloze a vzpomněl jsem si na tebe“. Je to způsob, kterým ti partner vyjadřuje lásku. Ranila bys ho, kdybys jeho dárek odmítla nebo nedocenila. On popravdě nechce a ani netouží po tom, abys mu kupovala něco podobně drahého, kvůli tomu to přece nedělá! Očekává, že ho doceníš slovně, pohladíš ho, pochválíš… To je to, co potřebuje. Nemusíš se kvůli tomu cítit špatně, ale pokud tvůj negativní pocit z přijímání dárků bude přetrvávat, otevřeně si s ním promluv a pokus se najít nějaký kompromis vyhovující oběma stranám. Co třeba dárek jen jednou měsíčně? Nebo na oplátku romantická masáž?"
Enja
A.
"Tápu jaké módní styly pofrčí o letošních prázdninách. Mám se aspoň na chvíli zbavit své oblíbené hnědé?"
ENJA
"Módní návrháři mají jasno. S příchodem slunečních paprsků se pojí pastelové tóny zkombinované s klasikou: černou, bílou a šedou. Pokud chceš vyčnívat z davu, zvol k tomu barvu roku: popelavě modrou či odstín zelené jarní trávy. Dál se těší pozornosti asymetrické střihy, overaly, dlouhé a vzdušné šaty, volné a rozevláté košile. Letos jsou v kurzu snad všechny květinové modely a etno vzory. Chybu neuděláš ani s třásněmi a botami na klínku. Pokud chceš být ultra v kurzu, obstarej si tak zvaný bralet. Jedná se o kousek svrchního oblečení, který spojuje tričko a podprsenku - je to něco jako dva v jednom. "
Enja
Jitka B.
"Milá Enjo, manžel je v poslední době nějaký smutný. Říká mi, že ať dělá, co dělá, stejně ho nemám ráda. Ale to není pravda! Starám se o dům a o děti, když není doma. Dělám, co můžu. Co by chtěl víc?"
ENJA
"Milá čtenářko, od doby, co se vydělávání peněz a uklízení začalo pokládat za činy, kterými se prokazuje péče o partnera, zvyšuje aktivita tohoto druhu cenu – zvlášť když ji většina lidí bere jako samozřejmost. Proto pátrej po mimořádných a jedinečných činech, které partnera patrně zatím ani nenapadly, ale potěší ho… Odvez auto do servisu, nech vyčistit počítač, přikup nový televizní program. Partner tvůj nápad ocení zvlášť v případě, když uděláš něco, co obvykle neděláš. Pokud si nejsi jistá, co manžel potřebuje, pozorně naslouchej, na co si v poslední době stěžuje. Kde je otázka, tam je i odpověď. Někdy třeba stačí obejmutí, uznání nebo čas strávený pohromadě. "
Enja
R.
"Nemůžu se vzrušit. Trvá to strašně dlouho a přitom přítel se snazí. Snad mi poradíš."
ENJA
"Ženy jsou citlivá stvoření. Pokud je ve tvém vztahu něco, co tě trápí, zkus to během předehry vynechat. Uznej, že když během mazlení přemýšlíš o sexu nebo partnerství negativně, vzrušit se ani nemůžeš. Pokud se ti do hlavy vetřou negativní myšlenky, okamžitě je nahraď pozitivními. Vzpomeň si na něco, co máš na partnerovi i vašem vztahu ráda. Nezapomeň se zaměřit na pozitivní aspekty sexuální situace, ve které se právě nacházíš. Uvolni se a oddávej přítomnému okamžiku. Neustále si opakuj, že svůj sexuální život si můžeš řídit sama. Pakliže i po tomto cvičení nepocítíš změnu, obrať se na psychologa či sexuologa. Na vzrušení a rozkoš máš totiž právo jako každý jiný!"
Enja
Kamila
"Někdo mi říkal, že když se přestavuje dům, nedělá to dobroru v partnerských vztazích. Je to asi pravda, s přítelem jsme každý den v sobě a hádáme se věcech které nám dřív tak nepřišly. Neměla bys recept na to co s tím?"
ENJA
"Rekonstrukce znamená stres, ať už je to bráno z jakéhokoli úhlu. Dokonce i podle čínského umění feng-šuej když po několik měsíců žiješ v domě, kde se boří zdi a dějí se tam další dramatické změny, jsi ty, tvůj partner a další obyvatele domu vystaveni destruktivní energii. Ta podle všeho může potlačit energetické pole osobní životní energie všech zúčastněných. Pro obnovení rovnováhy je podle feng-šuej vhodné si každý týden najít čas, který a partnerem strávíš mimo chaos, ruch a nepořádek ve svém domě. Udělejte si výlet do přírody, posnídejte v parku, naobědvejte se na zahrádce nějaké osvědčené restaurace, kde se oba cítíte dobře. "
Enja
Libuša
"Jsem dvacet let učitelkou. Právě mě baví, ale v posledních měsících je na mně znát tlak. Manžel přišel o práci, tragicky mi zemřela sestra. Kolegyně v práci mne upozornila na to, že na každého momentálně jenom křičím. A nejhorší na tom je, že má pravdu. Nechci, aby ostatní byli zatáhnutí do mých problémů, ale nějak se teď neumím chovat pohodově. Poradíš?"
ENJA
"Prvotně musím poznamenat, že za případnou schůzku s psychologem se nemusíš stydět. V podobné životní situaci, kterou právě procházíš, je jeho vyhledání logické a naprosto normální. Jinak, až příště budeš chtít reagovat jako obvykle, zastav se a řekni co, bys mohla udělat jinak. Nezáleží na situaci. Vážně. Cokoli je lepší než tvoje dávno navyklá reakce: o ní už víš, že obvykle nikam nevede. Zkus zareagovat jinak a pozoruj přitom, jak se zachová ten druhý naproti tobě. Představ si pravý opak svého běžného chování, a pokus se podle toho zařídit. Místo toho, abys začala křičet, buď zticha. Mluvíme zde o technice náhlého obratu, která má pomáhat v zaběhnutém způsobu chování – a vylepšit komunikaci."
Enja
Justina
"Moje téměř sedmiletá dcera má mít na noc sundávací rovnátka. Problém jet ten,že je nechce nosit. Dommluvíme se, že si nasadí,ale jakmile odejdu z pokojíčku,ona to nerespektuje."
ENJA
"Jelikož detailněji neznám celé pozadí tvého příběhu, soudím, že dcera prostě jen vzdoruje a říká, že rovnátka jsou nepohodlná, ošklivá nebo zbytečná. Je třeba ji přesvědčit, proč jsou zrovna pro ni tak báječná. Zkus na internetu najít pár fotografií „před a po“, které společně porovnáte. „Vidíš, že tahle slečna měla zoubky podobné těm tvým? A jak krásně vypadá teď!“ Znovu jí pečlivě vysvětli, k čemu její rovnátka slouží a jaký z nich bude mít užitek. V sedmi letech děti ještě slyší na oblíbené pohádkové postavy nebo idoly z filmů. Vyber nějakou dceřinu favoritku a motivuj ji slovy, že v dospělosti bude vypadat stejně jako ona. Přistoupit se v tomto případě dá i na systém odměn, tedy tak zvanou kompenzaci. „Miláčku, čím ti mohou vynahradit to, že nemáš pohodlí, jaké by sis teď přála?“ Výměnou za dodržování pravidel nabídni svůj osobní čas, výlet, hračku…"
Enja
M.
"Enjo, mám vážný problém s mým bývalým přítelem. Přijde mi, že by měl zájem se vrátit, jenže nejsem si tím úplně zase tak jistá, abych to na něj vybalila přímo. Nechci samozřejmě vypadat jako blbec, takže na sobě nedávám nic znát."
ENJA
"Prvních několik dnů s bývalým partnerem se dá přirovnat k někdejším prvním seznamovacím schůzkám. Je lepší chovat se umírněně a uvědomit si, zda máš nefalšovaný zájem znovu váš vztah obnovit. Přece jen, rozešli jste se z nějakého důvodu. Pakliže toto téma máš sama v sobě zpracované, expartnerovo pozvání, ať spolu trávíte určitý čas, nepřijímej pokaždé, jen občas. A určitě kvůli nim neruš jiné předem dohodnuté schůzky. Během setkání udržuj veselou atmosféru a nezačínej vážnými tématy. Ostatně, ta jsi s bývalým partnerem při prvním seznamování taky neřešila. Počkej, až o vážných věcech, například o budoucnosti, začne mluvit on, a ani neříkej jako první „miluji tě“, protože by to působilo dojmem, že na partnera naléháš. Nepodnikej nic dalšího, dokud si nebudeš stoprocentně jistá, že tvůj expartner chce to, co ty."
Enja
Mirka
"Milá Enjo, už týdny se snažím namalovat si skvělé a bezchybné oční linky. Zkusila jsem se inspirovat různými radami na internetu, pouštěla jsem si videa a dělala všechno podle návodu. Bez úspěchu. Prostě to nedávám. Každou linku mám jinou a nikdy nejsou stejně široké. Co bys mi poradila?"
ENJA
"Oční linky trochu budí respekt, ale když se budeš řídit radami pro začátečníky, zvládneš je. Nejprve si lehce přepudruj víčko nebo na něj nanes podkladovou bázi. Poté si vezmi do ruky kajalovou tužku či fixu. Zkusit můžeš například Dermacol Precise Black Fix, který má hrot, kterým jde nakreslit slabounká linka, ale i tlustá čára. Linku rozhodně nevytvářej jedním tahem, proces si rozfázuj. Začni od středu víčka směrem k jeho vnější straně a linku postupně rozšiřuj. Dokresli zbylou část od vnitřního víčka ke středu. V případě nejistoty si jednotlivé části tak zvaně vytečkuj a následně je mezi sebou spoj. Nech chvíli zaschnout a oči podtrhni řasenkou. Hlavně mysli na to, že učený z nebe nespadl, chce to jen trpělivost a trénink."
Enja
B.
"Milá Enjo něco dělám špatně. Sanžím se zhubnout jenže at dělám co dělám nejde to. Jím minimálně hodně vody taky piju a občas i svičím. Váha ale dolů nejde spíš naopak se někdy i zvedá. Přijdu si neschopná a řikám si že všechny ty anorektički a bulimički mají strašný štěstí."
ENJA
"Milá čtenářko, v tom, že nejíš, je ten největší problém. Ke štíhlému tělu se prostě musíš projíst. Ať už slovo dieta zní jakkoli hrozně, není to hladovka. Je nutné, aby sis jídlo rozdělila do pěti až šesti porcí denně, přičemž je vhodné v dopoledních hodinách konzumovat spíš sacharidy (což jsou třeba ovesné vločky) a zdravé tuky a cukry (například v ovoci), v těch odpoledních zase převážně bílkoviny a vlákninu (vhodná je zelenina, kuřecí maso, podmáslí, sýry cottage a tak dále). Jakmile se v téhle „rovnici“ trochu zorientuješ, snižování váhy ti půjde lépe. Pomoci se sestavením nového jídelníčku ti může pomoci výživový poradce, neváhej se na něj obrátit. V případě pohybu zvol to, co tě baví, a cvič v tepové frekvenci ideální pro spalování tuků. Tu orientačně vypočítáš tak, že z hodnoty maximální tepové frekvence odečteš svůj věk. (Je to tedy třeba 220-37 = 181), přičemž platí, že nejlépe se pálí tuky při 55-65 % maximální tepové frekvence."
Enja
Rebe
"Enjo, nedávno mi kadeřnice řekla, že mám úplně zničené vlasy, za což pravděpodobně může moje žehlička. Nevíš, jaká maximální teplota pro žehlení vlasů se doporučuje a která žehlička je nejlepší? Děkuji za reakci. "
ENJA
"Milá čtenářko, vlasy se musí žehlit absolutně suché. Pokud nejsou dostatečně proschlé, pukají zevnitř. Možná právě tohle je ta chyba, která v tvém případě škodí. Co se týče teploty, tak hodnotu nad 200° už většinou bez poškození zvládnou jen opravdu odolné a silné vlasy. Proto je základem mít žehličku primárně s nastavitelnou teplotou (dnes už je to v rozmezí 160° až 250°) a ideálně s keramickým nebo turmalínovým povrchem. Jestli máš vlasy delší, bude pro tebe lepší varianta se širšími destičkami. Žehlení vlasů je pak v tomto případě rychlejší, tudíž šetrnější a zároveň efektivnější."
Enja
Lucinka
"Miluju barevné laky na nehty ale bohužel právě díky nim je mám hrozně zažloutlé. Co s tím?"
ENJA
"Obecně se pod barevné laky na nehty doporučuje použití podkladového laku, ale ani to někdy bohužel nezabírá. Pak nehty vybělí klasické „zesvětlovače“. Vyloženě se nabízí citron. Jeden kus rozpul, zatni do něj nehty a ponech je uvnitř asi tak na sedm až deset minut. Poté ruce opláchni a nehty ošetři nějakým výživným olejíčkem – použít můžeš i olivový. Citron využij i jiným způsobem. Vymačkej trochu šťávy a tu smíchej s práškem do pečiva. Vzniklou pastu lehce vmasíruj do nehtů, opláchni a opět ošetři olejíčkem. U obou postupů platí, že by se měly provádět po dobu několika dní.  Mimochodem, zabírá i obyčejná zubní pasta, přičemž tu je vhodné po nanesení na nehty nechat chvíli působit a poté vmasírovat zubním kartáčkem."
Enja
Monik
"Rok chodím s přítelem, který hrozně pije. Vždy přijde, něco rozbije, popere se, pohádá se se mnou, občas mě i uhodí, vyspí se a druhý den se za všechno omluví. Pokaždé mu naletím, když říká, že už to neudělá, jenže jakmile brečí, je mi ho prostě líto, já za to nemůžu. Potřebuje mou pomoc. Nebo aspoň já si to myslím. Co bys dělala na mém místě?"
ENJA
"Když žiješ s mužem, který dělá různé špatnosti, ať už to jsou pijácké eskapády, agresivita, dominance nebo třeba páchání trestné činnosti, máš s ním spíš soucit a zdráháš se něco řešit, nemáš asi moc vysoké mínění o sobě ani o svých životních možnostech. Je mi líto, ale z této situace se dostaneš jedině tehdy, když se nebudeš řídit svými obavami, ale poslechneš hlas rozumu. Udělej to, co bys poradila druhým – odejdi, věnuj se svému růstu, pracuj na změně, nevyhýbej se různým náročným úkolům. Tak na sebe sama uděláš dobrý dojem a zvýšíš si sebevědomí. Nenech se vláčet strachem, leností a zbabělostí, ty tě nikam nedovedou. "
Enja
Sofie
"Můj muž má sexuální přání, která se mi nelíbí, a nechci se na nich podílet. Mezi jeho fantazie patří skupinový sex, a také si přeje, abych ho pozorovala při sexu s jinými ženami i muži. Vím, že to není správné, je to spíš nechutné, ale on mi říká, že já jsem ta divná, se kterou není něco v pořádku. A že když jsem si ho vzala, tak musím souhlasit. Je to pravda?"
ENJA
"Milá čtenářko, institut manželství neznamená vězení s nucenými pracemi. Vždy máš plné právo odmítnout – cokoli. V tvém případě vlastně ani tak nejde právě o sex. Když tě někdo nutí do něčeho, o čem si myslíš, že je pro tebe špatné, je tvojí povinností ohradit se. Máš plné právo žít takový život, jakž chceš, a je úplně jedno, co tvůj muž považuje za normální sex. Pokud tě zajímá, zda můžeš odejít, ujišťuji tě, že když jde o podobně nepříjemnou situaci, vše mluví ve prospěch rozchodu. "
Enja
Iveta
"Enjo, nevím jestli se sem můj dotaz hodí, ale potřebuju poradit. Přítel mě požádal o ruku a já nevím jestli to mám přijmout. Tak trochu si myslím že není uplně v pořádku. Pracuje na směny a když není doma musím být doma já. Vše musí být po něm. Hlídá v kolik chodím do práce a kdy se vracím, co jím a s kým se stýkám. Na jakého odborníka by se měl obrátit?"
ENJA
"Dominantní postavení tvého partnera sice ledasco vypovídá o něm, ale i o tobě. Měla by ses zaměřit spíš na vlastní nevyrovnanost. Proč sis vybrala autoritativního partnera? A když si s ním za těchto podmínek navázala vztah, tak proč ho chceš změnit? Upřímně si odpověz na otázku, co máte společného. Autoritativní muži totiž vždycky přitahují ženy, které mají strach ze života. Napřed jim takový muž dává pocit bezpečí, připomíná jim dobu, kdy se o všechno staral tatínek. Taky jim může připadat sexy, protože pro ně ztělesňuje mužnost a sílu. Když ale svolí ke vztahu a později si řeknou o silnější pozici, dostanou se do situace, kdy v podstatě rebelují proti taťkovi – a později ho začnou nenávidět. Pokud se do něčeho takového nechceš dostat, zaměř se na svoje přání a touhy, zbav se pocitu, že tak zvaně musíš poslouchat. Nemusíš. V každém případě přítel se nezmění ani teď, ani po svatbě. Nic si nelakuj na růžovo."
Enja
Dáša
"Ahoj, změnila jsem svůj život od základů. Přešla jsem na zdravou stravu, medituji a přestávám kouřit. A s tím mám největší potíž. Přepadají mě nezvladatelné chutě na cigárko. Existuje něco přírodního, nejlépe bylinného, co by mi pomohlo při odvykání kouření? Děkuji za odpověď. Dáša"
ENJA
"Milá Dášo, určitě zkus hřebíček. Hřebíček a jeho olej pomáhají snižovat chuť na nikotin u dlouhodobých kuřáků. Bylinní odborníci doporučují umístit kapku hřebíčkového oleje na zadní část jazyka vždy, když člověk dostane touhu kouřit. Zabírá i přežvykování hřebíčku samotného. Nos ho proto v kabelce a vždy, když budeš cítit nepříjemný pocit, vlož si ho do úst. Mimochodem, bylinka na odvykání kouření skutečně existuje. Touha po cigaretě může být omezena popíjením bylinného čaje z heřmánku - několikrát denně. Kromě toho heřmánek je silné antidepresivum, které účinně pomáhá zvládat abstinenční příznaky u kuřáků, čímž zabraňuje psychickému přetížení."
Enja
V.
"Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala co celkově obnáší operace děložního čípku.. Na internetu je toho hodně. Oběvují se názory že následky jsou hrozné. Taky mě zajímá jestli je možné,dostat i po operaci rakovinu? Děkuji za odpověď."
ENJA
"Milá čtenářko, pokud máš na mysli konizaci děložního čípku, tak se jedná o jednoduché odstranění sliznice čípku, které má léčivý a preventivní charakter. Podle aktuálního zdravotního stavu a výsledků laboratoře lze provádět buď ambulantně, nebo v částečné či celkové narkóze. Vždy však platí, že určitě není následkem operace rakovina – to by pak lékařský zákrok ztrácel podstatu. Operace působí nejen proti rakovině, ale i proti některým stavům, které by k ní mohly vést. Jako prevenci návratu rakoviny děložního čípku prokonzultuj se svým gynekologem možnost očkování proti HPV infekci."
Enja
Helena
"Bojím se o svojí osmnáctiletou sestru. chodí se stejně starým přítelem který bere drogy pořád se sní rozchází a lže ji. problém je jten že je těhotna. jak ji mám přesdvědčit aby si to nechala vzít"
ENJA
"Pokud logické argumenty typu mládí, finanční tíseň, bytová situace nebo přerušené vzdělání selhávají, v podstatě se nedá nic moc dělat. Svoji sestru můžeš pouze upozornit, že se chová velmi riskantně, když si myslí, že svůj vztah upevní přes dítě. Je logické, že o ni máš strach a nechceš, aby si zničila život, nicméně v jejím případě se jedná o typický příklad nedospělosti a naivity. Mluv s ní o tom otevřeně, ale to je to jediné, co se s tím dá dělat. Nutit ji proti její vůli k interrupci je nemožné."
Enja
HANKA
"Čekám dítě se ženatým mužem, nechci ho uvádět jako otce, mám odpracováno pouze 10 měsíců, jsem doma na rizikovém těhotenství. Otázka: budu mít nárok na nějaké sociální dávky a jaké? Děkuji za odpověď"
ENJA
"Sociální dávky se odvíjí od výše hrubé mzdy z posledního zaměstnání. Jelikož nevím, jestli jsi byla zaměstnaná nebo osoba výdělečně činná, a jak jsi to měla s pojištěním, bohužel nemám potřebné informace k tomu ti odpovědět. Doporučila bych ti navštívit příslušný úřad a na svou situaci se zeptat tam."
Enja
Zuzka
"Mila Enjo, jsem už 35 let vdaná, jako v každém manželství jsme meli krize, někdy větší alesp všechny jsme překonali.Ted ve starším věku si rozumíme vic ,než kdy předtím. Náš sexuální život je úžasný. Přesto mě trápí jedna věc, nedávno jsem náhodou přišla na to ,že Můj manžel se uspokojuje u brutálního sadomasochistickeho porna, jsem z toho uplne vykolejena, proto že při milování se mnou je něžný, nevím co mám dělat, mam se ho na to zeptat, nebo radši mlčet? Děkuji za odpověď Zuzka"
ENJA
"Ahoj Zuzko, chápu tvé pocity i šok, který právě prožíváš. Porno je dnes běžnou záležitostí, a pokud se nejedná o žádné protizákonné snímky, nemusí to být nutně důvod k obavám. Zvlášť v případě, že vaše milování je něžné. Možná jde jen o partnerovy fantazie, které ani netouží realizovat. Nezasahuje-li porno do sexuálního života, frekvence ani kvality pohlavních styků, nebývá jeho sledování až takový problém. Jestli se přes to nemůžeš přenést, zkus si o tom s manželem otevřeně promluvit a zjistit, co za tímhle koníčkem doopravdy stojí. Obrátit se můžeš i na sexuologa, který ti poradí, jak správně postupovat."
Enja
M.
"Je to možná divný dotaz, ale nemůžu přibrat. Moje okolí i rodina mi říká, že jsem hrozně hubená, že to vypadá jak kdybych vůbec nejedla, přesto jím normálně, vůbec se nehlídám. Přesto nepřiberu, v práci se sice pořád hýbu, ale opravdu jím hodně a hlavně normální české jídlo, takže pěkně knedlíky, maso a tak, ale jsem jak lunt. Asi bych za to měla být ráda, ale jsem jen kost a kůže a to není nic hezkého."
ENJA
"Pravidelné cvičení a kvalitní jídlo postavené na dostatku bílkovin – obojí ve správný čas. Osvědčuje se pestrá, nutričně bohatá strava, s minimem nasycených tuků a jednoduchých cukrů. Obecně jsou pro nabírání svalové hmoty vhodné luštěniny, jako jsou černé fazole, ledvinové fazole, strakaté fazole a sójové boby. Jedná se vhodné zdroje bílkovin a sacharidů při zachování minima tuků. Skvělé jsou i brambory, rajčata, papriky, kukuřice či celozrnné potraviny. Obecně platí, že příjem kJ musí být asi o 2000 vyšší než normálně. Pokud si nevíš rady, obrať se na výživového poradce, který ti při skladbě jídelníčku a jeho pestrosti rád poradí."
Enja
Lenka
"Stydím se před partnerem nahá, nikdy mi to tak nepřišlo, ale poslední dobou do mě partner rýpe, že jsem přibrala, přitom váhu mám pořád stejnou. Od té doby se před ním stydím a chodím víc zahalená, i milování už není jako dřív, pořád při tom přemýšlím o své postavě. Nasadil mi brouka do hlavy a teď mi to užírá."
ENJA
"Na jednu stranu máš štěstí – partner říká to, co se mu nelíbí. Na druhou stranu pouhým rýpáním se nic moc nezmění, což mu ještě nikdo neřekl. Vhodná taktika v tomto případě rozhodně není útok. Ve chvílích, kdy spolu ležíte na gauči a odpočíváte, zmiň se, jak je fajn, když spolu partneři sportují. Nech ho navrhnout nějakou aktivitu a dohodněte se, že ji budete provozovat spolu. Ankety ukazují, že páry, které se věnují cvičení společně, mají větší motivaci a vydrží u toho mnohem déle. Spláchneš tak dvě věci jednou ranou. Zpevníš tělo a zároveň budeš s přítelem trávit víc času."
Enja
Andrea
"Je mi 35 a poslední dobou mi hrozně kolísá váha, snažím se jíst zdravě a hlídat se, přesto mám divné výkyvy váhy. Vážím se tak jednou za týden a mám plus mínus 4 kila. Chtěla bych ještě zhubnout, ale nák jsem se zastavila na mrtvém bodě. Co mám dělat?"
ENJA
"Výkyvy váhy v podobě jednoho až dvou kilogramů během několika hodin či dní jsou běžné a nesignalizují žádný problém (jedná se například o přicházející menstruaci). Z dlouhodobého hlediska to taky není žádná tragédie. A ne náhodou jsou centimetry lepší měřítko než hmotnost, neboť při redukci váhy a rutinním cvičení se často stává, že člověk uvízne na mrtvém bodě. Tělo se totiž přizpůsobí příjmu nízkoenergetické stravy a svaly si zvyknou na jednotvárnou zátěž. Receptem je změna fyzické aktivity a „proházení“ jídelníčku. V překladu to znamená vystoupit si ze stereotypu."
Enja
Dana S.
"Milá Enjo poslední dobou se mi dělají na obličeji i na těla samé nové pihy nebo znaménka, ani nevím co to je. Ze začátku jsem si toho nějak nevšímala, ale teď mám hodně malých hnědých puntíků i na obličeji a to mě už docela vadí. Chtěla jsem se zeptat, jak je to možné z čeho se ty puntíky dělají a jak se jich můžu zbavit."
ENJA
"Největším nepřítelem pokožky bez skvrnek je dědičnost. A nejen ona. Bohužel, u žen se pihy objevují i během kolísání hormonálních hladin v těhotenství, ale třeba i v době přechodu, kdy přímo dochází ke ztrátě hormonů. Na trhu je dostatek prostředků slibujících vybělení pokožky. Jedná se o olej, sérum či krém potlačující přirozenou tvorbu melaninu v pokožce, přičemž jejich základem jsou často bylinné esenciální oleje, jako jsou řebříček nebo dobromysl. Pokud i přes pravidelné používání těchto přípravků nedojde ke zlepšení, je na místě vyhledat dermatologa, jenž situaci objektivně posoudí a navrhne řešení například v podobě chemického peelingu nebo intenzivního pulzního světla."
Enja
Jarka
"Mám 10-ti letého syna z prvního manželství, po rozvodu jsem si našla přítele, jsme spolu už dva roky. Přítel je o 5 let mladší a chtěl by se mnou miminko, já se ale do dalšího dítěte zrovna nehrnu. A taky se bojím, aby můj syn se necítil odstrčený mezi nimi by byl velký věkový rozdíl. Vůbec nevím, co mám dělat, nechci o partnera přijít a hlavně nechci ublížit synovi."
ENJA
"Jediný pravý důvod, proč mít dítě, zní následovně: Dítě se má narodit, když ty a tvůj dospělý partner máte zájem, úmysl, schopnosti a nezbytné prostředky k tomu, abyste se stali rodiči, a jste připraveni obětovat svůj čas, péči a peníze na to, aby se vašemu dítěti dostalo potřebné opory, bezpečí, lásky a vzdělání. Nutno podotknou, že by se tak nemělo dít na úkor dítěte prvního či počatého v předchozím vztahu. V případě, že ty nebo partner nesouhlasíte s nějakým z těchto bodů, je to na zvážení. Často se totiž stává, že ženy plodí děti z nejhorších možných důvodů, a požadavek partnera, který zní: „já prostě chci, jinak si mě neudržíš“, k nim patří. Máš moc rozhodovat o svém těle i životu, tak toho využij."
Enja
Katka
"Mám nejspíš opačný problém než většina žen. Partner se mnou nechce spát tak často, jak bych chtěla já. Vždycky musím sex začínat a připadám si, jako bych ho k němu přemlouvala. Přijdu si nepřitažlivá, i když on jen tvrdí, že je unavený. Ale nepřijde mi to normální. Většina kamarádek si stěžuje na pravý opak a já si přijdu divná."
ENJA
"Důvodů, proč muži odmítají sex, existuje hned několik. Na vině může být dlouhodobý stres, nějaký psychický blok (ten vzniká například tehdy, kdy muž někdy v minulosti při sexu selhal), dočasný pokles libida způsobený výraznými životnými změnami, špatný životní styl (respektive přetížený organismus), zdravotní problémy, vyšší věk, erektilní dysfunkce či některé léky. Co zabírá? Někdy změna prostředí, jindy projevy náklonnosti, občas i psycholog. Ovšem základem u všech variant je upřímná komunikace. Výčitky stranou, „objednej“ si schůzku u partnera a otevřeně se ho zeptej, jaké jsou potřeby jeho sexuálního vybití a zda touží po něčem jiném než ty. Společně se pokuste najít nějaký kompromis, který by vyhovoval oběma stranám. Pokud se někdo z vás o sexu stydí hovořit, ať svoje připomínky napíše na papír."
Enja
A.
"Milá Enjo, poradíš, jak se vyznat v samoopalovacích krémech? Mám od přírody hrozně světlou pleť, co se špatně opaluje, ale bojím se, abych neskončila s fleky na nohou nebo oranžovými dlaněmi. Poradíš, jaký je nejlepší?"
ENJA
"Velké množství přípravků funguje na bázi postupného opálení, ale který krém je nejlepší, záleží na osobním názoru a zkušenostech. Možná, že ještě důležitější než samotný opalovací krém, je příprava ještě před nanášením. Vždy je nutné provést jemný peeling pro odstranění odumřelých buněk. Poté se velmi doporučuje předcházet situacím, kdy suchá místa, jako jsou kolena nebo lokty, absorbují krému víc, čím vzniknou tmavší skvrny. Tomu se zabrání nanesením hydratačního krému krátce před aplikací opalováku. Krém se nechá zaschnout (asi 10 minut). Ideální je, když působí přes noc. Vyzkoušej třeba Dermacol Self Tan Lotion za 139,- Kč. Recenze jsou příznivé."
Enja
Pavla
"Co si myslíš o dnešním trendu prosazovat XXL modelky? Není to trochu jako propagovat ty úplně vyhublé? Jen místo anorexie zase prosazujeme obezitu. Jak si má dospívající dívka (mám 13letou dceru) vlastně udělat obrázek o ženském těle?"
ENJA
"Kult XXL modelek je trochu prazvláštní. Je samozřejmě v pořádku, když se dívka či žena cítí ve svém těle skvěle a umí „prodat“ to, co má, nicméně co se týče právě macatějších modelek, jedná se o veliké klišé. Fotky jsou upraveny a vyretušovány tak, aby vyhovovaly klientům - a v podstatě s realitou nemají nic společného. A to už je trochu špatně. Pokud dcera tápe, vysvětli jí, že ať už se jedná o hubené nebo XXL modelky, vždy platí pravidlo, že vnitřní krása a zdravé sebevědomí v kombinaci s péčí o tělo, tedy vyváženou stravou a cvičením, se vždy líbily a líbit budou – bez ohledu na aktuální módní trendy, které se postupem času trochu mění. Platí nepsané pravidlo, že muži milují hlavně ženy, které milují samy sebe."
Enja
Anonymní dotaz
"Milá Enjo, vždycky mě trápilo, že mám nevýrazné a krátké řasy. Zkusila jsem nalepovací, ale ty mi nevyhovují. Na internetu jsem se dočetla, že existuje možnost nechat si je transplantovat. Co si o tom myslíš? Jsou nějaká rizika? Děkuju."
ENJA
"Jedná se o jeden z nejnovějších módních trendů poslední doby. Používají se při ní vlastní krátké vlasy i s kořínky. Ty se pak s milimetrovou přesností všijí do okrajů víček. Zákrok trvá zhruba dvě hodiny, stopy po něm zmizí do tří až čtyř dnů. Lékař pak nové řasy zastřihá do délky zhruba dvaceti milimetrů. Platí, že takto přenesené vlasy nadále rostou, i když změní „pole působnosti“. Jedná se o velmi efektivní metodu, u níž jsou rizika minimální, nicméně to neznamená, že neexistují. Vhledem k citlivosti očního okolí může dojít k otokům a hematomům, jsou hlášeny i mírné nerovnosti. Je taky nutné počítat s tím, že výsledky transplantace jsou viditelné až za uvedenou dobu."
Enja
Izabel
"Nevím, jestli se obracím správně na tebe, ale zkusím to, protože už si nevím rady. Před dvěma lety jsem zjistila, že mě partner podvádí. Sice jsme se dohodli, že manželství zachráníme a on tvrdí, že mě pořád miluje a udělal chybu, ale stejně si myslím, že kdybych mu na to nepřišla, tak v tom pokračuje dál. Už to prostě není jako dřiv. Možná je chyba hlavně ve mně, ale začínám si myslet, že by nám bylo možná líp, kdybysme vztah odpískali. I když máme děti. Jak se mám rozhodnout?"
ENJA
"Bez dětí se obecně odchází snadněji, to je jasně dané pravidlo, nicméně tato situace je komplikovaná vždy, a to bez ohledu na rodinné skupenství. Pro rozhodování, zda ve vztahu pokračovat či nikoli, jsou důležité společné koníčky, přání, plány a vize. Pokud nenalezneš ani jednu činnost, která by vás spojovala, a k partnerovi cítíš odpor, asi není co řešit. Zkus tip, který na první pohled vypadá jako dětská hra, ale ve finále dost pomáhá. Napiš si na kus papíru všechna pro a proti. Co tě k partnerovi stále táhne? Co na něm obdivuješ? Co naopak nemůžeš přenést přes srdce? Fakta postav na pomyslné misky vah a porovnej."
Enja
K.
"Uvažuji o darování vajíček za peníze. Máš s tím prosím nějaké zkušenosti? Je to bolestivé? Je třeba kvůli tomu podstoupit nějakou hormonální léčbu? Děkuji."
ENJA
"Podmínkou je věk 18-33 let. Objednáš se na vstupní konzultaci, podstoupíš gynekologickou prohlídku, genetickou konzultaci a odběr krve, načež tě klinika vyrozumí o zařazení do programu. Pokud jsou veškeré výsledky v pořádku, dostaneš podrobný návod, jehož se týká i aplikace hormonálních injekcí po dobu 10 dní. Následuje kontrola na ultrazvuku. Osmý týden od zahájení programu se odebírají vajíčka, a to v desetiminutové celkové narkóze, přičemž následně dochází k finanční kompenzaci. Celkem se jedná o 4-5 osobních návštěv."
Enja
Maru
"Milá Enjo, mám tušení, že mě partner podvádí a vlastně se bojím začít jakkoliv pátrat, abych neměla pravdu. Ale ten stav je paralizující. Chci vědět pravdu, ale vlastně nechci. Jsem blázen, co? Občas mám dojem, že všichni okolo vědí, jak to je a smějí se mi za zády."
ENJA
"Většina psychologů zastává názor, že nejlepší je neslídit a radši nevědět. Dokonce, i když to oboustranné zatloukání je jenom jakási hra, když oba dobře vědí, že ten druhý ví, stále se ještě vyplatí hrát před sebou to vzájemné divadlo nevědomosti. Sice je to ještě těžší než otevřené řešení konfliktů, ale vyplatí se to dvojnásobně. Pokud se tak zachováš, dříve nebo později může tvůj údajně nevěrný partner (vina mu zatím prokázána nebyla) ocenit tvoji toleranci, ohleduplnost a laskavost. Ovšem takhle to doporučují příručky. Ty se sebe sama upřímně zeptej, zda vědět chceš či nechceš. "
Enja
Andrea
"Poradíš mi prosím krémy na akné?"
ENJA
"Velmi dobré zkušenosti hlásí klientky při používání hydratačního gel-krému na pleť se sklonem k akné, jehož jméno je ACNECLEAR MOISTURISING GEL-CREAM z naší řady Dermacol. 50 mililitrů stojí 129 korun, přičemž olej z australského čajovníku působí antisepticky a dezinfikuje pleť. Pokožka po jeho použití zůstává jemná, vláčná a hydratovaná. Aplikuj 1-2x denně na očištěnou pokožku a vyhni se očnímu okolí. V případě přetrvávání negativních projevů se poraď v lékárně nebo vše konzultuj se svým lékařem. Na akné se obecně doporučují přípravky, které obsahují extrakty ze šalvěje, jalovce, tea tree, ale také extrakty z mořských řas, jež mají antibakteriální a protizánětlivé účinky."
Enja
I.
"Podle čeho mám vybírat správnou barvu make-upu? Některé blogerky zkouší barvu na ruce a jindy přímo na obličeji, tak jak je to správně?"
ENJA
"Důležitý je především jeho odstín, který by se měl co nejvíc podobat barvě tvé pleti. Proto je důležité si make-up vyzkoušet nejen na ruce, ale hlavně přímo na obličeji. Ovšem pozor, ideálně ne v obchodě, který je prošpikován umělým světlem. K tomu, aby tvůj výběr byl absolutně přesný a dokonalý, požádej o vzorek make-upu domů a postav ho před zatěžkávací test – denní světlo. Jakmile s ním strávíš den, dva, stoprocentně poznáš, zda je pro tebe maximálně vyhovující."
Enja
Val
"Mám dotaz ohledně cvičení - konkrétně různé 30denní výzvy atd. Pár jsem jich zkoušela ale vydržet cvičit denně, jen třeba s jedním dnem volna je pro mě úmorné, jsem unavená, vysílená a ztrácím motivaci :/ Co byste doporučovala? Kolik je tak akorát?"
ENJA
"Do změny životního stylu nemůžeš jít s odporem, proto si pro sebe vytvoř optimální podmínky tak, aby tě cvičení primárně bavilo. Že se ti do toho každý den nechce? Den se hýbej, den odpočívej (systém si vytvoř podle vlastních kritérií). Taky si vykouzli seznam svých úžasných přání, tužeb a snů - a ten vyvěs na ledničku. Postupně si v něm jednotlivé položky odškrtávej a odměňuj se za to, že jsi dodržela slovo a dejme tomu si vydržela cvičit třikrát, čtyřikrát, pětkrát v týdnu. Takto vytvořený systém odměn se postará o zajímavý a zdravý přístup k hubnutí a motivaci. Obvykle pomáhá i kamarádka na drátě, která tě v nouzi nejvyšší „nenechá padnout“."
Enja
venus rosa
"Mám problém při sexu. Mám hrozné bolesti a můj partner se do mě nemůže dostat. Mám jedno dítě a donedávna bylo vše v pořádku."
ENJA
"Milá čtenářko, pravděpodobně trpíš tak zvaným vaginismem, ke kterému může dojít právě po porodu, nebo vinou zánětů močového ústrojí, endometriózou, cystou, zánětem, porušenou poševní sliznicí, svalovými problémy, cévními komplikacemi či operaci pánevního dna. Někdy roli hraje i psychika. Překonej stud a navštiv gynekologa, který nejprve vyloučí případnou fyzickou příčinu. S tou psychickou může následně pomoci psychoterapeut či sexuolog. Hlavně nečekej, že to časem „nějak“ přejde. Nepřejde. Vaginismus je jistá forma poruchy, ne chřipka. Výhodou ale je, že lékaři ji obecně považují za nejsnáze léčitelnou, aspoň co se sexuálních poruch týče. Stačí jen vědět, jak na to – a za kým se jít poradit."
Enja
Oriana
"Milá Enjo, prosím Tě, už přes půl roku stále myslím na ženatého muže. Emoce jsou velmi silné a neustupují a mám dojem, že se zblázním. Prosím, jak se toho můžu zbavit? Nikomu nechci narušovat rodinu a s ním jsem o tom samozřejmě nemluvila."
ENJA
"Milá čtenářko, je dobře, že hledáš způsoby, jak se „odmilovat“. Zřejmě tedy tušíš, že takový vztah není do budoucna ani trochu perspektivní a jen by ses trápila. Myslím, že mluvit s ním o svých pocitech je úplně zbytečné, protože tě bude jen přesvědčovat o tom, že čekání na něj se ti jednoho dne vyplatí. Pokud se chceš posunout dál, možná bys měla zvážit přerušení veškerého kontaktu a prostě se mu vyhýbat. Čas zahojí všechny rány a jednoho dne určitě potkáš muže, pro kterého budeš na prvním místě, a prožijete spolu nádhernou budoucnost. Držím ti palce!"
Enja
Jana
"Milá Enjo. Můj partner je velice milý muž, chová se ke mně výborně, pozorně,vše včetně sexu je ok. Teď přijde to ale. Je rozvedený, žije sám 10 let. Píšeme si, vídáme se. Představil mě kamarádům, vyznal mi lásku před svými spolupracovníky. Nabídl mi společné bydlení, řeším teď nějaké své komplikace, tak mě vše potěšilo, ale že to necháme až to prostě bude aktuální. Měl kolaps z vyčerpání a bála jsem se o něj. Napsala jsem mu, že to chce pauzu a odpočívat. Jenže najednou přestal psát. Tak jsem se zeptala co se děje a on, že jsem chtěla pauzu, že mu chybím, ale plní jen mé přání. Kamarádka mu psala co se děje, že mě trápí, a on že teď nechce nic řešit. Nechápu ho. Co s tím?"
ENJA
"Muži si často špatně vyloží návrh, radu nebo podporu a berou je jako útok nebo kritiku. V podstatě je to tak, že když žena muži bezelstně navrhne, aby něco udělal jinak, nebo se mu snaží podle své nejlepší vůle poradit, muž slyší něco naprosto jiného: „Děláš to špatně.“ Neobviňuj ho, nekritizuj, neřeš, nedělej žádné narážky na jeho schopnosti nebo fyzickou kondici. Jenom mu sděl, jaký z toho všeho máš pocit. „Není mi dobře, když vím, že s tebou není něco v pořádku.“ Ujisti ho, že i když jsi mu tímto způsobem chtěla poradit, neochvějně mu věříš a snažíš se být mu na blízku. Hodně zabírá i věta: „Věřím, že to společně zvládneme.“ Uvidíš, jestli se po ní otevře…"
Enja
Antonín
"Milá Enjo, chci se Tě zeptat, jak se zachovat, když manželka, která je o 35 let mladší - máme spolu dva syny /7, 12/ a začala mne podvádět - asi 5 - 6 měsíců. Tři roky jsme spolu nic neměli - /zdravotní potíže - slabý infarkt, dávali mně STEN a byl jsem na operaci se srdcem - chlopeň a za 8 - 10 měsíců mám jít na další operaci se srdcem/. Schází se skoro každý den. Chtěl jsem s ní o tom hovořit, ale odmítá se se mnou na toto téma bavit. Nechtěl bych, aby kluci zůstali bez mámy. Prosím, zda by jsi mi poradila, jak bych mohl nerozbít naši rodinu. Děkuji Tonda"
ENJA
"Milý Tondo, i když je to velmi, velmi těžké, bez emocí a v naprostém klidu požádej manželku o dvacetiminutový rozhovor a zdůrazni, že si potřebuješ ujasnit, co bude dál – v termínu, který si sama určí. Záměrně se zmiň o délce trvání komunikační schůzky, tedy oněch 20 minutách. Partnerka tak nebude mít pocit, že její nevěru budete rozebírat celý večer. Až svolí, nic jí nevyčítej a ptej se pouze na věci, na které skutečně chceš znát odpověď. Zachovej chladnou hlavu a neútoč, jinak tím znemožníš pátrání po skutečných příčinách jejího chování. Ač to zní nelogicky, zeptej se, zda bys jí tuto nelehkou situaci mohl nějak usnadnit. Takovou reakci čekat nebude. Vycházej jí vstříc, kývej a opakuj, že chápeš její důvody. Tím dáš najevo, že jsi o situaci přemýšlel jako dospělý muž. Ke konci rozhovoru zmiň, že jsi ochotný nějakou dobu počkat, zda se situace urovná (tato ultimátní lhůta by měla být poměrně dlouhá, například 3 měsíce). Na důkaz svého rozhodnutí nenarušuj běžnou denní rutinu, nedělej naschvály a podílej se na chodu domácnosti. Tak možná zachráníš, co se dá."
Enja
Renata
"Mám jeden velký problém, když mám s přítelem sex, nikdy se mi nepodaří mít orgasmus. "
ENJA
"Autoerotika a kladný vztah k vlastnímu tělu jsou základem kvalitního sexu, do něhož pochopitelně spadá i dosažení orgasmu. Nejdůležitější je vysvětlení podstaty a odhalení problémů. Zní to jednoduše, ale úkol je to nesnadný. V zásadě ale platí, že cesta k orgasmu vede skrze masturbaci. Obstarej si pár příruček, věnuj sama sobě pár chvilek o samotě – pravidelně. Vyvrcholení se dá natrénovat, naučit a prožívat, ovšem bude to chtít trpělivost, ostatně jako se vším v životě. Poradit se každopádně můžeš i se sexuologem. "
Enja
Jana
"Bydlíme s 19-ti letým synem sami dva. Doma téměř nic nedělá. Když má vynést koš nebo plasty, reaguje jako v deseti letech. Jen to odkládá a když už po několika dnech připomínání zařvu, tak mi řekne, ať neřvu. Že jsem hrozná, že se se mnou nedá být. Tyčinky do uší pokládá na poličku v koupelně, ale do koše je nehodí, ani když mu řeknu. Vyhodí petláhev z batohu na zem a další den další, až jsou tam čtyři. V pokoji má prach a oblečení po zemi, je mu i za těžko odhrnovat závěsy. Uklízím si svoje a o jeho se nestarám, ať se teda dělá svoje věci po svém, ale naše společné prostory mě už nebaví po něm uklízet. Začal chodit do práce, nefetuje, nekouří, sportuje, má přátele, v podstatě je normální. I jako malý toho doma dělal mnohem víc, než je ochotný dělat poslední rok. Nechápu, jak ho přimět, aby po sobě uklízel."
ENJA
"Pořádek je relativní pojem. Pro devatenáctiletého člověka znamená to, že se všude válí jeho špinavé oblečení, postel je samozřejmě neustlaná, na stole, vedle něj i pod ním se nacházejí talířky a popřípadě zbytky jídla, které většinou pouhými příkazy nezmizí. Zopakuj synovi, že je pro tebe důležité, aby se zapojil do péče o domácnost, přestaň přikazovat, spíš takticky poznamenávej „jéje, na umyvadle už zase není místo“. Zbavíš se tak role autority, kterou puberťáci ignorují. Chce to ale trpělivost. Nepůjde to ze dne na den. Se synem jednej jako s dospělým, požádej ho o rozhovor a pokus se s ním dohodnout, které činnosti a úkoly by pro něj byly optimální. Diskuzi nasměruj tak, aby pochopil, že když on udělá něco pro tebe, ráda mu to oplatíš. Přidáš mu nějakou korunu na novou sportovní výstroj? Podpoříš ho v zaměstnání? Zamysli se, na čem má potomek právě teď eminentní zájem a zkus ho motivovat."
Enja
Dejna
"Milá Enjo, hodně řeším Tvou radu o nahotě... Víš, jsem už podruhé těhotná, věci nejsou na svém ,,místě" něco je větší, něco menší, navíc manžel mě bohužel dělal porodníka u prvního porodu, neboť se nedostávalo odborníků v nemocnici(12 porodů najednou). Teď mi řekni, jak v něm vyvolat, zase ten pocit sexy a přitažlivé ženy. Vím, že mě miluje, ale sama nedokážu vstřebat, že mě takto ,,viděl" :-("
ENJA
"V období těhotenství, nebo po porodu, se obvykle dostavují pochybnosti, jestli se ještě někdy budeš milovat. To je naprosto normální. Potřebuješ znovu nabýt sebedůvěru a zároveň obnovit společný milostný život, což může být s rostoucím bříškem trochu složitější, ale ne nemožné. Investuj svou lásku do společného života, líbej svého partnera, tul se k němu a často mu říkej, jak moc ho máš ráda. Jeho reakce jsou pro tebe klíčové. Držte se za ruce, mluvte o svém vztahu. To ti pomůže pocítit vzájemnou blízkost a jistotu, kterou právě teď tak potřebuješ. V každém případě jestli chceš, aby manžel vůči tobě cítil víc vášně a ve tvých očích tě opět obdivoval jako kdysi, musíš si ho opravdu pustit „ k tělu“. Toho dosáhneš tak, že vyjmenuješ pět věcí, které na sobě miluješ. O to samé požádej partnera nebo kamarádku. Možná budeš překvapená, čeho si na tobě cení ostatní. Poté každý druhý den navazuj vztah se svým tělem. Použij ruce k objevování svého těla, jako by to bylo poprvé. Hlaď se a pokus se negativní myšlenky nahrazovat pozitivními. Všímej si jemnosti pokožky, křivek zad, hustých vlasů… Cílem tohoto cvičení je uvědomit si, že tvoje tělo je zdrojem potěšení, ať u si o něm momentálně myslíš cokoli."
Enja
Kamila
"Nikdy jsem nějak extra netrpěla na akné. Proto jsem zděšená, že teď, když mi bude 36 let, se neustále osypávám. Někdy mám takové hrboly, nebo spíš bolestivé boláky naplněné hnisem, že se stydím chodit ven mezi lidi. Co se s tím dá dělat?"
ENJA
"Milá Kamilo, akné v dospělosti se spojuje s nerovnováhou mužských a ženských hormonů v těle. Androgeny, tedy mužské hormony, převažují nad těmi ženskými. Jejich zvýšená hladina podporuje produkci kožního mazu a vede k ucpávání pórů, což je samozřejmě vždy nepříjemné bez ohledu na věk. Otázkou však zůstává, jestli se tato situace neustále opakuje, nebo se jedná o dočasnou záležitost způsobenou stresem či menstruačním cyklem. V prvním případě kosmetické přípravky určené problematické pleti nejsou samospasné, což už nejspíš sama víš. Je-li dlouhodobě stav tvé pokožky špatný, nebo dokonce pupínků přibývá a o výskytu tvrdých boláků se ti snad už i zdá, neotálej s návštěvou dermatologa, který určí správnou diagnózu na základě tvého aktuálního zdravotního stavu. Hlavně nepodléhej panice a nezkoušej kdejaké „osvědčené“ rady sesbírané po internetu, které by tvé pleti mohly naopak ještě víc ublížit."
Enja
Bára
"Nechci si stěžovat na manžela, je to docela prima chlap, ale vadí mi na něm, že když se pomilujeme, otočí se na bok a dělá, jako když tam nejsem. Já bych s ním chtěla mluvit a dotýkat se ho, ale on jenom leží se zavřenýma očima. Vím, že mě má rád, ale já si v tu chvíli připadám odstrčená."
ENJA
"Milá Báro, čas od času se stává, že se někteří muži po sexu zdánlivě stahují do sebe. Dělají to proto, aby nad sebou opět získali kontrolu, kterou ztratili tím, že se odevzdali ženě – a měli orgasmus. Je to čistě pánská věc spojená se sebevědomím, mocí, silou a sebekontrolou. Vůbec to tedy nemusí souviset s konkrétní osobou, se kterou se tak „spustili“. Ber to tak, že ztráta sebeovládání vybočuje z mužské přirozenosti. Samozřejmě, že druhou variantou je případ, když je muž naprostým hulvátem, ale pokud píšeš, že tě manžel má rád, není to jeho případ. Promluv si s ním o tom. Možná si ani neuvědomuje, že se stahuje do sebe, dokud ho na to neupozorníš. Zeptej se ho, co po sexu potřebuje, a co potřebuješ ty. Poté se společně dohodněte na kompromisu. Najděte takové řešení, které bude vyhovovat oběma."
Enja
Laďka
"Za týden mám rodit první dítě, tak mě zajímá, kdy se budu moct zase milovat. Přítel na to docela je, nechci ho odbývat. Poradíte?"
ENJA
"Milá Laďko, ženy, které po porodu nebyly šity a nemají ani jeden steh začínají během zhruba dvou týdnů s normálním sexuálním životem. To jsou ale výjimky. Zkušenosti, zdravotní a psychický stav čerstvé maminky obvykle vypovídá o tom, že je optimální respektovat šestinedělí - a nepospíchat. Samozřejmě, že v době, kdy budeš čekat na to, až se při milování opět začneš cítit dobře, si s partnerem můžeš dopřávat všechny další druhy sexuálních zábav, o které budete mít s partnerem zájem. Pakliže patříš k těm, komu obvykle chybí hlavně orgasmus, měla bys vědět, že jeho dosažení podporuje rychlejší návrat dělohy do původní, normální velikosti. Vždy ale respektuj své tělo a své pocity. Žádná přesně daná a konkrétní lhůta pro opětovné zahájení intimního života neexistuje. Řiď se sama sebou."
Enja
A.
"Nesnáším svou práci, ale bojím se odejít, protože je dobře placená. Co mám udělat proto, abych z ní nebyla tak otrávená? Často mívám pocity, že se dusím. Několikrát jsem musela odejít z kanceláře na balkon a nadýchat se vzduchu. "
ENJA
"Setrvávat v práci, kterou nenávidíš, tě vystavuje neustálému tlaku. Podle tradičního čínského umění feng šuej z tebe takový nesoulad dokonce postupně vysává životní energii. Měla bys dělat to, co tě baví a co máš ráda. Pokud namítáš, že tím složenky nezaplatíš, věř, že někde a u něčeho se začít musí. Taková práce, ač může být z počátku špatně placená, bude prospívat tvému zdraví a psychice. A brzy třeba přijdeš na způsob, jak si platově polepšit. Proto si dodej odvahu a plánuj, že svoje dosavadní zaměstnání opustíš. Nebo alespoň začni každý den dělat něco malého pro nalezení nové práce v odvětví, které je ti blízké. Vždyť i malé kroky mohou způsobit velké věci. Stačí jeden telefonát denně – nebo vyhledání jednoho inzerátu."
Enja
Petra
"Tak nějak netuším, jestli můj dotaz patří právě do téhle poradny, ale pokusím se popsat svůj problém. Vadí mi, když jsem vzrušená. Bráním se tomu a nejsem si jistá, jestli se mi to líbí. Petra."
ENJA
"Milá Petro, domnívám se, že bys mohla patřit k té skupině žen, která se bojí, že sama nad sebou ztratí kontrolu. Třeba jsi někdy v minulosti, pravděpodobně již v dětství, přišla na to, že je nutné svoje sexuální pudy a touhy ovládat. Nebo si s sebou neseš odkaz, vzpomínku na neurvalého milence, který se projevům tvé sexuality kdysi dávno vysmíval. Obvykle pomáhá, když se vrátíš zpět v čase a pokusíš se uvědomit si skutečnou příčinu svých obav a strachů. Jakmile odhalíš pozadí a porozumíš tomu, je snazší prolomit ledy a uvolnit se. Někdy se však stává, že se léta negativního myšlení podepíší na tom, že jakmile se vzrušíš, jsi automaticky napjatá. Pak se zaměř na okamžik, ve kterém ti začne tvoje vzrušení vadit. Polož si otázky, co v daný moment cítíš a jaká okolnost tě dokáže rozhodit. A co by se podle tebe mělo stát, pokud se oddáš okamžiku a necháš vzrušení plynout. Tyhle pocity svěř partnerovi a dál pracuj na pozitivních myšlenkách. Opakuj si, že máš právo být sama sebou a že v pořádku odvázat se."
Enja
J.P.
"Manžel mě asi podvádí s kamarádkou. Nechci se na to ptát, přijde mi to ponižující, ale už několikrát jsem si všimla, jak se na sebe dívají a usmívají se. Je to pro mne strašné. Nevím, co mám dělat, ale hlavně nechci vyšilovat zbytečně. Napadlo mě zkontrolovat někomu z nich mobil. Mám nebo nemám to udělat? "
ENJA
"Milá čtenářko J.P., konečné rozhodnutí samozřejmě vždy záleží na tobě, ale ber to tak, že mobilní telefon je soukromá věc. A podezření na nevěru neomlouvá nikoho, aby v něm pátral po důkazech. Navíc některá slova mohou přes písemné vzkazy vyznít úplně jinak než v reálném životě. Být tebou, zaměřila bych se na to, jak se kamarádka a manžel chovají, když jste všichni pohromadě. Pravděpodobně se budou snažit skrýt svoje city, takže počítej s tím, že každý bude sedět někde jinde. Je možné, že kamarádka utrousí i nějaké ty poznámky typu, jak je tvůj manžel nešikovný, hrozný, hloupý… Je to však pouhá hra na odpoutání pozornosti. Ty předstírej, že tě něco zaujalo, například telefonní hovor s matkou, a pátrej po signálech. Pokud je tvoje podezření oprávněné, manžel i kamarádka v takovou chvíli přijdou o ostražitost, takže zřejmě budou v závislosti na přítomnosti druhého provádět autoerotické doteky. Hlazení po krku, prohrabávání vlasů, uhlazování, upravování zevnějšku. Dělají se tak hezčí jeden pro druhého. Pakliže ještě svoje doteky napodobují, tedy tak zvaně se zrcadlí, vypadá to špatně. Je na čase promluvit si."
Enja
Veronika
"Nemám žádné přátele. Když chci jít do kina, musím jít maximálně tak sama. Připadám si osamělá. Přála bych si mít kolem sebe aspoň dva, tři lidi, se kterými bych mohla trávit čas. Jak to mám udělat?"
ENJA
"Milá Veroniko, to, že jsi uzavřená vůči přátelství a seznamování svědčí o jediném: výchova. Pokud totiž od dětství nemáš zkušenosti s proměňováním známých v přátele, je pochopitelné, že ti to nahání hrůzu. Ve skutečnosti ti brání tvoje nesmělost. Určitě se najde někdo, komu přijdeš sympatická, milá a laskavá, ale chudák to nemůže zjistit, když mu nedáš šanci. Zaměř se proto na boj proti nesmělosti. Ten má dvě fáze. Je nutné pracovat na zvyšování sebevědomí, tedy brát to zevnitř, a taky se stýkat s co nejpočetnějším a nejrozmanitějším okruhem lidí - čili svůj záměr podpořit i zvenčí. Pokud si na nastartování svého sebevědomí netroufáš sama, obklop se literaturou, navštiv kurzy nebo terapii. To tě popostrčí. Dobrý kouč či mentor ti doporučují i to, jak odbourat nesmělost a osvojit si vhodné postoje těla. Pro začátek se zkus narovnat, zatáhnout břicho, zatlačit ramena dozadu a dolů, ruku dej nenuceně v bok. Poctivě trénuj před zrcadlem, protože touto pózou ostatním říkáš, že jsi spokojená sama se sebou – a vstřícná všemu příchozímu. U toho to všechno začíná."
Enja
Jarka
"Mám pocit, že jsem uvízla na slepé koleji. Nebaví mě to v práci, doma se nudím, dítě beru jako něco, co mne okrádá o čas. Taky si nepřipadám hezká. Vlastně je to všechno se vším, můj život asi nemá smysl."
ENJA
"Milá Jarko, právě jsi ve fázi, kdy je nejvyšší čas přiznat si, že ti prospěje změna. I když nemusíš patřit k těm, kdo milují rutinu a brání se jakýmkoli výzvám nebo nápadům, obecně platí, že lidský mozek rád uvažuje rutinně. Když se mu něco stane, naše mysl porovná novou informaci s podobnou událostí z minula a hledá opakující se modely, podle kterých předpovídá budoucí dění. V překladu řečeno se snaží, aby se podobné zkušenosti a situace odvíjely podobně. Proto ta nuda, stereotyp, nechuď do života. To se může hodit jen v případě, že jsi se svým životem spokojená, ne pokud vnímáš svůj odtažitý přístup. Napiš si seznam aktivit, kterým by ses chtěla věnovat, uveď, co bys chtěla změnit jak v pracovním, tak i soukromém životě. Tyto změny se snaž prosazovat velmi aktivně. Jedině tak zlepšíš svůj život."
Enja
V.
"Jsem 2,5 měsíce po porodu a mám hodně strií. Zkusila jsem snad všechno, ale vůbec to nemizí. Každý poradí jen to, že prevence je nejdůležitější, ale co když už strie jsou?"
ENJA
"Milá V., strie jsou v podstatě jizvy, které vznikají nejen v době těhotenství, když pokožka v důsledku přibývání na váze praská. S tím samým problémem se totiž potýkají třeba i sportovci, jež nabírají svalovou hmotu a zase ji ztrácejí. Strie se často objevují i v době puberty, tedy zrychleného růstu. Dá se jim předejít? Ano, obecně je doporučováno mazat se mastnými krémy či oleji a pokožku hydratovat a podporovat její elasticitu, jenže někdy ani sebevětší snažení nepřináší úspěchy. Pak platí, stejně jako u ostatních jizev, že se dají nejrychleji zmírnit s pomocí laseru. Opakované zákroky pomohou tomu, aby strie rychleji zbělaly, nebyly červené a hluboké. Kosmetickými přípravky se ale také nikdy nic nezkazí."
Enja
Vlasta
"Jsem již delší dobu sama a mám za sebou pár neúspěšných pokusů o seznámení. Nevím, asi jsem natvrdlá, nebo nepoznám, s kým má cenu trávit čas. Není na to nějaký univerzální recept nebo rada?"
ENJA
"Milá Vlasto, a víš, že ano? Odborníci na řeč těla jí nazývají hrou na schovávanou, která baví v každém věku. Skvělé je, že díky ní nikdo, obrazně řečeno, nepřijde k úrazu. A taky se dá aplikovat kdekoli a s kýmkoli. S minimálním úsilím totiž zjistíš, jestli se někomu líbíš, tedy zda má smysl investovat svůj zájem. V podstatě jde o to, že si zvolíš nějakou rekvizitu, za kterou se budeš schovávat. Může to být jídelní lístek, mobil, jiný člověk, ruka, rameno – cokoli. Podíváš se, a skryješ za vybranou věc. Takový pohled z očí do očí zpoza clony, například za uvedeným jídelním lístkem, a následně skrytí často odehraje smyslnou hru. Druhá osoba sleduje, jestli se ještě objevíš, hlídá, jestli zachytí tvůj pohled. Až se to podaří, dojde k očnímu spojení. Už jen to je signálem, že se dotyčnému líbíš. A pokud se navíc usměje, máš další body k dobru. Oddělila jsi totiž zrno od plev. Tenhle chlapík má zájem! Opětuj mu úsměv a nech věci přirozeně plynout. Nemůžeš se splést."
Enja
Jana
"Nevite nekdo, jak odstranit z panské košile vyteklou propisku? Někdo radi citron, ale to moc nepomohlo."
ENJA
"V praxi se osvědčuje denaturovaný líh (cena okolo 40 korun). Postup jednoduchý: nanést, tak zvaně vmasírovat do látky, nechat chvíli působit a vyprat. Mezi další lidové rady patří postříkat skvrnu lakem na vlasy a poté vyprat s nějakým prostředkem na skvrny. Prý pomáhá i mléko, které se nechá pár minut působit na inkriminovaném místě. A taky žlučové mýdlo či jar na nádobí. Skvrnu také můžeš vyčistit čistým tekutým saponátem, ovšem bez přídavku vody, pak koncentrovaným lihem. Propiskové nadělení je taktéž vhodné čistit vyklepáváním do savé podložky a následným vypráním. Vyzkoušej to, co ti vyhovuje. Hodně štěstí."
Enja
Kami
"Milá Enjo, potřebovala bych poradit, trápí mi už delší dobu ochlupení v obličeji. Hodně mě to omezuji a samozřejmě snižuje celkově mé sebevědomí. Vyzkoušela jsem už nejrůznější depilace, ale vždy po nějakém čase se vše vrací do původních rozměrů. Musím odstraňovat chloupky již každý den, což je dosti časově náročné. Mám úplnou hrůzu, až pojedu někam na dovolenou, jak to bude probíhat. Byla jsem již vyšetřena endokrinologem i na gynekologii.Nedostala jsem žádnou adekvátní léčbu, která by odstranila tyto problémy. Tady je další problém, že trpím také na akné. Moc děkuji za Tvoji radu."
ENJA
"Milá čtenářko, kromě depilace existuje ještě další varianta trvalého odstranění chloupků, a tou je elektrolýza. Při této méně známé metodě dostanou jednotlivé chloupky něco jako elektrický šok. Poté přestanou dostávat potřebné živiny k růstu, čím se účinek stává dlouhodobější. Nutno však říct, že tato procedura je poměrně zdlouhavá a bolestivá. Žádá si totiž asi deset sezení a cena se liší podle salonu. Když se však na podíváme na problém, ne důsledek, tak příčina může být skryta ve špatné funkci štítné žlázy Za opakujícím se problémem obvykle stojí i nerovnováha pohlavních hormonů, což se v některých případech řeší nasazením antikoncepce. V každém případě se nadměrné ochlupení u žen odborně nazývá hirsutismus, přičemž velmi často souvisí i se syndromem polycystických vaječníků, jež doprovází narušený metabolismus cukrů a rozhozený menstruační cyklus. Rozhodně bych tedy navštívila nového endokrinologa i gynekologa a podstoupila vyšetření znovu. Tvůj problém totiž může souviset i se zmíněným akné. Než se objednáš k lékaři, používej korekční obnovující krém, u něhož se výsledky dostaví asi po třech týdnech, uprav jídelníček a postup detoxikační kúru třeba v podobně bylinkových čajů."
Enja
Miky
"Mila Enjo,jsem sama a rozvedena uz 9 let,mam dve deti. Z toho jedno je postizene a proto nemuzu chodit do prace a do spolecnosti. Byv.manzel si deti vubec nebere,jsem s nima 24h denne. Nemam zadne pratele,ani rodinu na kterou bych se mohla obratit,kdyz mi je treba smutno,nebo mam nejake starosti,nebo kdyz prozivam neco hezkeho,se svymi detmi nemuzu mluvit jako s dospelymi. Jsem hodne osamela a moc si neverim. Stydim se za sve telo a nemam zadne sebevedomi. Prosim,poradite mi... Dekuji Miky"
ENJA
"Milá Miky, to musí být opravdu hodně těžké. Jsi úžasná, že sama zastáváš tolik věcí, se kterými ti nikdo nepomůže. Potřebuješ podpořit, slyšet taky něco pěkného a hlavně mluvit o svých problémech. Jelikož ti tvoje situace nedovoluje svobodně opouštět domov, zaregistruj se na sociální síti (například Facebook), kde je několik komunit a skupin rodičů s postiženými a osamělými rodiči. Vzájemně si radí, pomáhají a vyměňují zkušenosti. U nich začni. Kdo ví, třeba zjistíš, že někdo pochází z tvého okolí a navážeš s ním bližší či osobní kontakt, což by mohlo příznivě působit i na tvé pocity osamělosti. Co se týče sebevědomí, tak to obvykle o trochu naroste tehdy, když se dostaví první výsledky nějaké píle. Můžeš pár minut denně cvičit, eventuálně i s dětmi - formou hry, zajít ke kadeřnici, kde děti můžeš mít s sebou. Udělej nějaký první krok, ale hlavně sebe sama doceň. Zvládáš spousty věcí, na které by jiní nestačili, jsi proto skvělá taková, jaká jsi."
Enja
Jana
"Mila Enjo, jsem po sekci /cisarem/ touto operaci mi odstranily delohu a vajecniky se slepim strevem, poradila by jsi mi cvyky na spevneni brisnich svalu a aby mi bricho dobre srostlo a organy, ktere dostaly vice mista se spravne upevnily tam kde maji byt a neudelaly se mi srusty?"
ENJA
"Milá čtenářko, posilování břišních svalů se obecně doporučuje až po šesti týdnech od operace, tedy po jejich srůstu. Vždy by ses však o svých možnostech měla poradit se svým lékařem, který přihlédne k tvému aktuálnímu zdravotnímu stavu a doporučí ti to nejlepší, co v danou chvíli můžeš udělat. Se zpevňováním břicha tedy příliš nespěchej a spíš se obrať na ošetřujícího lékaře. Pokud máš strach z pooperačních srůstů, co nejdříve nasaď přírodní přípravky, které snižují riziko jejich vzniku. Jsou to různé krémy či ženské čaje, ale také třeba tinktura z pupenů dubu. (Přípravek se dá v bylinkářství pořídit okolo 150 korun.) Tato medicína z pupenů, které se říká gemmoterapie, je velmi účinná."
Enja
MARIE MATEJKOVA
"Radu už ani nehledám,co jsem se přehoupla nad 65 let,nějak jde vše hůř . Jenom chci napsat, vaše přípravky mám vyzkoušené a mohu jen chválit. Takže jen tak dál"
ENJA
"Milá čtenářko, i když stárnutí přináší mnoho tělesných změn, má taky své výhody. Hodně žen i mužů si užívá větší svobody a volnosti. Třeba už jen to, že ráno nemusí hekticky spěchat do práce, jim přináší radost. Pro mnoho lidí seniorská léta znamenají čas na koníčky, přátele a aktivity, které dosud odkládali. Mnozí dokonce hlásí větší svobodu ve vyjádření svých sexuálních snů a představ. Dá se tedy říct, že každá fáze života má svá pro a proti. Dělej, co tě baví, navštěvuj kurzy, semináře, výstavy, choď do divadla s kamarádkou. I když to podle tvých slov „jde hůř“, přece se tomu nepoddáš! Jinak nás samozřejmě těší, že jsi s našimi produkty spokojená.  Z toho máme obrovskou radost. Ať se ti daří a jsi v životě spokojená."
Enja
Ivan
"Milá Enjo,potřebuji poradit,které rostlinky dokáží čistit krev kromě Andělky (mám 303 kreatinu)"
ENJA
"Mezi bylinkáři jasně vede červený jetel, který je známý pro vynikající čisticí schopnosti. Tato rozšířená bylinka se dokonce používá i pro léčbu všech druhů rakoviny, neboť působí protinádorově. Úžasných výsledků dosahuje i kořen lopuchu (Arctium lappa). Jeho diuretický účinek pomáhá ledvinám filtrovat nečistoty z krve. Ale třeba i takové kopřivy mají značné léčebné účinky a skvěle zbavují tělo od škodlivin. Kromě těchto bylin jsou vhodné i některé potraviny. Například syrový česnek je naplněn sírou, která představuje základní minerální látku, která pomáhá tělu zbavovat se toxinů. To podporuje játra k produkci detoxikačních enzymů a v podstatě dochází z odfiltrování toxinů z krevního oběhu. Skvělá je taky řepa, petržel, mrkev či jablko bohaté na polysacharid pektin. Ten na sebe váže cholesterol a těžké kovy. Dochází tedy nejen k čistění krve, ale i střev."
Enja
Jana
"Mám anorexii s bulimií a nenávidím své tělo. Jídlo mi nechutná, ale jednou za čas si chci dopřát třeba čokoládu, ale nikdy neznám míru, moc se přejím a řeším to projímadly. Každý v mém okolí mně obdivuje za můj řád a perfekcionismus, skvělé výsledky ve škole, plno zájmů a dovedností. Tvrdí, že jsem hubená, ale já miluji úplnou vyhublost. Jak se mám mít ráda???"
ENJA
"Milá čtenářko, je moc dobře, že jsi napsala. První, co bys měla udělat, je napsat dopis sama sobě. Zkus se zamyslet, jaké pocity tě dennodenně doprovází a zda jsou problémem. Začni popisem jednoho dne od rána do večera. Napiš, co cítíš, když tě druzí chválí, nebo naopak, jak si před nimi připadáš, když ti říkají, že jsi hubená. Doopravdy si udělej čas a nejprve zjisti, o jaký konkrétní problém jde, pojmenuj ho a stanov si, co s ním chceš dělat. Někdy pomůže i sepsání deníku. Pár dní si pečlivě zapisuj své jídelní návyky v souvislosti se situacemi doma nebo ve škole. Jsi třeba nervózní z písemky, tak to zajídáš čokoládou a následně máš výčitky? Napiš to na papír a přiznej si svůj skrytý problém. Je to ten úplně první krok k tomu, abys mohla šťastněji žít. Dál se zamysli nad tím, kdy se u tebe objevily poruchy s příjmem potravy, co k tomu nejspíš vedlo, jestli za to nemůže dětství nebo nějaká situace. Často se stává, že skutečným problémem je sebekritika, nenávist sama k sobě, velké nároky, touha po ocenění, bezmocnost, strach, nepochopení, problémy ve vztazích, ve škole či v rodině, někdy i ztráta někoho blízkého.Až to uděláš, sepiš si i seznam důvodů, proč nemáš ráda svoje tělo. Kdysi se ti posmívali, že máš tlustá stehna? Do jednoho řádku uveď toto negativum, ale hned přidej pravý opak. Sice ses kdysi setkala s kritikou na své proporce, ale tehdy jsi byla i tak šťastnější. Teď musíš být extrémně štíhlá, protože jedině tak tě ostatní budou milovat? Pravý opak – spolužáci říkají, že se jim vyhublost nelíbí. Tento seznam, který podle potřeby můžeš doplňovat, si pročítej každý den. Uvědom si, co bys chtěla změnit a zeptej se ostatních, čeho si na tebe váží. Určitě jsi skvělá v mnoha činnostech. Připomínej si to a neubližuj sobě ani svému tělu hladověním nebo zvracením. Pamatuj, že o radu vždy můžeš požádat i obvodního lékaře. Ten tě může doporučit na specializovaná pracoviště, která ti pomohou splnit si sny bez zdravotních rizik i omezení. Být štíhlá, ale pravidelně jíst, se přece dá s pomocí nutričního poradenství. I když si teď třeba nedokážeš představit, že bys jedla jako všichni ostatní, věř, že si to zasloužíš, ale je třeba začít malými změnami."
Enja
Gabča
"Dobrý večer Enjo, je mi 38 a začínám znovu jako rozvedená s malým klukem, samotu nesnáším a tak jsem si na chatu našla přítele, nemůžu říct, že šlo o zamilovanost, já už vybírám tak, aby seděl ke mně i synovi, a možná to byl ten problém. Splňoval všechno až na.... vždy jsem to byla já kdo přišel a řekl si o pusu, nebo o to sednout si mu třeba na klín a po milování, aby mě držel v náručí to už vůbec ne. A tak jsem mu to řekla odpovědí mi byla "nechápu, co po mně chceš". Tak nějak to skončilo, ale moc mi chybí a pořád čekám, že napíše. Já se chtěla ještě sejít, ale dosud nenapsal..."
ENJA
"Milá čtenářko, sama píšeš, že nešlo o zamilovanost. Dotyčný možná mohl mít ten stejný nápad, nebo vycítil, že nejde o nic víc, takže v podstatě neměl potřebu cokoli řešit. Ale taky jsi na něj mohla mít přehnané nároky – a to příliš brzy po seznámení. Intimita totiž není to samé co sex. Jen si obrať situaci… On třeba chtěl nejdřív se poznat a zamilovat, nicméně cítil spíš tlak na partnerství. Ať už byl jeho důvod jakýkoli, pokud neodpovídá na zprávy, po komunikaci evidentně netouží. Pro tebe je to jasný vzkaz, že sex nikdy neúčinkuje jako lék na samotu, prázdnotu nebo méněcennost. Veškerou energii proto nevěnuj tomu, abys získala náklonnost toho, kdo o ni nestojí. Mohla bys totiž propásnout chvíli, kdy se seznámíš s někým, kdo ti bude vyhovovat po všech stránkách. Primárně nezapomeň na svůj vlastní růst, pracuj na sebevědomí, věnuj se synovi. Ten pravý se dřív nebo později ukáže."
Enja
Jana Nepodalová
"Milá Enji, jmenuji se Jana a jsem dnes 3. týden po hysterektomii. Měla jsem tolik srůstů, že jsem měla v nich zarostlé i slepé střevo. Všechno mi vyndali. Břicho mě pořád pekelně bolí. Poradila bys mi nějaké cvičení, v nemocnici mi ukazovali jen kroužení špiček nohou. Moc děkuji za odpověď. "
ENJA
"Po třech týdnech od operace ještě samozřejmě nemůžeš být fit, dej tomu čas. Lékař s ohledem na tvůj zdravotní stav a fakt, zda byla provedena i plastika poševní, určí, zda tak zhruba po šestinedělí jsi schopná zvedat těžší věci. Záleží především na důvodu, proč k operaci došlo – a taky na její technice. Je to individuální, proto s lékařem svoje plány a záměry vždy konzultuj! Obecně ale platí, že nejdříve jsou vhodné Kegelovy cviky na zpevnění pánevního dna (ty ti pomohou následně udržovat moč) a posléze i ostatní posilovací cviky. Přihlédni však k tomu, jak se cítíš. Pokud to tě stále pekelně bolí, jak říkáš, určitě nespěchej a poslouchej svoje tělo."
Enja
Ivana
"Jediný problém, který mám, je moje nadváha. Moc toho nepotřebuji a kila jdou nahoru. Ráda bych věděla, jak docílit toho, aby kila nešla zbytečně nahoru. "
ENJA
"Jediná účinná rovnice k hubnutí či udržení tělesné váhy je snížení denního energetického příjmu a navýšení fyzické aktivity – společně s optimálním pitným režimem. Pokud si občas dopřeješ, což se pak odrazí na přibírání, je nutné vyvarovat se dietních chyb, tedy omezit sladké a sacharidy - nebo přidat pohyb. Jedno bez druhého se neobejde. Sleduj pár dní svoje stravovací návyky, zapisuj si svůj denní příjem a vysleduj, jak reaguješ na stresové situace. Zaháníš nepohodlí sladkým nebo slaným? I smažené brambůrky napáchají hodně škody! Vytvoř si něco jako přehled toho, v čem může být chyba. Následně si vytvoř zdravější jídelníček – inspirací na internetu je dost. Nebo se obrať na výživového poradce. Pokud potřebuješ podpořit vlastní vůli, můžeš oslovit nějakou kamarádku, která tě bude ve zdravějším životním stylu podporovat. Hodně štěstí."
Enja
Jolana
"Milá Enjo, trápí mě mé poprsí. Je mi 27, děti zatím nemám, ale mé poprsí není tak pevné. Ostatní kamarádky někdy podprsenku ani nenosí a to si já vůbec nedokážu představit. Přijdu si hrozně bez podprsenky, myslím si, že mé poprsí není tak pevné. Nedávno jsem si zkoušela večerní šaty, a kamarádky do mě hučely, ať je zkusím bez podprsenky, přišla jsem si hrozně trapně. Tvrdí mi, že to vypadá dobře, nevím, jestli to říkají jen tak a že by ten blok byl jen ve mně, že si to jen nalhávám… Nechci být na večírku za blbce, co mám dělat? Jolana"
ENJA
"Milá Jolano,tvar a pevnost našich prsou ovlivňuje řada faktorů – od těch genetických přes životní styl až po gravitaci. Především ženy s větším poprsím pak často řeší potíže s pevností ňader (jejich pokožka je zatížena váhou prsů více než kůže žen s malými ňadry).S genetikou ani zemskou přitažlivostí nic nezmůžeme, proto je dobré zaměřit se na péči o pokožku. Ňadra pomohou zpevnit speciální krémy či séra, které dodají pokožce pružnost a zpevní ji. Pozornost věnuj také výživě a zdravému životnímu stylu (nedostatečný pitný režim, nezdravá jídla nebo kouření mají na stav kůže negativní vliv). Nepodceňuj ani výběr spodního prádla – nepadnoucí podprsenka nadělá víc škody než užitku. Pokud například sportuješ, je pro Tebe speciální podprsenka nutností (nejenže jsou „poskakující“ ňadra nepříjemnou až bolestivou záležitostí, ale navíc je takový pohyb namáhavý pro samotnou pokožku).Pokud se necítíš, aby sis jako Tvé kamarádky vyšla ven bez podprsenky, nenechej se do ničeho takového nutit. Skvěle padnoucí prádlo dá ňadrům pod oblečením dokonalý tvar, a tak zvedne sebevědomí a zdůrazní všechny přednosti Tvé postavy. A co dělat v případě, že se pod oblečení tradiční podprsenka prostě nehodí (vykukující ramínka apod. jsou opravdovým módním přešlapem)? Pak se porozhlédni po takzvaných neviditelných podprsenkách. Zaručí komfort a sebevědomí krásně tvarovaných ňader, aniž by rušily outfit."
Enja
Zdenka
"Milá Enjo, nikdy jsem si nemyslela, že se budu nudit a dojde mi životní esprit. Nechápu to, můj život mi přijde už naplněný, cíle, co jsem si dala, ty jsem dosáhla a nemůžu najít nic nového. Nový podnět, od kterého bych se mohla odrazit a zase naplno žít. Chybí mi duševní naplnění, materiálních věcí mám okolo sebe až moc, až teď mi dochází, že je vůbec k životu nepotřebuji. Chtěla bych zažít nový start, start do života. Žít zase s chutí, těšit se na něco, splnit si nějaký sen a cítit pocit naplnění. Je nejhorší mít v životě vše, a přesto nemít nic… Jak se mám odrazit a zase naplno žít? Zdenka"
ENJA
"Milá Zdenkoztráta životní náplně nás obvykle postihne v době, kdy se nám zdá, že jsme dosáhli všeho, po čem jsme již toužili, a najednou nevím, co dál. V kariérním životě už nemůžeme stoupat výš, děti jsou odrostlé, partnerský život nám klape… Všechno by vlastně mělo být v pořádku, ale nám se začne zdát, že nám něco chybí.Jak píšeš, je na čase porozhlédnout se po něčem novém, po nové výzvě, která by Tvůj život zase odrazila k dalšímu obzoru. Nemusíš si dávat žádné velké či složité cíle, občas stačí i úplné maličkosti. Zkus se zaměřit na sebevzdělávání. (Toužila jsi se v dětství naučit hrát na klavír? Nikdy není pozdě! Ráda bys mluvila francouzsky či portugalsky? Jen do toho! Láká tě vystudovat vysokou školu? Už se rozhlížej po termínu přijímaček.) Uvidíš, že i takováto malá změna Tě může nasměrovat dál a ukázat Ti další a další cíle.Spousta lidí, kteří již dosáhli všeho, čeho chtěli, a jsou materiálně i jinak zabezpečení, se najde v pomoci druhým. Podívej se na dobrovolnické programy v nemocnicích, domovech pro seniory či děti, v charitativních organizacích pro lidi bez domova či opuštěná zvířata. Pomoc těm, kteří ji potřebují a které naše společnost často přehlíží, Ti může přinést naplnění, po kterém toužíš."
Enja
Anonym
"Milá Enjo, mám depresi ze svého vzhledu i věku. Je mi 50 a můj obličej je samá vráska. Přijdu si hrozně, zrcadlu se raději vyhýbám. Když se na sebe podívám, tak je mi z toho akorát zle. Nedávno jsem přebírala staré věci, a samozřejmě i staré fotografie. Vím, že čas nevrátím, ale třeba bych mohla mít zpátky alespoň část svého sebevědomí z mládí. Nechci, aby se za mě stala zatvrzelá, nevrlá a svraštěná stařena… Nevím, co mám dělat, čas nezastavím, ale nechci se takhle trápit. Děkuji za radu"
ENJA
"Milá čtenářko,stárnutí a s ním spojené „radosti“, jako jsou vrásky či první zdravotní obtíže, dokáže pěkně potrápit, i když se jedná o zcela přirozený proces. Žádná z nás nezůstane věčně mladá, a i když tuhle frázi moc dobře známe, dokáže nás pohled do zrcadla z ničeho nic zaskočit. Ani ne tak proto, že jsme se tolik změnily, ale spíš proto, že se měnit nechceme. Současná kultura vyzdvihuje (až nezdravě) kult mládí, což ve vyrovnání se s vlastním stárnutím také nepomáhá. Je ale třeba si uvědomit, že vráskami přeci život nekončí, že i přes ně se můžeme cítit krásné a sebevědomé! Hodnota člověka se přece neposuzuje podle toho, zda má obličej vyžehlený jako ve dvaceti, nebo už se na jeho pleti začal podepisovat věk. Navíc mezi námi – padesátka dnes rozhodně není žádné stáří! Jen se rozhlédni okolo sebe a podívej se, jak aktivní jsou Tvé vrstevnice. Jistě, i ony možná nějakou tu vrásku řeší, ale rozhodně se kvůli nim netrápí. A neměla bys ani Ty.Pokud bys přesto měla pocit, že Tě vrásky omezují, můžeš zvážit nějaký kosmetický zákrok. Dnes je podstupuje řada žen a jsou poměrně dostupné. Své pleti můžeš dát šanci také správnou péčí. Zaměř se na produkty určené pro boj s vráskami, ale také na zdravou výživu a dostatečný pitný režim."
Enja
Pet
"Milá Enjo, nesnáším své nohy, začínají se mi na nich objevovat velké pigmentové skvrny, vůbec nevím z čeho, chápu, že je to asi také o věku, ale úplně mě to děsí. Už teď mám trauma, až budu chtít jít v létě k vodě, to opravdu nevím, co si vezmu na sebe. Dají se skvrny nějak zmírnit? Případně předejít jejich vzniku? Děkuji Pet"
ENJA
"Milá Pet,za vznikem pigmentových skvrn stojí celá řada faktorů, k nejčastějším příčinám patří kombinace UV záření (tedy slunečních paprsků) a hormonálních změn (těhotenství, menopauza apod.). Proto se tak často objevují právě u žen středního věku. Vzhledem k tomu, že mohou být i výsledkem užívání některých léků a v ojedinělých případech ukazovat i na jiné onemocnění (např. cukrovku), není od věci navštívit lékaře. Většinou se nicméně jedná o čistě kosmetický problém.Vzniku pigmentových skvrn lze předcházet pečlivou ochranou pokožky před působením UV záření – a to nejen v létě při opalování (či v soláriu) nebo při pobytu venku, ale i když jsme zavření doma (část UV paprsků prostupuje i přes sklo). Pokud již ke vzniku pigmentových skvrn dojde, je možné je vybělit nebo odstranit pomocí speciálních postupů (např. laser). To je ale možné pouze na specializovaných pracovištích a rukou odborníka. S mírnějšími skvrnami může pomoci i speciální kosmetika. Naše babičky pak na pigmentové skvrny doporučovaly citronovou šťávu.Nicméně věř, že skvrny nejsou ničím, za co by se měl člověk stydět – ostatně se dříve či později objeví u většiny žen. A co víc, v létě u vody si jich jistě nikdo ani nevšimne!"
Enja
Linda
"Milá Enjo, je mi 19 let a trápím se svým vzhledem. Mám obličej samý pupínek, dřív se mi objevovaly jen během „mých dnů“, ale poslední dobou je to horší a horší. Pořád zkouším nové přípravky a zatím se mi nedaří se jich zbavit. Vím, že k mému věku nějaký ten pupínek patří, ale tohle už je opravdu moc a dost se tím trápí, snažím se to maskovat make-upem, ale vím, že to není žádné řešení. Děkuji za radu Linda"
ENJA
"Milá Lindo,pupínky skutečně trápí spoustu žen a dívek Tvého věku. Pokud o svou pleť správně pečuješ, ale problém se nijak nelepší, spíš naopak, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Mnoho dívek se stydí navštívit dermatologa „jen kvůli obyčejným pupínkům“, ale takový přístup může spíš ublížit. Píšeš, že se pupínky objevují i v souvislosti s menstruací, což může odkazovat na problémy s hormonální rovnováhou. V takovém případě mohou pomoci léky, jež srovnají „rozbouřené“ hormony pěkně do latě (některým dívkám pomůže i hormonální antikoncepce). Neodkládej návštěvu odborníka, čím dříve začneš s léčbou, tím dříve se svých potíží zbavíš a vrátí se Ti i ztracené sebevědomí.Vyplatí se samozřejmě používat i speciální kosmetiku (o ní se opět poraď s lékařem nebo lékárníkem) – jen její značky nestřídej příliš často, to problematické pleti nedělá dobře a můžeš ji zbytečně podráždit. Navíc všechny přípravky potřebují nějakou chvíli na to, aby se projevil jejich případný účinek."
Enja
I.V.
"Milá Enjo, potřebovala bych poradit. Žiju sama s 8letým synem a zatím se vyhýbám vážnějšímu vztahu. Dokud byl syn menší, tak jsem si to tolik nepřipouštěla, ale už nechci být sama. Chtěla bych někoho vedle sebe mít, aby mi byl oporou a nebyla na všechno sama. Bojím se, že ale můžu nějak ublížit synovi? Jeho otec nás opustil, ještě před narozením syna, a od té doby jsem domů žádného náhradního tatínka nepřivedla. Bojím se, abych nepokazila náš vztah se synem a nějak mu neublížila. Můžeš mi prosím poradit? S pozdravem I.V."
ENJA
"Milá I.V.,většina z nás touží mít po boku partnera, který nám bude oporou, parťákem, člověkem, který nám bude dávat najevo svou lásku a kterému ji budeme moci oplácet. Ty pak musíš při výběru partnera zahrnout do výčtu kritérií ještě jedno velmi podstatné – aby byl dobrým otcem Tvému synkovi. Máš pravdu v tom, že pro některé děti může být příchod nového partnera stresující událostí (najednou se musí o matčinu pozornost dělit, na muže žárlí, dlouho si zvykají apod.), ale tento stres můžeš zmírnit. V první řadě platí, že bys neměla svému synkovi představovat hned každého muže, se kterým začneš chodit. K vzájemnému seznámení by mělo dojít až tehdy, když si budeš jistá, že jsi našla „toho pravého“ nejen pro sebe, ale i pro syna. A ani poté se nevyplatí věci uspěchat. Dítě nikdy nesmí mít pocit, že s novým partnerem trávíš čas na jeho úkor, seznamování začni pěkně pomalu. Na první kontakt mezi novým partnerem a dítětem se hodí například venkovní aktivita, která dítě baví a je mu blízká (návštěva pouti, zoologické zahrady, oblíbeného hřiště, kina apod.). Takové seznámení je přeci jen o něco přirozenější než „škrobená“ a nervózní návštěva u vás doma. Předtím samozřejmě synovi vysvětli, kdo s vámi bude trávit odpoledne. Nemluv ale o novém partnerovi jako o náhradním tatínkovi, vysvětli dítěti, jakou roli hraje ve Tvém životě, a především jej ujisti, že pro Tebe bude vždy na prvním místě – je přece Tvým milovaným synem. Důležité je – alespoň zpočátku – důsledně oddělovat milostný a rodinný život. Nový partner by u Tebe neměl hned začít přespávat. Do kontaktu s dítětem by měl přijít hlavně při rodinných aktivitách (zábava, výlety apod.). Dítě potřebuje čas, aby si na muže zvyklo. Když vše vyjde, získá tátu a mužský vzor, který je velmi důležitý.Nicméně přes to všechno by byla škoda, kdybys na své štěstí a partnerský život rezignovala jen proto, že jsi svobodná matka. I ty mají právo na štěstí a lásku!"
Enja
L.
"Milá Enjo, jsem s partnerem už několik let, vždycky mě to s ním bavilo, ale poslední dobou je to prostě nuda. Večer se mi „do toho“ vůbec nechce, a tak trošku se partnerovi vyhýbám. Buď se schovám za práci a počkám, až usne, nebo řeknu, že ten film chci dokoukat a on usne dřív anebo taky občas zalezu do postele dřív já a dělám, že už spím. Nevím, kde se to zlomilo, ale najednou mě už tak nepřitahuje. Mám ho moc ráda, všechno nám klape, jen v té ložnici to pokulhává… Rozejít se sním určitě nechci, asi je něco špatně ve mně, ale nevím si s tím rady. Děkuji zdravím"
ENJA
"Milá L.,s poklesem sexuální přitažlivosti se po letech vztahu potýká řada párů. Ovšem z Tvého dotazu vyplývá, že zatímco Ty se milování s partnerem vyhýbáš, on po Tobě stále touží. Sama píšeš, že netušíš, kdy se váš vztah takto zlomil, ovšem možná by stálo za to zamyslet se, zda se přeci jen něco nezměnilo. Nejen u partnera, ale také u Tebe. Jistě by nebylo od věci obrátit se na odborníka a zkusit terapii. Často totiž pomůže odhalit skryté motivy našeho jednání, na které sami nedokážeme přijít.Můžeš rovněž zkusit otevřeně o problému promluvit s partnerem – jistě mu neuniklo, že v poslední době četnost milování i Tvé nadšení poklesly. Jen musíš být velmi diplomatická. Mužské ego je zranitelnější, než si mnohdy myslíme. Píšeš, že o rozchodu neuvažuješ, což je jistě pozitivní přístup. Ať už s partnerem či s odbornou pomocí (můžete zauvažovat i o partnerské terapii) se Ti jistě problém podaří vyřešit!"
Enja
Anonym
"Milá Enjo, mám problém se sebevědomím. Doteď jsem to tolik neřešila, v práci mi mé sebevědomí stačilo a byla jsem spokojená, nebyla jsem přímo nejoblíbenější a nejobletovanější zaměstnankyně, ale o to ani nestojím. Byla jsem spokojená, jak mě ostatní berou. Ale teď jsem povýšila, a ke své práci potřebuji „ostřejší lokty“ a taky si získat víc respektu. Vůbec nevím jak na to, bojím se, že to nezvládnu a že selžu a vrátím se na svoje staré místo. Chtěla bych si novou pozici udržet, ale jak být sebevědomější? Prosím poraď, děkuji"
ENJA
"Milá čtenářko,sebevědomí a důvěra v sebe sama bývá paradoxně tím nejtěžším, s čím v životě spousta žen bojuje. Důvody mohou být různé – některé z nás necítily dostatečnou podporu svých rodičů v dětství, někdo blízký nás ranil, někdo utrousil na naši adresu nelichotivou poznámku, která se nás dotkla víc, než by si kdo pomyslel… Získat zpět ztracené sebevědomí může být docela těžké. Ale rozhodně ne neproveditelné!Sama píšeš, že jsi byla v práci spokojená, že Tě kolegové „brali“. Rozhodně tedy nemáš důvod cítit s v práci nějak méněcenně! Ostatně to dokazuje i to, že Ti Tví nadřízení věří natolik, že Tě povýšili. A to už něco dokazuje! Možná pro samé pochyby o sobě nevidíš, že druzí je o Tobě vůbec nemají. A to je něco, od čeho by ses měla odrazit. Přestaň se strachovat, že selžeš, kdybys na novou pozici neměla, nevybrali by Tě pro ni. A že nemáš „ostřejší lokty“? Uvidíš, že za chvíli se něčím takovým trápit nebudeš. Každá nová pozice vyžaduje naučit se nové schopnosti, uvidíš, že to hravě zvládneš. Raduj se z každého dílčího úspěchu a případné „přešlapy“ nijak neřeš – žádný učený z nebe nespadl!"
Enja
Anežka
"Milá Enjo, potřebovala bych radu, je mi 27 let, na svoji výšku mám průměrnou váhu, ale trápí mě pomerančová kůže. Vůbec to nechápu, mám kamarádky váží i o 10 kilo víc a nohy mají hlaďounké jak z časopisu a já mám na stehnech a zadečku úplné dolíky. Nevím, co by mi pomohlo… Děkuji za radu"
ENJA
"Milá Anežko,pomerančová kůže neboli celulitida trápí mnoho žen (a občas i některé muže) bez ohledu na jejich váhu. Jen si vzpomeň na fotografie některých celebrit, které obletěly svět a které ukazovaly, že i modelky a štíhlé herečky mohou s celulitidou bojovat.Celulitida vzniká souhrou mnoha faktorů – od genetických dispozic až po nezdravého životního stylu. Zatímco s geny nic nenaděláš, svým způsobem života můžeš stav pomerančové kůže ovlivnit. Důležitá je především vyvážná strava a dodržování pitného režimu. Právě dehydratace totiž celulitidu jen zhoršuje. Neprospívá nám ani převážně sedavý způsob života (nedochází totiž k takovému prokrvení postižených partií). Proto je důležitý pravidelný pohyb.V boji s pomerančovou kůrou Ti mohou pomoci i některé specializované kosmetické produkty – stačí se porozhlédnout v drogerii či parfumerii. Nezapomínej ani na pravidelný peeling a masáž stehen či zadečku (například s pomocí lufy)."
Enja
Dana
"Milá Enjo, jsem maminka dvou dětí, už se mi podařilo zhubnout nabraná kila, ale teď mě zas trápí strie a volná kůže. Předtím jsem si to tolik nebrala, ale teď jak jsem zhubla zpátky na svoji původní váhu, tak je to dost vidět. Manžel naštěstí dělá, že to asi nevidí, ale mě osobně je to nepříjemné. Mohla bys mi poradit, co s tím? S pozdravem a díky Dana"
ENJA
"Milá Dano,strie a povislá pokožka trápí po těhotenství spoustu maminek. Napnutí, kterému byla jejich kůže vystavena během gravidity, se na ní většinou projeví. Navíc rychlý úbytek kilogramů zapříčiní, že (zjednodušeně řečeno) již kůže není zpevněna tukem, a tak působí povislým dojmem. Zatímco u lidí, kteří rychle zhubnou velké množství kilogramů, se musí „přebytečná“ kůže odstranit často chirurgicky, u povolenější pokožky po těhotenství většinou stačí správná péče.Porozhlédni se v obchodech po zpevňujících krémech či tělových mlékách, které dodají pokožce potřebnou výživu, aby se opět zpevnila. Vhodné je také začít cvičit nějaké posilovací cviky na břišní svaly. Co se týče strií, ty nám jako památka na těhotenství většinou zůstanou, ale při správné péči mohou výrazně zesvětlat, takže nebudou na první pohled téměř patrné. Opět se vyplatí pořídit si nějaký speciální krém či sérum.Mimochodem, obavy týkající se toho, že už kvůli povolenému bříšku a striím nejsi pro svého manžela přitažlivá, hoď rovnou za hlavu! Muži takové maličkosti neřeší. A co víc – moc dobře vědí, že se ženské tělo po porodu mění. Pro ně je to nedůležitá „daň“ za to, že jim milovaná partnerka odnosila jejich dítě!"
Enja
Alena
"Milá Enjo, všude už se zase začíná s dietami, i já se o to pokouším, ale bojím se, že zase selžu. Během roku držím dietu tolikrát, že už to ani nepočítám, už se s tím ani nikomu nesvěřuji, že zase nějakou držím. Radši dělám, že nic a k dietám se nevyjadřuji. Bohužel na tohle nemám pevnou vůli, vydržím to tak nejdýl měsíc a pak se něco zvrtne a já to vzdám a ke kávě si dám dortík a už jsem v tom nanovo, večer už dlabu čokoládu… Měla bys pro mě nějakou radu, jak to konečně letos dodržet? Děkuji Alena"
ENJA
"Milá Aleno,začátek nového roku nás vždy nutí k bilanci a snahám o změny vlastního života. Předsevzetí o hubnutí a dietách jsou ta nejčastější. Ovšem také se nejvíce porušují. Rozhodně nejsi výjimka!Možná se za Tvým neúspěchem s dietami skrývají až příliš nerealistické požadavky, které sama na sebe máš. A také typ diety, který volíš. Pokud jsme na sebe totiž až příliš přísní (a je jedno, zda v jídle či v jiném aspektu našeho života), tím víc je naše snaha ohrožena. Většina odborníků na výživu Ti potvrdí, že drastické diety nic neřeší – vydržíme je držet jen chvíli (pak už je naše tělo i naše odhodlání příliš vyčerpané), svému tělu při tom většinou odpíráme důležité živiny, a jen co s dietou skončíme, kilogramy letí opět do závratných výšin kvůli takzvanému jo-jo efektu. Několik takovýchto neúspěchů nás pak přesvědčí, že my nikdy nezhubneme, a na jakoukoli snahu o zdravý životní styl rezignujeme.To je ovšem škoda. Už proto, že k tomu, abychom začali žít zdravě, stačí jen několik málo změn. Není třeba si odpírat, co máš ráda, ale spíše se zamýšlet nad skladbou potravy (více zeleniny a kvalitních surovin – a občas třeba i nějaký ten malý dortík) a vybrat si nějaký pohyb, co Tě bude bavit. Nejenže se takový životní styl začne projevovat a Tvé postavě, ale budeš se i mnohem lépe cítit, budeš mít spoustu energie – a co víc, budeš vědět, že jsi to dokázala, i bez nějakých nesmyslných diet! Pamatuj, že na ženě je nejkrásnější sebevědomí. A k jeho získání stačí mnohdy opravdu málo…"
Enja
Iva
"Milá Enjo, vůbec nevím, co mám dělat, mám po úrazu od dětství na břiše dlouho jizvu. Když jsem byla mladší, tak jsem se za ní styděla, postupem času jsem se s ní sžila a už se nestydím ani ve dvoudílných plavkách. Je mi 26 a byla jsem až do teď rozhodnutá, že si svojí jizvu nechám takovou, jaká je. Mému bývalému partnerovi nevadila, nikdy neměl žádné narážky, bral mé bříško jako normální. Před rokem jsme se rozešli z jiných důvodů a teď mám pár měsíců nového přítele. Ale tomu moje jizva nejspíš vadí, přijde mi, že od té doby, co přišel na to, že jí mám, jako kdyby se mě štítil. Když mě pohladí tak se tomu místu úplně vyhýbá a už se mě několikrát ptal, jestli bych nešla na plastiku. Nevím, co mám teď dělat, nechce se mi na nějakou operaci, ale chtěla bych se líbit i partnerovi. Prosím o tvoji radu. S pozdravem Iva"
ENJA
"Milá Ivo,jen málokdo z nás projde živote, aniž by si nesl nějakou jizvu. Úrazy, operace a další situace, které mohou takto poznamenat naše tělo, však k životu patří. V některých kulturách jsou ostatně jizvy vnímány jako znak odvahy. Naše společnost se svým tlakem na dokonalost lidského těla ovšem může občas vyvolat dojem, že jizvy jsou něčím nepřirozeným, nějakou vadou na kráse. Možná je Tvůj partner až příliš ovlivněn touto představou. Někteří lidé mají jizvy spojené s bolestí, a tak se jim podvědomě vyhýbají a bojí se jich dotknout. I takovýto „blok“ může Tvůj přítel mít.Nejlepší by nejspíš bylo, kdyby sis s ním promluvila na rovinu. Svěřila se mu se svými obavami, vysvětlila mu, že Tvá jizva není nic jiného než obyčejnou jizvou a že se stala součástí Tvého těla a života. Je docela dobře možné, že zjistíš, že Tvůj partner vlastně vůbec nemá s Tvou jizvou problém, ale že jen netuší, jak má reagovat, protože si není jistý tím, jak moc jsi se svým tělem sžitá.Pokud nechceš podstoupit chirurgický či laserový zákrok, který by jizvu odstranil, nenech se do něj nutit. Pamatuj, že Tvé tělo patří Tobě – a pokud jsi s ním spokojena Ty, není důvod jej měnit!"
Enja
Bětka
"Milá Enjo, jsem maminka na mateřské a sice už mám roční holčičku, ale moje postava se ještě po porodu nevzpamatovala. Je mi 35 a už to hubnutí nejde jako dřív. Po porodu mám strie, ted si vyčítám, že jsem se více nehýbala v těhotenství. Manžel říká, že ho stále přitahuji, ale do hlavy mu nevidím, jestli to myslím vážně. Má hodně práce a nemá na mě tolik času, snažím se mu věřit, že má jen tu „práci“. Do zrcadla už se na své tělo ani radši nekoukám, strie, celulitida a pupík, no nic hezkého na pohled, měla bych s tím něco dělat, ale vůbec mi to nejde. Měla by si pro mě nějakou radu? Nechci skončit jako zapšklá ženská se 120 kily :( Bětka"
ENJA
"Milá Bětko, těhotenství změní postavu a tělo každé ženě. A péče o miminko se řadě maminek s péčí o vlastní tělo jen těžko slaďuje. Ale nemá cenu se kvůli tomu trápit! Naštěstí se s tím dá účinně „bojovat“. Nesmíš si dávat příliš přísné cíle – zhubnout 5 kilo za týden je téměř nemožné, ale taková nerealistická očekávání často stojí za tím, že spousta žen snahy o zhubnutí úplně vzdá. Zkus tedy pozměnit jídelníček a uvidíš, že první výsledky se postupně dostaví. Ani strie nejsou nepřekonatelný problém – existují krémy, jež proti nim bojují. Můžeš zkusit i zákrok laserem, pokud by ses cítila ze strií opravdu nešťastně, ale věř mi – většina mužů si jich ani nevšimne. Pokud bys přemýšlela, jak do svého rozvrhu zařadit více pohybu, věř, že nyní k němu budeš mít dostatek příležitostí – jak tvoje holčička začne opravdu běhat, nezastavíš se. A co se týče tvých obav o manželovu lásku, ty hoď za hlavu! Vždyť jsi svému muži povila jeho milované dítě, a to mu těžko někdo nahradí. Jsem si jistá, že jsi pro něho stále přitažlivá – navíc jistě ocení, že si zase věříš, a jistě ti zas začne věnovat svou pozornost. Protože právě sebevědomí je na ženě to nejpřitažlivější! Enja"
Enja
Karolína
"Milá Enjo, padla na mě asi ňáká předvánoční deprese, je mi 28 let bydlím sama a asi mi štve ta okolní vánoční nálada. Všichni řeší jen nákup dárků, vánoční výzdobu a kolik mají druhů cukroví. Já nemám ani komu kupovat dárky. Máme malou rodinu, už mám jenom mámu a sestřenici a s tou se ani nestýkám. Nevím, jak ty svátky přečkám, nejradši bych zalezla a vylezla až v lednu, až to bude všechno pryč. Nevím, jak ten bláznivý měsíc mám přežít? Karolína"
ENJA
"Milá Karolíno, Vánoce jsou velmi stresovým obdobím pro každého z nás. Bohužel je nemůžeme ignorovat, ani předstírat, že se nás netýkají – k tomu nám okolí (ani obchodníci) nedají šanci. Ale nemít na svátky velkou rodinu vůbec nemusí být důvodem k depresi! Máš štěstí, že máš maminku, a tak si udělejte Vánoce ve dvou, jako takovou dámskou jízdu. Nemusíte si ani dávat žádné drahé dárky, vyměňte si jen nějakou maličkost, dejte si oblíbené jídlo a pití a stravte Štědrý den příjemnou konverzací. Můžete také zkusit sbalit kufry a odjet někam na pár dní mimo všechna místa, která vám budou připomínat, že jste na Vánoce samy. Můžete se zkusit také k někomu přidat – určitě nemáte kamarádku či známé, kteří jsou v podobné situaci? Vánoce tak proměníte spíše ve společenskou událost a užijete si je. Rozhodně nemá cenu se svátků nějak obávat nebo z nich mít deprese – ty určuješ pravidla, tak si je přizpůsob. Určitě si najdeš nějaký způsob, jak si Vánoce zpříjemnit!"
Enja
Vlaďka
"Milá Enjo, jsem na střední, za dva roky budu maturovat a mám pocit, že snad všichni kolem mě jsou lepší a hezčí než já. Ještě jsem neměla kluka, jsem poslední ve třídě a musim si vymýšlet, s kým zrovna chodím, aby si o mě spolužáci nemysleli, že jsem úplně trapná a nepřestali se se mnou bavit. Stejně si myslím, že se mnou holky kamarádí jen proto, že pro ně nejsem žádná konkurence (četla jsem, že hezké holky si schválně vybírají za kamarádky ty ošklivé, že je neohrožujou). Nevím, co se sebou mám dělat. Když se doma svěřím mámě, řekne, že neví o čem to mluvím, že jsem přece hezká a že taky budu mít kluka,ale už tomu nevěřim. Nevím, co mám dělat Vlaďka"
ENJA
"Milá Vlaďko, se sebevědomím bojuje v dospívání spousta dívek. Je velmi důležité, aby si našli něco, v čem vynikají, co je odlišuje od ostatních, v čem jsou lepší, co je na nich krásného (a věř mi, na každé ženě je toho krásného spousta). Musíš se naučit mít se zase ráda. To je jediná cesta k opravdovému sebevědomí. To, že jsi zatím neměla kluka, určitě neznamená, že jsi v něčem horší než tvé spolužačky! Nemáš nic zmeškáno, spousta žen začíná s partnerským životem později – a spousta z nich žije v mnohem spokojenějších a stabilnějších vztazích než jejich vrstevnice. Ke zvýšení sebevědomí stačí úplné maličkosti (změna vzhledu, zvýraznění věcí, které jsou na tobě krásné a jedinečné apod.), které jsou však velmi důležité a reprezentují krůčky k dosažení úspěchu. Zkus si každý den zapsat něco, co se ti povedlo, co se ti na sobě líbí, co ti udělalo radost. Kdykoli se budeš cítit nešťastná, budeš mít po ruce seznam těchto věcí jako připomínku toho, jak úžasná jsi žena. Pokud bys měla pocit, že si sama pomoci nedokážeš, nestyď se požádat o pomoc nějakého odborníka. Například psychoterapeut může přijít na to, co se za tvým nízkým sebevědomím skrývá a pomoci ti tuto příčinu vyřešit. Přeji ti hodně štěstí! Enja"
Enja
Klára
"Milá Enjo, možná už sem do poradny ani nepatřím, protože je mi 46 let a většinou radu hledají mladší. Ale i já řeším potíže se sebevědomím. Jsem skoro 20 let vdaná, vlastně můžu říct že šťastně, ale poslední dobou se bojím, že mě manžel opustí. Uvědomuju si, že stárnu a že vedle všech těch krásných a mladších žen vypadám směšně. Vůbec nemám šanci jak jim konkurovat. Bojím se, že to můj muž také zjistí a poohlédne se po nějaké mladší. Začínám žárlit a mám strach, že se nám manželství úplně rozpadne. Co mám dělat? Klára"
ENJA
"Milá Kláro, stárnutí se nevyhne nikomu z nás. Ale ve tvém věku přeci ještě o nějakém stáří nemůže být řeč! Ano, možná už ti není dvacet, ale to neznamená, že nejsi krásná žena, která stále vzbuzuje u mužů zájem. A tvůj manžel si to uvědomuje také. Mimochodem, ani jemu léta neubývají a možná ho vskrytu trápí podobné pochyby. Na společném vztahu je neustále nutné pracovat, i on se stále vyvíjí (děti rostou, mění se vaše nároky na partnera i společnost kolem vás…). Není od věci občas si připomenout, jaké to bylo, když jste spolu byli krátce a byli jste zamilovaní až po uši. Zkuste vyrazit na romantický víkend jen ve dvou, pořiďte si něco krásného a sexy na sebe, změňte účes, s vizážistkou se poraďte o novém líčení. Uvidíte, že sebevědomí půjde nahoru. A vy si na nějakou žárlivost ani nevzpomenete."
Enja
Anina
"Milá Enjo, je mi 28 let a všichni kolem mě pomalu začínají se svatbami a zakládáním rodiny, ale já jsem pořád sama, muži se o mě nezajímají. Všichni sice říkají, že jsem hezká a chytrá, ale myslím, že to se tak asi říká všem. Nějak se mi nedaří zvýšit si sebevědomí, vlastně ani nějak nevím jak. Všude na internetu je sice docela dost rad, ale to mi přijde jako banality, co stejně nemůžou fungovat. Co bys mi poradila? Anina"
ENJA
"Milá Anino, zkusila jsi se někdy zamyslet nad tím, že když ti přátelé říkají, že jsi krásná a chytrá, že opravdu jsi? Pravdou ale je, že dokud tomu nezačneš sama věřit, sebevědomí se ti nezvýší. Přestaň se na sebe dívat tak kritickýma očima! Samy sobě jsme často těmi nejpřísnějšími kritičkami a tím si zbytečně ubližujeme. Zkus se tedy zaměřit na sebe pohledem „zvenčí“. Určitě najdeš spoustu věcí, které na tobě stojí za povšimnutí a kterých si právě všímají lidé z tvého okolí. A určitě si tvé úžasné osobnosti i krásy všímají také muži – jen ty se jim bojíš věřit a tím je podvědomě odháníš. Dej sama sobě – a tím i jim – více šancí! Mimochodem, věř, že ony „banality“ na zvýšení sebevědomí mohou skutečně fungovat – někdy stačí maličkosti, aby sis víc důvěřovala a zjistila, jaká krása se v tobě skrývá. Zkusit můžeš třeba obyčejnou změnu účesu nebo líčení, aby sis dodala dostatečné sebevědomí. Protože to na nás muže přitahuje nejvíce. Začni malými krůčky a přidávej další. Uvidíš, že to funguje!"
Enja
Denisa
"Milá Enjo, mám dlouhodobý vztah, ve kterém mě trápí jediné – moje žárlivost. Má žárlivost se dostala až do takové fáze, kdy mu prolézám mobil, snažím se, aby se s přáteli nestýkal, a vždy to skončí hádkou. Takovou hádkou, že po něm začnu házet věci a hrozně se vynervuju. Chtěla bych být v klidu, na jednu stranu vím, že by mě snad nepodvedl. Bohužel nevím co sama se sebou mám dělat. Poradíš? Denisa"
ENJA
"Milá Deniso, nejdřív bys měla pochopit, že přirozený strach o partnera je naprosto normální. Jenže i on má svoje hranice. Je to vlastně odraz tebe samotné. Jistě se obáváš, že kdyby se partner náhodou někde zakoukal, tak zůstaneš sama, budeš smutná, přijdeš o citové bezpečí a tak dále. Nauč se víc věřit sama v sebe, měj se ráda, zvyšuj vlastní sebehodnotu, věnuj se koníčkům a zálibám, které sníží tvoji citovou závislost na partnerovi. Tu závislost, která se jednou může stát velkým problémem. Ne každý se totiž ve vztahu vyrovnává s tím, že ho partner kontroluje a hlídá. Proto se s nikým neporovnávej, buď sama sebou, navštiv psychoterapeuta, pokud to bude nutné, ale hlavně zkus odhalit příčinu své žárlivosti. Většinou se jedná o strach z nedostatku lásky – a to se dá v uvozovkách léčit, pokud si o tom s někým, tedy ideálně s partnerem, otevřeně promluvíš. Možná sám uzná, že vina může být i na jeho straně. Třeba ti dostatečně nedává najevo, že tě má rád."
Enja
Markéta
"Milá Enjo, mám velká prsa, po kterých touží většina žen, a já přesto nejsem spokojená... Jsou to má prsa, ne já, kdo je vždy středem pozornosti. Prakticky cokoliv si obleču, vypadá vulgárně, tak nosím raději trička a svetry bez výstřihů. Kamarádky říkají, že jsem blázen a mám je hrdě vystavovat, ale ony netuší, jaké je to peklo na zemi... Jak se je mám naučit mít ráda? Markéta"
ENJA
"Milá Markéto, nikdo, kdo nemá podobnou velikost jako ty, nikdy nepochopí tvoje pocity. Negativa velkých prsou si totiž uvědomuje pouze jejich majitelka. Ta obvykle vyjmenuje hned několik nepříznivých variant. Vypadávají, překážejí při cvičení, když už náhodou nějaký pohyb přichází v úvahu, není lehké sehnat na ně spodní prádlo nebo plavky, trička s velkým výstřihem jsou tabu, pokud ovšem člověk nechce přitahovat ještě víc pozornosti než normálně, taky bolí záda, sehnat šaty bez ramínek je horor, každý se vás ptá na velikost podprsenky nebo si myslí, že jste právě porodila nebo kojíte… Opravdu by s tebou chtěla měnit kamarádka s velikostí 75B? Ano, ale jen do té doby, než by si to v reálu zkusila. Proto dej na svůj smysl. Jestli tě tvá prsa z nějakého důvodu skoro až diskriminují, obtěžují nebo utlačují, vážně pouvažuj o zmenšení ňader. Ale ještě než nad tím začneš přemýšlet, pokus se dát svým ňadrům druhou šanci s pomoci několika malých triků. Především nos správné podprsenky. Choď do obchodů, které jsou vybaveny nadstandardními velikostmi a které mají vyškolený personál. Správně zvolené spodní prádlo může tvar i velikost prsou poupravit a aspoň opticky je zmenšit. Pokud to bude nutné, poohlédni se na internetu po tričkách nebo blůzách z dílny návrhářů, kteří jsou přátelští k ženským křivkám. Taky si najdi dobrou švadlenu a udělej si z ní kamarádku. A vlastně i ze svého hrudníku. Aspoň máš takový svůj osobní radar a ihned víš, zda to s tebou někdo myslí nebo nemyslí vážně. Ten z druhého oddělení ti pořád kouká do výstřihu a pak má zájem jít s tebou na oběd? Jeho zájmy asi nebudou čistě akademické… A poslední rada, zkus snížit svoji tělesnou váhu. Hubni však pomalu. Čím rychlejší výkyvy, tím pro prsa hůř. Vsaď na rozumnou úpravu stravy s dostatkem tuků a pohyb. Pak je šance, že se tvoje prsa zmenší."
Enja
Petra
"Milá Enjo, čím to je, že některé ženy, úspěšné a sebevědomé ve své profesi, v soukromí naopak tápou a jejich sebevědomí např. v souvislosti s muži, je nízké? Petra"
ENJA
"Čtenářko Petro, sebevědomí, uznání nebo respekt v zaměstnání se od toho soukromého dost liší. V práci vzniká tlak na výkon. Důležité jsou i sociální vazby, které v případě rozpadu nebo nějakého selhání nezasáhnou to nejdůležitější – city a duši dané šéfky nebo uznávané bohyně. Ženy úspěšné, obdivované a mnohdy i obletované si obvykle svoji roli užívají, nicméně vnitřně mohou trpět z důvodu špatných modelů z dětství nebo dospívání. Rozvedli se rodiče? Otec odešel od rodiny, bil a podváděl matku, chodil domů opilý, nikdy nevěřil své dceři, kterou obviňoval ze lží? To všechno se může v dospělosti odrazit na nejistotě v rámci sexu a vztahů. Strach z intimity, nejasnost v tom, co vlastně chci a nechci. Obecně platí, že za úspěšnou kariérou stojí tvrdá práce. Ale tak je to i při navazování a udržování milostných vztahů. Každý se nejdřív musí vypořádat se svými strašáky, uzavřít minulost, popřípadě dozrát, potkat toho pravého… Léčivých aspektů existuje mnoho, stejně jako důvodů, proč ředitelky a vedoucí velkých firem bývají nešťastné."
Enja
Sandra
"Milá Enjo, mé sebevědomí je na nule. Přijdu si zbytečná, škaredá, tlustá... Mám pocit, že v ničem nevynikám, nejsem ničím výjimečná. Jsou dny, kdy jsem plná optimismu, a pak mě drobnost srazí na kolena. Sandra"
ENJA
"Milá Sandro, mít rád sám sebe je možná to nejdůležitější a zároveň nesložitější, co nám život neodpustí. Mezi praktické techniky, jak posilovat sebelásku, patří takzvané emoční zrcadlo. Každé ráno se na sebe podívej do zrcadla a řekni si, že se máš ráda. Najdi jednu věc, která se ti na tobě líbí, i kdyby to měl být talent pro výběr halenky. Druhý den zase objev nějaké pozitivum. Pokud je složité na sobě najít něco hezkého, oslov rodiče, kamarádku, kolegu z práce. Upřímně se jich zeptej, čeho si na tobě cení a druhý den si to sama pro sebe před zrcadlem řekni. Tento postup opakuj, dokud z tebe vyprchají všechny emoce. Seznam svých osobních pozitiv si zároveň sepiš na papír jako záchrannou brzdu a přečti si ho v momentech, kdy ti nebude nejlíp. S tímto programem vydrž minimálně několik týdnů. A pamatuj, že zvedat sebevědomí se dá i s pomocí odborné literatury. Doporučuji ti navštívit nějaký portál, který se touto tematikou zabývá, nebo zavítat do knihovny. Určitě zvaž i možnost objednání do psychologické poradny nebo k životnímu kouči, učiteli, mentorovi, který s tebou může individuálně pracovat."
Enja
Klára
"Milá Enjo, je mi sice už 35 let, ale pořád se před přítelem stydím nahá. Vím, že se mu moje tělo líbí, ale já pořád vidím nedostatky, které se hlavně při milování snažím zakrývat - zhasnutými světly, peřinou, oblečením atd. Milovala jsem seriál Sex ve městě a vždy jsem obdivovala Samanthu a její sebevědomí. Je nějaký způsob, jak se přestat stydět? Před sebou i partnerem? Klára"
ENJA
"Kláro, cesta k sebevědomí nebývá snadná, ale trnitá taky moc není. Říká se, že všechno začíná u postoje těla. Pokaždé, když budeš mít chvilku času, stoupni si před zrcadlo, napřim se, abys vypadala co nejvyšší a nejnápadnější. Zároveň zvedni hlavu, narovnej ramena, podívej se na sebe a zpříma si pohlédni do očí. Pak se zhluboka nadechni, aby si tvoje tělo přivyklo na nový, dominantnější a výraznější postoj. Tohle cvič co možná nejčastěji. Všímej si, jak se to tvému tělu i mysli líbí. Můžeš taky napodobovat ty jedince, kteří jsou podle tebe sebevědomí. Kopírování jejich způsobu mluvy, komunikace, stylu a postoje ti umožní odhalit tajemství řeči jejich těla. V podstatě tak můžeš převzít cokoli, co se ti na tvé oblíbené hrdince seriálu líbí. Představuj si, že jsi ona. Časem ti to přejde do krve. Pokud i přes snahu budeš cítit, že to stále není ono, zkus sezení s certifikovaným koučem a osobním poradcem, který ti může pomoci odhalit kořeny komplexů z dětství. Dozvíš se, co konkrétně ti ničí sebevědomí, nebo jak pracovat se svými největšími obavami. Hodně štěstí. "
Enja

Máš také dotaz?